زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

همدان- ایرنا- ایجاد سایت موزه در مرکز پیاده راه میدان امام خمینی(ره) همدان، یکی از مطالبه های جدی فرهنگ دوستان این دیار بود؛ مطالبه ای که با پیگیری ها و رایزنی های بسیار در نهایت با آن موافقت شد تا این موزه روایتگری از هویت چند هزار ساله دیار هگمتانه باشد.
به گزارش ایرنا، چندی پیش در جریان گود برداری های پیاده راه میدان امام خمینی(ره) شهر همدان، 2 تابوت شکسته سفالی متعلق به دوران اشکانی و تعدادی تکه های سفال متعلق به دوره های مختلف تاریخی از زمان مادها تا دوران اسلامی کشف شد و زمینه استمرار کاوش های اضطراری برای کشف احتمالی دیگر آثار مدفون در این محدوده را فراهم و موضوع احداث سایت موزه برای نمایش آثار باستانی کشف شده را مطرح کرد. 
و حالا با کسب موافقت های لازم برای احداث سایت موزه، دغدغه و نگرانی فعالان اجتماعی و دوستداران میراث فرهنگی پایان می یابد و فضایی فراهم می شود تا گردشگران قدم بر پیاده راهی بگذارند که تاریخ چند هزار ساله را روایت می کند. 
حال که قرار است آثار و فضای کاوش شده در قالب یک سایت موزه حفظ و در معرض بازدید عموم قرار گیرد، می توان امید داشت که این مجموعه سند افتخار دیگری برای مردم ایران زمین باشد. 
از طرف دیگر می توان تصور کرد که این سایت موزه تا چه حد می تواند گردشگران داخلی و خارجی را با نمایی از شیوه های زندگی مردم دیار هگمتانه در دوره‌ های مختلف تاریخی آشنا کند و مولفه ای تاثیرگذار در برند سازی صنعت گردشگری همدان باشد. 
در این ارتباط مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: بر اساس نتایج کاوش های انجام شده در میدان امام خمینی(ره) و ارزش فرهنگی و تاریخی این آثار که نشان از قرون متمادی نقش آفرینی این کهن شهر در تاریخ ایران زمین دارد، موافقت های لازم برای احداث سایت موزه میدان امام(ره) اخذ شد. 
علی مالمیر توضیح داد: در همین ارتباط با توجه به تاثیر شگرف ایجاد سایت موزه بر طرح پیاده راه خیابان بوعلی، میدان امام خمینی(ره) و خیابان اکباتان و نقش آن در توسعه گردشگری استان به ویژه در سالی که همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا در سال 2018 انتخاب شده است، با پیگیری های این اداره کل، ایجاد سایت موزه مورد توافق قرار گرفت. 
وی با بیان اینکه موضوع طراحی سایت موزه به مشاور طرح داده شده است در خصوص اعتبار این طرح گفت: از آنجا که هنوز طرحی تهیه نشده اعتبار آن نیز قابل پیش بینی نیست. 
مالمیر ادامه داد: در این راستا لازم است از دغدغه و حساسیت همه علاقمندان به میراث ارزشمند کشور به ویژه هنرمندان، رسانه ها و سازمان های مردم نهاد تشکر کنیم. 
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان نیز در این خصوص اعلام کرد: بعد از کشف اشیای تاریخی و باستانی در حفاری‌ های میدان امام خمینی (ره)، در آخرین تصمیم اجرای سایت موزه نهایی شده است. 
کامران گردان افزود: اجرای سایت موزه به سه شکل پیش ‌بینی شده که با توجه به محوطه 25 متری کاوش ها، یا به صورت شیشه صاف، آثار در معرض دید قرار می ‌گیرد و یا به صورت شیشه هلالی و یا گذاشتن شیشه مربعی روی هر اثر اجرا خواهد شد. 
وی با اشاره به میزان پیشرفت کار در پروژه پیاده‌ راه‌سازی همدان گفت: اجرای پیاده‌ راه خیابان اکباتان با 85 درصد و میدان امام(ره) با 82 درصد پیشرفت فیزیکی در حال پیگیری است. 
به گزارش ایرنا، بی تردید جایگاه گردشگری طرح پیاده راه همدان که قرار بود مکان های تاریخی و ارزشمندی همچون آرامگاه بوعلی سینا، بازار همدان، بافت تاریخی میدان امام خمینی(ره) و تپه باستانی هگمتانه را به هم وصل کند، با احداث 'سایت موزه' صد چندان و به یکی از ظرفیت‌ های گردشگری کشور تبدیل می شود. 
به اعتقاد کارشناسان، اجرای طرح سایت موزه، حلقه گردشگری این منطقه از همدان که یادگاری ارزشمند از تاریخ کهن این دیار است را تکمیل کرده و روایتگری از هویت چند هزار ساله دیار هگمتانه خواهد بود. 
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد