زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

سال جدید تا چندی دیگر در حالی آغاز می‌شود که استان همدان و به تبع آن شهرستان‌ها در انتظار استقبال و میزبانی دو رویداد بین‌المللی بزرگ گردشگری در این استان هستند که هر یک قرن یک‌بار شاید نصیب یکی از شهرها شود.
 
به گزارش ایسنا، سال 2018 همدان میزبان فاز اول اجلاس وزرای گردشگری کشورهای آسیایی خواهد بود و در همین سال اجلاس دوره‌ای سازمان جهانی گردشگری UNWTO نیز در همدان برگزار خواهد شد.
 
رویداد «همدان 2018» و معرفی این استان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی و دو رویداد بزرگ گردشگری سال آینده در همدان بدون شک می‌تواند فرصت بی‌بدیلی برای شناسایی ظرفیت‌های استان همدان به جهانیان باشد که شهرستان‌ها نیز از این فرصت و سال طلایی به فراخور ظرفیت‌های بالقوه و آثار و جاذبه‌های تاریخی موجود خود با برنامه‌هایی از پیش طراحی‌شده می‌توانند در راستای جذب گردشگر و توریسم و رونق صنعت سبز گردشگری و برندسازی مقاصد گردشگری منطقه خود بهره مطلوبی را ببرند.
 
شهرستان اسدآباد نیز در راستای منتفع شدن از همدان 2018 قصد بر آن کرده تا در نوروز امسال برنامه‌هایی متفاوت‌تر را برای جذب گردشگر و نیز معرفی دیار سیدجمال‌الدین اسدآبادی به مسافران خود ارائه داده و چراغ صنعت سبز گردشگری را به عنوان یکی از مشاغل جدید امروزی در این دیار روشنی بخشد.
 
فرماندار شهرستان اسدآباد در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: رویداد «همدان ۲۰۱۸» فرصت مناسبی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری همدان بوده که شهرستان‌ها نیز می‌توانند به نحواحسن از این بازه زمانی برای برندسازی مقاصد گردشگری شهر خود استفاده کنند.
 
حسین افشاری افزود: برنامه‌های نوروز امسال در همدان و شهرستان‌ها با محوریت رویداد گردشگری همدان ۲۰۱۸ برگزار می‌شود که شهرستان اسدآباد نیز از این امر مستثنی نخواهد بود.
 
وی با تأکید بر اینکه باید نوروز 97 با توجه به رویداد همدان 2018، استان و شهرستان‌ها در جذب گردشگر و مسافران بیشتر متفاوت باشد، تصریح کرد: در شهرستان اسدآباد 125 اثر تاریخی قابل ارائه برای بازدید مسافران، گردشگران و همشهریان و علاقمندان وجود دارد که برخی از این آثار در دست مرمت و نگهداری هستند.
 
افشاری خاطرنشان کرد: آب انبار شیخ علیخان و حمام نیلوفر جزء مهمترین آثار تاریخی این شهرستان بوده که در حال حاضر این دو اثر تاریخی در دست مرمت و بازسازی است.
 
وی با اشاره به اینکه اثر تاریخی آب انبار صفوی اسدآباد به عنوان بزرگترین آب انبار استان همدان و کشور در حال حاضر برای مرمت دارای 80 درصد پیشرفت فیزیکی است، افزود: منابع مالی این دو اثر تأمین شده و به علت وضعیت جوی و برودت هوا تکمیل پروژه به تأخیر افتاده که در نیمه اول سال آینده این دو اثر تاریخی مهم شهرستان در راستای رویداد «همدان 2018» به بهره‌برداری می‌رسند.
 
فرماندار اسدآباد گفت: با توجه به اینکه روستای ملحمدره یکی از جاذبه‌های اصلی و برتر شهرستان محسوب می‌شود، یک خانه بوم‌گردی بهار امسال در این روستا راه‌اندازی شد که در حال حاضر مجوز 4 خانه بوم‌گردی دیگر نیز در این روستا صادر شده است.
 
وی در ادامه با اشاره به اخذ مجوز 4 خانه بوم‌گردی جدید در روستای هدف گردشگری ملحمدره اسدآباد، خاطرنشان کرد: از این تعداد مجوز جدید صادر شده در راستای روستای ملحمدره معروف به ماسوله غرب کشور، 3 خانه بوم‌گردی تا پایان امسال و دیگری در سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید که این امر ظرفیت پذیرش گردشگران و مسافران را در این روستا ارتقاء داده و  مردم می‌توانند از محیط پرجذبه، طبیعی، بکر و بومی روستا به نحواحسن استفاده کنند.
 
این فرد مسئول در ادامه با اشاره به راه‌اندازی بازارچه در راستای نوروز سال 97 گفت: تأکید بر این است تا در کنار بزرگراه کربلا مکانی در کنار پارک جنگلی خط رأس گردنه روبروی مسجد گردنه و پارک ملت بازارچه‌هایی به همین منظور راه‌اندازی شود و مردم بتوانند محصولات بومی منطقه در این بازارچه‌ها به مسافران و گردشگران عرضه کنند.
 
وی با اشاره به اینکه کمیته‌ها و دستگاه‌های تسهیلات سفر در این شهرستان فعال شده است، اظهار کرد: ایجاد جایگاه‌های اسکان، پذیرایی از مسافران و برنامه‌های نوروزی از جمله برنامه‌های این کمیته‌های 10گانه تسهیلات سفر شهرستان اسدآباد خواهد بود که در راستای پویایی و نشاط این شهر انجام خواهد گرفت تا نوروز امسال در راستای رویداد همدان 2018 از تفاوت ملموس و محسوس‌تری در جذب گردشگران و مسافران در این شهرستان برخوردار باشد.
 
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اسدآباد هم با بیان اینکه نوروز امسال با توجه به رویداد «همدان 2018» یک نوروز متفاوت در برگزاری برنامه‌ها خواهد بود، گفت: شهرستان اسدآباد دارای 150 اثر تاریخی بوده که از این تعداد آثار 58 اثر ثبت آثار ملی کشور شده و شاخص‌های برخی از این آثار به سده‌های 4 و 5 قبل از میلاد بازمی‌گردد.
 
کامران اکبری‌شایگان با اشاره به اینکه بنا بر تأکید استاندار در نوروز امسال توسعه استان با محوریت گردشگری قرار گرفته است، یادآور شد: در راستای رویداد همدان 2018 و معرفی استان همدان به عنوان «پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی» شهرستان اسدآباد نیز برندسازی روستای «ملحمدره» معروف به «ماسوله غرب کشور» را در برنامه‌های خود قرار داده است که این امر در بحث توریسم و رشد جذب گردشگران در بحث رونق صنعت سبز گردشگری این شهرستان  از نقش موثری برخوردار خواهد بود.
 
وی در ادامه از تشکیل کمیته‌های 10گانه ستاد اجرایی خدمات سفر نوروزی این شهرستان خبر داد و خاطرنشان کرد: کمیته خدمات و حمل‌ونقل، امدادونجات، خدمات انتظامی و امنیتی ترافیک شهری، هماهنگی امور شهرداری و دهیاری‌ها، برنامه‌ریزی و آمار، خدمات اسکان و رفاه، نظارت و تنظیم بازار، ارزیابی و عملکرد رسیدگی به شکایات مردمی، خدمات بهداشت و سلامت و محیط زیست، اطلاع‌رسانی و تبلیغات امور فرهنگی و فضای مجازی کمیته‌های تشکیل داده شده در راستای تسهیلات سفر نوروزی امسال این شهرستان هستند که نوروز 97 با توجه به رویداد همدان 2018 با کمک این کمیته‌ها از تفاوت محسوس‌تری برخوردار بوده و امیدواریم توسعه استان و شهرستان‌ها با محوریت گردشگری محقق شود.
 
اکبری‌شایگان با اشاره به برخی از برنامه‌های نوروزی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اسدآباد در راستای نوروز 97، اظهار کرد: مسابقه هفت‌سین، برگزاری چهارشنبه‌سوری، پخت آش محلی در ورودی شهر، استقبال از مسافران نوروزی، اجرای موسیقی محلی، اجرای بازی‌های محلی در روستای  هدف گردشگری ملحمدره، مسابقه عکاسی با موضوع گردشگری و آئین‌های نوروزی از جمله برنامه‌هایی است که توسط این اداره در نوروز امسال برگزار خواهد شد.
 
وی گفت: موزه مردم‌شناسی، بنای یادبود سیدجمال‌الدین اسدآبادی، حمام گلستان، آب انبار صفوی، کتیبه آقاجان‌بلاغی، پل‌شکسته، مسجد جامع، مسجد کوی میرزا آقاجان، روستاهای هدف گردشگری ملحمدره و حبشی، تالاب پیرسلمان، گردنه اسدآباد و سراب کوانج را می‌توان از جمله اماکن طبیعی و آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این شهرستان برای بازدید مسافران و گردشگران برشمرد.
 
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اسدآباد با بیان اینکه به علت در دست مرمت بودن دو اثر تاریخی مهم آب انبار صفوی و حمام گلستان متأسفانه تا نوروز تکمیل و مرمت این آثار برای بازدید مسافران به پایان نخواهد رسید، یادآور شد: در نیمه اول سال آینده برای رویداد 2018 تکمیل مرمت این آثار به اتمام رسیده و آماده بهره‌برداری خواهد بود.
 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در صورتی‌که در روستای هدف گردشگری حبشی متقاضی در راستای ایجاد و راه‌اندازی خانه بوم‌گردی وجود داشته باشد ظرف کمتر از 15 روز مجوز لازم و مراحل قانونی این امر انجام خواهد شد.
 
بخشدار پیرسلمان اسدآباد نیز به خبرنگار ایسنا گفت: در حال حاضر پیگیر راه‌اندازی خانه بوم‌گردی در روستای هدف گردشگری حبشی واقع در بخش پیرسلمان هستیم .
 
محسن عزیزی افزود: با پیگیری‌های انجام شده در تلاش هستیم تا خانه بوم‌گردی روستای حبشی با توجه به رویداد همدان 2018 تا پایان سال و یا اوایل سال آینده راه‌اندازی شود.
 
وی اظهار کرد: پیش از این در راستای راه‌اندازی خانه بوم‌گردی در روستای حبشی، منزل دهیار روستا معرفی شد که مورد تأیید قرار نگرفت و پیگیر آن هستیم تا منزل دیگری را معرفی و مورد تأیید میراث فرهنگی قرار دهیم.
 
عزیزی تصریح کرد:در راستای معرفی هر چه بیشتر این روستای هدف گردشگری به عنوان یکی از برندهای گردشگری شهرستان  باید از فرصت رویداد همدان  2018 به نحواحسن استفاده کرد.
 
وی گفت: روستای حبشی واقع در ٢۶ کیلومتری شهر اسدآباد بوده که در سال ٨۶ به عنوان روستای هدف گردشگری و توریستی شهرستان اسدآباد انتخاب شده است.
 
شهردار اسدآباد هم از نصب المان‌های همدان در بلوارها و میادین‌ شهر اسدآباد خبر داد و گفت: با همکاری شهرداری و شورای شهر همدان بنا داریم تعدادی از المان‌های استفاده‌شده در همدان را در ایام نوروز در شهر اسدآباد نصب کنیم تا اسدآباد هم جلوه‌ای دیگر به خود گیرد.
 
کاظم سعیدی همچنین به نصب تابلوهای راهنما برای مسافران در ایام نوروز اشاره کرد و افزود: می‌طلبد که ادارات هم در پاکسازی دیوارهای سطح ادارات خود اقدام کنند تا برای نوروز آماده شویم.
 
وی با بیان اینکه باید در آستانه نوروز در سطح شهر با اقدامات لازم شور و نشاط  ایجاد شود، تصریح کرد: در صورت عدم مخالفت سازمان‌هایی مانند تبلیغات اسلامی بنا داریم موسیقی‌های شاد در نوروز در پارک‌ها برگزار کنیم.
 
سعیدی از گلکاری بلوارها و میادین شهر اسدآباد برای نوروز امسال خبر داد و گفت: در این زمینه با کاشت گل‌های کلمی و بنفشه از خشک شدن گل‌ها به علت برودت احتمالی هوا جلوگیری خواهد شد.
 
وی همچنین برپایی سفره هفت‌سین در ورودی و خروجی شهر، فضاسازی و زیباسازی ورودی و خروجی شهر را از دیگر برنامه‌های شهرداری شهر در راستای نوروز سال 97 عنوان کرد.
 
سرپرست جمعیت هلال‌احمر شهرستان اسدآباد نیز از فعالیت سه حوزه امدادونجات، جوانان و داوطلبان در طرح نوروزی امسال این شهرستان خبر داد و گفت: در این طرح 35 نجاتگر در امدادونجات، 3 نفر روز در طرح راهنمای مسافران فعالیت خواهند داشت.
 
محمدرضا اعتصام با اشاره به اجرای طرح زمستانی توسط جمعیت هلال‌احمر، اظهار کرد: این طرح از ابتدای دی‌ماه امسال آغاز شده که در ادامه اجرای آن در اسفندماه با طرح امدادی نوروزی همراه خواهد بود.
 
وی یادآور شد: طرح امداد نوروزی امسال از 25 اسفندماه تا 15 فروردین‌ماه در سه حوزه امدادونجات، جوانان و داوطلبان جمعیت هلال‌احمر اجرا می‌شود.
 
اعتصام خاطرنشان کرد: در طرح امدادونجات نوروزی 3 دستگاه آمبولانس، یک خودروی نجات در پایگاه ثابت گردنه اسدآباد(یادمان شهید قدرتی) و پایگاه موقت پاسارگارد(یادمان شهید عمادی) آماده ارائه خدمات‌رسانی به مسافران خواهد بود.
 
در پایان اینکه با همکاری و تعامل تمامی دستگاه‌های اجرایی با یک برنامه کاملا مدون و با استفاده از نظرات نخبگان و صاحب‌نظران و کارشناسان این امر و حتی استفاده از نظرات شهروندان و مردم نتیجه مطلوبی می‌توان با استفاده از این فرصت به دست آمده در بخش نوپای صنعت گردشگری اشتغال پایداری را برای جوانان منطقه فراهم کرد و این رویداد بزرگ را به فراخور ظرفیت هر شهرستان به یک فرصت تبدیل کرد.
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد