زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

تهران - ایرنا- یک استاد دانشگاه و پژوهشگراز دولتمردان و کارگزارن نظام تا مردم عادی خواست با هدف همدلی باید به سوی وحدت ملی، یکپارچگی و دوستی حرکت کنیم و از جشن چهارشنبه سوری برای برگزاری سالی جدید بدون تنش های اجتماعی و سیاسی بهره ببریم.
مجید ابهری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: چهارشنبه پایان سال باید روز آشتی ملی و گذشتن از موضع گیریهای تنش زا باشد.
وی با بیان اینکه چهارشنبه سوری آیینی کهن و متمدن در میان ایرانیان است، اظهار کرد:متاسفانه در سالهای اخیر با نزدیک شدن چهارشنبه آخر سال اضطراب و دلهره بر خانواده ها حاکم شده و با نگرانی منتظر گذر از این زمان هستند.
در حالیکه بر اساس باورهای فرهنگی ، کارکرد چهارشنبه آخر سال باید دور ریختن کینه ها و دشمنی ها ،ایجاد وحدت و همدلی میان اقشار مختلف و تجدید رابطه میان کسانی بوده که ارتباط آنها قطع شده است.
ابهری با بیان اینکه متاسفانه بخشی از جوانان به خاطر نیازهای غریزی و مختصات سنی در رابطه با هیجان طلبی دست به اقداماتی می زنند که کوچه ها و خیابانها شباهتی به میادین جنگ پیدا می کنند، افزود: آمار سوختگی ،قطع دست و پا ،کوری و مرگ در پایان این روز همراه با آتش سوزیهای مختلف رشد چشمگیری دارد و مسیر زندگی آسیب دیدگان و وابستگان آنها تغییر می کند.
این پژوهشگر اظهار کرد: هر ساله مبالغ هنگفتی سرمایه برای وارد کردن لوازم خطرناک و غیر استاندارد آتش بازی از کشور خارج شده و اقلام بسیار خطرناک وارد می شود ،علی رغم تمهیدات نیروهای انتظامی و امنیتی مسیر قاچاق برای این گونه اقلام فراهم است.
ابهری تصریح کرد: بارها پیشنهاد داده ایم خانواده ها و نهادهای متولی با تعیین و معرفی مراکز و اماکن معین و برقراری جشن و سرور در این گونه مراکز ،اجازه ندهند تعدادی از افراد با اهداف معین فرزندان ما را فریب دهند.
وی اضافه کرد: صداها و حرکاتی که در این روز انجام می شود برای کودکان ،سالمندان ، مادران باردار و بیماران بسیار زیان آور بوده و گاه موجب مرگ آنها می شود. این چه نوع شادی است که باید به قیمت از دست دادن جان دیگران تمام شود.
ابهری با بیان اینکه چهارشنبه سوری نماد صلح و دوستی میان مردم است، خاطرنشان کرد: با توجه به آماده باش نیروهای آتش نشانی ،اورژانس و سایر نهادهای خدماتی برای قدرشناسی از این نیروهای فداکار باید کمپین 'نه به آتش بازیهای خطرناک ،آری به شادی ' تشکیل و در فضای مجازی توسعه یاید.
وی از رسانه ها و بویژه صدا و سیما خواست خطرات ناشی از این گونه رفتارها و هنجارشکنی ها را به مردم یادآوری و چهارشنبه سوزی را به چهارشنبه سوری شاد و خاطره انگیز تبدیل کنند.
عنصر بنیادین آیین جشن چهارشنبه سوری، عنصر آتش است. در مناطق گوناگون ایران در شب چهارشنبه سوری گاه سه کپه آتش به نشانه سه پند بزرگ ایرانیان باستان: پندار نیک و کردار نیک و گفتار نیک یا هفت کپه آتش به نشانه هفت امشاسپندان فراهم می‌کنند. 
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد