زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

توریست مالزی – روزنامه «البنا»: ؛ ایران، ترکیه، پاکستان و مالزی، ایده «سکه طلای اسلامی» را کلید بزنند
به گزارش انتخاب، در شرایطی که ایران جز کشورهای اصلی تولید کننده نفت و گاز است، ترکیه و پاکستان مهمترین گذرگاه های لوله های نفت و گاز را دارا هستند و مالزی مهم ترین دولت در زمینه پالایشگاه های نفت و صنعت پتروشیمی است و تجارت نفت و گاز حدود نیم تریلیون دلار در این چهار دولت را به خود اختصاص می دهد، امکان انجام معاملات در این زمینه، با تکیه به سکه طلای اسلامی بعنوان ارزی برای تبادل نفت و گاز، وجود دارد. به این ترتیب، سکه طلای اسلامی در سبد ارزهای متداول جهانی قرار می گیرد.
ناصر قندیل در البناء چاپ بیروت نوشت: در سال ۲۰۰۳، ماهاتیر محمد، اقتصاد دان آسیایی و نخست وزیر مالزی، در جریان برگزاری نشست کشورهای اسلامی در کشور خود، موضوع سکه طلای اسلامی را مطرح کرد که در آن زمان با استقبال گسترده ای مواجه شد؛ اما آمریکایی ها درصدد براندازی این طرح و همچنین سرنگونی شخص ماهاتیر محمد برآمدند. بر کسی پوشیده نیست که عربستان سعودی در هر دو این ماموریت ها نقشی محوری ایفا کرد. در آن برهه، ترکیه که تلاش می کرد تحت حمایت آمریکا باشد و پاکستانی که تحت نفوذ دو جانبه سعودی امریکایی بود و به حمایت مالی عربستان و حمایت نظامی آمریکا نیاز داشت، موضعی مشابه عربستان اتخاذ کردند و استقبال ایران از این طرح، به عنوان دولتی که در معرض تحریم ها و محاصره های زیادی قرار داشت، راه به جایی نبرد.
امروز، در حالی که پاکستان به لطف پیروزی حزب الانصاف و رئیس آن، عمران خان، رابطه خوبی با عربستان و ایالات متحده ندارد و آنکارا و اشنگتن در دو سطح سیاسی و اقتصادی در حالت مقابله با یکدیگر قرار دارند، در حالی که ماهاتیر محمد بار دیگر به صحنه سیاسی مالزی بازگشته است و ایران برای مقابله با تحریم ها آماده می شود، طرح سکه طلای اسلامی، برای دولت هایی که جمعیت آنها روی هم رفته به حدود نیم میلیارد نفر می رسد و حجم اقتصاد آنها نزدیک به سه تریلیون دلار است، بسیار ضروری به نظر می رسد.
در شرایطی که ایران جز کشورهای اصلی تولید کننده نفت و گاز است، ترکیه و پاکستان مهمترین گذرگاه های لوله های نفت و گاز را دارا هستند و مالزی مهم ترین دولت در زمینه پالایشگاه های نفت و صنعت پتروشیمی است و تجارت نفت و گاز حدود نیم تریلیون دلار در این چهار دولت را به خود اختصاص می دهد، امکان انجام معاملات در این زمینه با تکیه به سکه طلای اسلامی بعنوان ارزی برای تبادل نفت و گاز، وجود دارد. به این ترتیب، سکه طلای اسلامی در سبد ارزهای متداول جهانی قرار می گیرد.
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد