زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

ساخت دهکده آبگینه تهران با هدف کارآفرینی،جذب و آموزش استعدادها و بازیابی هنر شیشه گری تهران آغاز شد.
ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست، ساخت این دهکده در مدت یکسال به پایان می رسد که پس از تجهیز آماده بهره برداری خواهد شد. 
«این دهکده با اعتبار اولیه ۳ میلیاردتومان ازسوی شهرداری ساخته می شود و چنان چه اعتبار طرح به شش میلیارد تومان افزایش یابد طرح توسعه آن نیز به اجرا گذاشته می شود و دهکده آبگینه در طبقات بیشتری ساخته می شود.» 
شیشه گری در ایران پیشینه ای بسیار طولانی دارد. قدیمی ترین شیشه در ایران متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد است و قدیمی ترین نمونه های شیشه های دست ساز ساخته شده درخاورمیانه و جهان هستند.تهران به دلیل سابقه و قدمت فعالیت در حوزه شیشه گری،شهرشیشه شناخته می شده است. 
 
طرح ساخت دهکده کارآفرینی آبگینه با هدف بازیابی و زنده سازی هنر و صنعت شیشه گری و فراهم کردن زمینه کارآفرینی در بخش صنایع و هنرهای دستی و بومی از سوی شهرداری منطقه ۹ برنامه ریزی شد که در نخستین گام تفاهم نامه ساخت آن میان شهرداری منطقه و سازمان گردشگری و میراث فرهنگی تهران به امضا رسید و پس از تامین زمین و تهیه نقشه ها کلنگ آن به دست شهردار تهران در قالب ۵۰ طرح منطقه زمین زده شد. 
 
دهکده آبگینه در منطقه کن و در زیربنای ۲۷۰۰ مترمربع معماری الهام گرفته از شیشه ساخته می شود: «این دهکده پنج کارگاه شیشه گری و یک کارگاه تراش سنگ های قیمتی در ۲طبقه خود جا می دهد که در طبقه همکف کارگاه های شیشه گری سنتی و صنعتی،نمایشگاه و فروشگاه جای می گیرند و درطبقه اول با ۲۵۰مترمربع شامل یک کارگاه تراش سنگ های تزئینی جای خواهد گرفت.» 
 
این دهکده که نخستین دهکده آبگینه ایران خواهد بود افزون بر فضاهای کارگاهی و نمایشگاهی از فضای آموزش هنر شیشه گری و آبگینه، مشاوره صنعتی و تجاری برای کارآفرینان و خوابگاه ۲۰ تخته برای هنرجویان شهرستانی برخوردار است. 
 
«در درون دهکده پیاده راه با جاذبه طبیعی پیش بینی شده است که گردشگران داخلی و خارجی می توانند با گذر از این گردش راه مراحل ساخت شیشه و آبگینه را چه به شکل سنتی و چه به شکل صنعتی ببینند؛ از همین رو این دهکده می تواند به یکی از جاذبه های گردشگری شهر تهران بدل شود.» 
 
دهکده کارآفرینی آبگینه در کنار رودخانه کن ساخته می شود که افزون بر رعایت حریم رودخانه و مسائل زیست محیطی، با ایجاد فضای سبز هم خوان با محیط طبیعی زمینه طبیعت گردی در فضایی امن را برای شهروندان فراهم کند.
 
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد