زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

تهران- ایرنا- موزه «لاستوریا» در شهر «مادبا» اردن بیانگر شیوه زندگی از زمان حضرت نوح (ع) تاکنون، با هدف تقویت تفکر برادری میان ادیان برگزار شده است.
به گزارش روزنامه اردنی «العرب»، «سامرالطوال» موسس و طراح موزه «لاستوریا» هدف از برگزاری این موزه را که برای اولین بار در خاورمیانه در نزدیکی کوه «نیبو» در استان «مادبا» برگزار شده است، معرفی میراث فرهنگی، تاریخ و سنن اردن از طریق آثار عرضه شده جهت جذب گردشگران داخلی و خارجی دانست. 
وی این موزه را به عنوان مهمترین مرکز گردشگری برای پاسخ به سئوالات بازدیدکنندگان بدون نیاز به راهنما معرفی کرد. 
«الطوال» که خود در زمینه راهنمای تورهای گردشگری استان «مادبا» و مراکز گردشگری آن فعالیت داشته ادامه داد: در حال برنامه ریزی برای توسعه موزه های این سبک از جمله موزه ای از مشاهیر و افزودن آن به موزه حکایات مردمی هستیم و طرح هایی در این زمینه برنامه ریزی شده است.
وی افزود: این موزه گامی در راستای پاسخ به سئوالات بازدیدکنندگان از آثار تاریخی و میراث فرهنگی کهن اردن است که در نزدیکی کوه «نیبو» در استان «مادبا» تاسیس شده است که در نوع خود اولین موزه در خاورمیانه است که داستان زمان و مکان در منطقه را حکایت می کند. 
موسس و ناظر موزه ادامه داد، هدف اصلی موزه «لاستوریا» تقویت تفکر برادری میان ادیان است ومجسمه های آن بیانگر حوادثی است که در زمان حضرت نوح پیامبر در سرزمین های مختلف از جمله اردن، فلسطین، چچن و سوریه صورت گرفته و همچنین برخی آثار باستانی حاکی از توسعه نیروهای مسلح اردن طی سالهای گذشته را نشان می دهد. 
 
کشف هنرهای دستی اردن
بازدید کنندگان از این موزه، از آثار فرهنگی قدیمی اردنی ها که در قرن های گذشته در کنار هنرهای دستی مانند صنایع دستی اعراب، کشاورزی و کتاب های قدیمی استفاده می شد به علاوه مجسمه هایی که بیانگر داستان کشتی نوح، برج بابل و زندگی حضرت موسی، حضرت یحیی و حضرت مسیح است، دیدن می کنند.
بازدیدکنندگان در این موزه از مجسمه های مسجد الحرام، قبه الخضراء، حرم پیامبر (ص) و شیوه بادیه نشینی اردن، آلات موسیقی، مشاغل دستی مانند ساخت صدف، منبت کاری، موزاییک سازی، گریم و نقاشی روی تخم شتر مرغ نیز دیدن می کنند. 
الطوال با اشاره به اینکه این موزه حوادث زمان حضرت نوح، موسی، عیسی و دوران های اسلامی را نشان می دهد، هدف مهم آن را نزدیکی ادیان خواند.
آمار اداره گردشگری «مادبا» شمار مراکز گردشگری در این استان را 87 مرکز از جمله هتل، رستوران و مجتمع لاستوریا با 643 کارمند ذکر کرد.
الطوال موزه مذکور را دارای بخش های دینی، نظامی، میراث فرهنگی، لباس های سنتی، زندگی بدوی صحرایی، بازار قدیمی وهنرهای دستی و زندگی قبیله ای در 50 سال قبل و روش کشاورزی و صنایع مختلف از جمله صنعت موزاییک سازی و گرانیت و سنگ مرمر اعلام کرد.
وی هزینه برگزاری موزه را دو میلیون و830 هزار دلار ذکر کرد.
موزه «لاستوریا» از یکشنبه هفته گذشته برپا شده و هم اکنون ادامه دارد.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد