زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

کرمان - استان کرمان با شش اثر ثبت جهانی رکورددار آثار ثبت جهانی در کشور محسوب می شود اما این رکوردها نتوانسته در کسب جایگاه های اول گردشگرپذیری تاثیر گذار باشد.
خبرگزاری مهر - گروه استانها: استان کرمان ارگ بم، باغ شاهزاده ماهان، کویر لوت، روستای صخره ای میند، گلیم بافی شریکی پیچ در روستای دارستان، قناتهای بم و جوپار را در خود جای داده است اگر نگاهی به استانهای فارس، اصفهان، آذربایجان شرقی، گلستان، مازندران و گیلان و حتی یزد بکنید هیچ یک به این اندازه در سطح بین المللی اثر ثبت جهانی ندارند.
 
در استان کرمان نزدیک به ۷۰۰ اثر ثبت ملی وجود دارد و به گفته رئیس روابط عمومی میراث فرهنگی کرمان قریب به هفت هزار اثر در این استان که بزرگترین استان کشور است وجود دارد و هنوز حتی ثبت ملی هم نشده اند.
تی اگر به هفت هزار اثر هم فکر نکنید اما به لیست آثار ثبت نشده کرمان نگاه کنید هنوز چندین نام بزرگ در استان کرمان وجود دارد که قابلیت ثبت ملی دارند.
 
به عنوان مثال محوطه کنار صندل مربوط به تمدن ارت در جیرفت که قدیمی ترین لوح های دست نویس بشر در آنجا کشف شده، ارگ زیبای راین به عنوان دومین بنای خشتی جهان، بازار بزرگ کرمان به عنوان بزرگترین راسته بازار سرپوشیده ایران از آن جمله اند.
 
نکته اینکه تنها اثر ثبت طبیعی جهان نیز در استان کرمان قرار گرفته و البته اکثر آثار جهانی کرمان در مناطق محروم قرار دارند. حالا سوال این است که چه بهره برداری از این ظرفیت ها شده است و شرایط اقتصادی استان کرمان در حوزه های مختلف با توجه به شرایط محیطی و بیرونی چیست؟

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد