زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

مهر/ رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان شاهرود از آغاز مرمت يخدان تاريخي روستاي گرمن از توابع بخش بسطام اين شهرستان خبر داد.
حميد رضا حسني ضمن اشاره به آغاز مرمت يخدان تاريخي روستاي گرمن شاهرود افزود: در اين مرحله از مرمت، کار خاکبرداري و برداشت زباله هاي چال يخدان انجام شد.
وي با بيان اينکه اين بناي تاريخي در گذر زمان بر اثر نزولات جوي، آسيب ديده است، خاطرنشان ساخت اين يخدان در دورۀ قاجار ساخته شده و در بين اهالي به يخدان "گرمن" معروف مي باشد.
 
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان شاهرود افزود: اين بنا تنها يخدان موجود در روستاي گرمن است که به صورت دو پوسته ساخته شده، لايۀ داخلي آن از خشت خام و پوسته خارجي از گل چينه است.
حسني يادآور شد: در گذشته اهالي در شب هاي سرد زمستان با بستن آب در چاله هاي اطراف يخدان اقدام به توليد يخ کرده و آنها را درون چال آن مي ريختند سپس با گل اندود کردن کليه درب ها و منافذ، از يخ انبار شده در تابستان سال بعد استفاده مي بردند.
وي در خاتمه تصريح کرد: گفتني است اين يخدان در سال ۱۳۸۹ به شمارۀ ۲۹۷۴۵ در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده و قابليت تغيير کاربري به گردشگري، فرهنگي و غيره را دارد.
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد