زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

ارمنستان کشوری با 29800 کیلومتر مربع مساحت ، در جنوب غربی منطقه قفقاز در نزدیکی دریاه سیاه واقع شده است . ارمنستان کشوری کوهستانی در شمال فلات ایران واقع شده است. بلندترین قله ارمنستان آراگاتس (Aragatz) است و مهمترین دریاچه کشور ارمنستان دریاچه سوان (Sevan) است و صدها چیز دیگر که شما می دانید اما 11 حقیقت جالب در مورد ارمنستان وجود دارد که ممکن است شما ندانید . ما به تازگی به ارمنستان سفر کردیم و چیزهای بسیار جالبی در مورد این کشور زیبا کشف کردیم. در اینجا به ذکر برخی چیزهای جالب در مورد ارمنستان که ممکن است شما ندانید ، می پردازیم . 

11 هیچ تبعیضی بین مردم محلی و گردشگران در ارمنستان وجود ندارد

تبعیض ارمنستان

قطعا این یکی از نکات مورد علاقه ما می باشد. ما این که هیچ تبعیضی بین مردم محلی و گردشگران در ارمنستان وجود ندارد را دوست داریم! بلیط های تمام جاذبه های گردشگری ارمنستان برای مردم محلی و گردشگران یکسان می باشد، بر خلاف برخی از کشورهای دیگر از جمله ایران که قیمت های توریستی تقریبا 10 برابر گران تر از قیمت های محلی است. در واقع ، ورود به تمام کلیساها در ارمنستان رایگان است، و این بسیار شگفت انگیز می باشد. در آسیای مرکزی و ایران، ما مجبور به پرداخت هزینه برای ورود به مساجد هستیم. تنها جاذبه های مشخصی مانند معبد گارنی نیاز به هزینه کمی برای ورود دارند.  

10 یک "دهکده لک لک" در ارمنستان وجود دارد

دهکده لک لک

ما در راه کلیسای نوراوانک (Noravank Church) بودیم که از این دهکده با یک ردیف طولانی از تیرهای چراغ برق چوبی در صفی منظم در امتداد جاده و لانه ی لک لک های بزرگ در بالای هریک از این تیرهای چوبی عبور کردیم. خیلی شگفت انگیز بود! این لک لک ها قبل از آمدن زمستان هر ساله به آفریقا مهاجرت می کنند و در بهار برمی گردند. اتفاقا ما تقریبا در بهار اینجا بودیم و لک لک ها در حال بازگشت به لانه هایشان بودند. و این یک چشم انداز زیبا بود! همچنین لانه ها بسیار بزرگ بودند، که برخی از پرندگان کوچکتر مانند گنجشک لانه های کوچک خودشان را بیرون از لانه های بزرگ لک لک ها ساخته اند!  

 ایروان به عنوان "شهر صورتی" شناخته می شود 

شهر صورتی

ایروان یکی از زیباترین "شهرهای صورتی" است که ما تا به حال دیده ایم، همه ساختمان های آن از سنگ های آتشفشانی که به طور طبیعی سایه های مختلف صورتی رنگ دارند ساخته شده از این رو نام "شهر صورتی" را به آن داه اند. 

 زرد آلو یکی از نمادهای ارمنستان است

زرد آلو نماد ارمنستان

پرچمی که در سمت راست عکس قرار دارد متعلق به ارمنستان است و رنگ نارنجی پرچم در واقع نمادی از زردآلو می باشد! چگونه نماد زردآلو متعلق به ارمنستان است! و هنگامی که شما در میان بازارها قدم می زنید، فروشندگانی را که همه نوع زردآلو از خشک، تازه، انواع نوشیدنی ها با طعم زردآلو و هر چیز دیگری که می توانید فکرش را کنید پیدا خواهید کرد. 

 کوه آرارات از کشور ارمنستان محافظت می کند 

کوه آرارات

با توجه به صحبت های راهنمای ما ، کوه آرارات ، ارمنستان را در برابر یک زلزله بسیار قوی محافظت کرده است! آنها همچنین بر این باورند که قله این کوه ، مکانی است که کشتی نوح در آن پیدا شده است. اما متاسفانه ، کوه آرارات در حال حاضر در خاک ارمنستان قرار ندارد. 

 تنها کشوری است که لواش های زیر زمینی خودش را در یک تنور می پزد

لواش های زیر زمینی

همان طور که در عکس بالا نشان داده شده است، تنور به یک کوره زیر زمینی اشاره دارد. ارامنه خوردن لواش که لایه نازکی از نان است و از آرد ، نمک و آب تشکیل شده و در تنور پخته می شود را خیلی دوست دارند. لواش را می توانید به مدت یکسال بدون اینکه خراب شود نگه دارید. بنابراین زنان محلی لواش را به صورت فله پخت می کنند و آن ها را برای خوردن در چند ماه آینده ذخیره می کنند. ارامنه نمی توانند خوردن وعده های غذایی شان را بدون نان تصور کنند! ( حتی اگر آن ها برنج داشته باشند باید با آن نان زیادی بخورند!)  

 حدود 1.5 میلیون ارمنی در طی قتل عام کشته شدند 

قتل عام ارامنه

نسل کشی به کشتار ارامنه که در سال 1915 تحت حکومت امپراتوری عثمانی آغاز شد اشاره دارد. 24 آوریل 2015 صدمین سالگرد نسل کشی ارامنه بود . نسل کشی در طول و بعد از جنگ جهانی اول که در آن 1.5میلیون ارامنه به طرز وحشیانه و بدون هیچ رحمی توسط دشمن کشته شدند اتفاق افتاد. نسل کشی در 3 مرحله اتفاق افتاد، اول زمانی بود که همه مردها برای پیوستن به ارتش فراخوانده و سپس کشته شدند( به طوی که بقیه جمعیت هیچ مردی برای محافظت از خودشان نداشتند) پس از آن کشته شدن همه زنان، افراد مسن و کودکان بود، و در آخر روشنفکران کشته شدند. 

 اولین کلیسا در جهان در ارمنستان ساخته شد

اولین کلیسای جهان

کلیسای اچمیازین مقدس (Holy Etchimiadzin) اولین کلیسای ایالتی در جهان بود که در قرن 4 ساخته شد. این محل ، دفتر مرکزی تمام کلیساها در ارمنستان است و یکی از پر بازدید ترین مکان های مقدس در جهان می باشد.

 ارمنستان یکی از تنها کشورهای تک قومی در جهان است

تک قومی ارمنستان

97 درصد از مردم که در ارمنستان زندگی می کنند ارامنه هستند، و درصد کوچک باقی مانده از اقلیت های قومی مختلف مانند ایزدی، روس ها، اوکراینی ها، کردها و غیره تشکیل شده است.  

 ارمنستان اولین کشوری است که دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی کشور خود اتخاذ کرد

ارمنستان مسیحی

امروز 97 درصد از جمعیت ارمنستان مسیحی و ارمنی هستند که دارای یکی از زیباترین کلیساها در جهان می باشند. در 301 میلادی کشور توسط سنت گرگوری روشنفکر به مسیحیت تبدیل شد، و از آن پس بسیاری از کلیساها تحت نام او ساخته شدند. کلیساهای زیبای بسیاری در ارمنستان وجود دارند ، که در  بخش های بعدی در همین سایت به معرفی آنها می پردازیم.

 شطرنج یک درس اجباری در مدارس است

درس شطرنج

جالب است که همه دانش آموزان باید شطرنج را به عنوان یک درس اجباری در مدرسه ها یاد بگیرند، و حتی امتحان برای آن وجود دارد! عکس بالا خانه شطرنج مشهور تیگران پتروسیان در ایروان را نشان می دهد که بسیاری از مسابقات بزرگ بین المللی شطرنج در اینجا برگزار می شود. 

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد