زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

سخت است که تصور کنید چگونه کل شهر می تواند  فراموش شود ، اما این دقیقا همان چیزی است که در این فهرست برای شهرهای از دست رفته اتفاق افتاده است. دلایل بسیاری برای اینکه چرا یک شهر رها شده است وجود دارد مانند جنگ، بلایای طبیعی، تغییرات آب و هوایی و از دست دادن شرکای تجاری مهم. علت هرچه باشد این شهرها زمانی فراموش شده اند وبعد از قرن ها دوباره کشف شدند.

8 پالنکه (Palenque) 

پالنکه

پالکنه در مکزیک ، بسیار کوچکتر از برخی از شهرهای از دست رفته مایا است ، اما شامل برخی از بهترین معماری و مجسمه ای می باشد که تاکنون در مایا تولید شده است. بیشتر سازه ها در پالکنه برای تاریخ 600 تا 800 میلادی می باشند. این شهر در طول قرن 8 میلادی سقوط کرد. در اینجا جمعیت کشاورزی برای چند نسل زندگی کردند و پس از آن شهر رها شد و به آرامی توسط جنگل ها رشد کرد.

7 تیاهواناکو (Tiwanaku) 

تیاهواناکو

تیاهواناکو در نزدیکی ساحل جنوب شرقی دریاچه تیتیکاکا در بولیوی قرار دارد و یکی از مهم ترین پیش سازه های امپراتوری اینکا بود. در طول دوره زمانی بین 300 سال قبل از میلاد و 300 میلادی ، تیاهواناکو به یک مرکز اخلاقی و کیهانی که بسیاری از مردم آن را زیارت می کردند تبدیل شد. جامعه به نسبت شهری بین قرن 7 تا 9 رشد پیدا کرد و به یک قدرت مهم منطقه ای در جنوب رشته کوه های آند تبدیل شد. در بیشترین حد آن ، شهر بین 15000 تا 30000 ساکن داشت ، اگرچه تصویر برداری ماهواره ای اخیر جمعیت بیشتری را نشان می دهد.  در حدود 1000 میلادی ، پس از یک تغییر چشمگیر در آب و هوا ، تیاهواناکو به عنوان تولید کننده مواد غذایی ، منبع امپراتوری قدرت و اقتدار ناپدید شد.

6 پمپی (Pompeii)

پمپی

در 24 اوت 79 میلادی ، آتشفشان ویزوویو یا وزوویو (یکی از آتشفشان‌های فعال ایتالیا که از سال 1944 تاکنون در گروه آتشفشان‌های نهفته قرار گرفته است) فوران کرد ، و نزدیکی شهر پمپی یا پومپی را با خاکستر و خاک پوشاند. همه چیز از شیشه ها تا جدول ها و نقاشی ها و مردم در زمان منجمد شده بودند. شهر پومپی به همراه هرکولانیوم رها شدند و در نهایت نام و موقعیت آنها فراموش شد. شهرهای از دست رفته بینش فوق العاده دقیقی را از زندگی مردم دو هزار سال پیش فراهم می کنند.

5 تُتیهواکان (Teotihuacan)  

تُتیهواکان

در قرن 2 پیش از میلاد تمدن جدیدی در دره مکزیک به وجود آمد. این تمدن شهر باشکوه تُتیهواکان و اهرام بزرگ آن را به وجود آورد. کاهش جمعیت در قرن 6 میلادی با خشکسالی طولانی مرتبط با تغییرات آب و هوایی در ارتباط بود. هفت قرن پس از مرگ امپراتوری تُتیهواکان اهرام شهر توسط آزتک مورد احترام قرار گرفت و تبدیل به مکانی زیارتی شد.

4 پترا (Petra)

پترا

پترا شهر افسانه ای رز قرمز ، پایتخت باستانی پادشاه ناباتان بود. این شهر وسیع و منحصر به فرد توسط نبطی ها که اینجا را به محل اتصالی مهم برای مسیرهای ابریشم و ادویه که چین ، هند و جنوب صعودی را به مصر یونان و روم متصل می ساختند ، کنده کاری شده بود. پس از چند زلزله سیستم آب حیاتی شهر فلج و در قرن 6 پترا به طور کامل رها شد. پس از جنگ های صلیبی ، پترا در جهان غرب به فراموشی سپرده شد ، تا این شهر از دست رفته توسط مسافر سوئیسی یوهان لودویگ بورکهارت در سال 1812 دوباره کشف شد.

3 تیکال (Tikal)

تیکال

بین سال های 200 تا 900 میلادی ، تیکال ، بزرگترین شهر مایان جمعیت حدود 100،000 تا 200،000 نفر داشت. زمانی که جمعیت تیکال به اوج رسید، منطقه اطراف شهر دچار جنگل زدایی و فرسایش و به دنبال آن کاهش سریع در سطح جامعه شد. تیکال اکثریت جمعیت خودش را در طول دوره 830 تا 950 از دست داد و دولت مرکزی به سرعت سقوط کرد. حتی افرادی که در قرن 10 و یا 11 شهر و جنگل انبوه گواتمالا را ترک کردند ، مدعی خرابه ها در هزار سال آینده هستند.

2 آنگکور (Angkor)

آنگکور

آنگکور شهر معبد بزرگ در کامبوج می باشد و دارای خرابه های باشکوه از چند امپراتوری خمر از قرن 9 تا 15 است. این آثار عبارتند از معبد آنگکور وات ، بزرگترین بنای تاریخی مذهبی در جهان و معبد بایون با چهره های عظیم سنگی. آنگکور در طول تاریخ طولانی خودش چندین بار مذهبش را بین هندو به بودیسم تغییر داد. پایان دوره آنکگور در سال 1431 تعیین شده است ، تقریبا تمام آنکگور رها شد به جز آنکگور وات که برای حرم بودایی باقی ماند.

1 ماچو پیچو (Machu Picchu)

ماچو پیچو

ماچو پیچو یکی از معروف ترین شهرهای از دست رفته در جهان است که پس از سال ها پنهان ماندن بالای دره یوروبامبا ، در سال 1911 توسط مورخ هاوایی کشف شد. شهر فراموش شده اینکاها از پایین نامرئی و توسط زمین های کشاورزی احاطه شده بود و با چشمه های طبیعی آبیاری می شد. اگرچه ماچو پیچو به صورت محلی در پرو شناخته شده می باشد ، اما قبل از اینکه در سال 1911 دوباره کشف شود تا حد زیادی برای جهان خارج ناشناخته بود.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد