زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

 انسان از آغاز خلقت خود تا به امروز نه هميشه که شايد در بيشتر اوقات درصدد شناختن برجسته‌ترين آثار طبيعي يا مصنوعي جهان پيرامون خود بوده است و اين علاقه او را به ثبت اين آثار در دوره‌هاي مختلف زندگي سوق داده است.
در اين گزارش سعي شده مشهورترين اماکن مذهبي و گردشگري جهان که در کتاب رکوردهاي گينس ثبت شده‌اند مورد بررسي قرار گرفته و ذهن خوانندگان را به يادآوري دوباره آنها متمايل سازد.

1- بزرگترين معبد بودای جهان:

بورو بودور (Borobudur) بزرگترين معبد بوداي جهان در تاريخ 750 تا 842 ميلادي ساخته شده است.


2- بزرگترين کليساي جامع جهان:

دو کليساي بزرگ جهان به نام‌هاي کليساي سنت جان نيويورک و کليساي انگليسي‌هاي انگلستان، بزرگترين کليساي جامع جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

3- بزرگترين قبرستان جهان:

گورستان اولسدورف (Ohlsdorf) هامبورگ با فضايي 990 جريبي و داشتن 982 هزار و 117 قبر و 413 هزار و 589 محل دفن خاکستر مردگان از بزرگترين قبرستان‌هاي جهان است که از سال 1877 تاکنون مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

4- بزرگترين کليساي جهان:

اگر چه کليساي سنت پتر باسيلکا رم، قرن‌هاي متمادي عنوان بزرگترين کليساي جهان را به خود اختصاص داده بود، اما با اتمام ساخت کليساي مريم مقدس در شهر ياموسوکرو ساحل عاج در سال 1989 در زميني به مساحت 30 هزار متر مربع، عنوان بزرگترين کليسا به اين مکان تعلق گرفت.

5- بزرگترين معبد هندوها در خارج از هند:

معبد شوی سوامينارايان مانديد در لندن بزرگترين معبد هندوها در خارج از هند را به خود اختصاص داده است.

6- بزرگترين ساختمان خشتي جهان:

مسجد جامع در شهر جنه (Djenne) مالي، در غرب آفريقا با 100 متر طول و 40 متر عرض بزرگترين بناي خشتي جهان لقب گرفته است. معماري اين مسجد و ديگر بناهاي خشتي شهر را هنرمندان و صنعت کاراني متبحر از نسل‌هاي مختلف بر عهده داشتند و آنها را به نحوي مي‌ساختند که در مقابل آب باران نفوذ ناپذير باشند. لازم به ذکر است، مسلمانان اجازه ورود به اين مسجد را ندارند.

7- بزرگترين معبد فرقه مورمن‌هاي جهان:

بزرگترين معبد مورمن‌ها را معبد سالت ليک‌سيتي ايالت يوتا آمريکا با مساحت 23 هزار و 505 متر مربع به خود اختصاص داده است. اين بنا در ششم آوريل سال 1893 ساخته شد.

8- بزرگترين کليساي جامع ارتودکس‌هاي جهان:

کليساي جامع عيسي مسيح موسکو با 102 متر ارتفاع بزرگترين کليساي ارتودکس‌هاي جهان به شمار مي‌رود که براي يادبود کشته‌شدگان روسيه در جنگ ناپلئون بنا شده است. ساخت اين کليسا تا سال 1883 به طول انجاميد.

9- بزرگترين معبد زيرزميني جهان:

اين معبد توسط اعضاي فرقه مذهبي دامانهور (Damanhur) منطقه بالديسرو ايتاليا در مدت زماني 16 ساله ساخته شد. حجم کلي اين معبد که درون يک تپه بنا شده سه هزار و 523 متر مکعب است.

10- بزرگترين زيگورات به جاي مانده در جهان:

اين بنا که در شهر اور (مقيره امروزي) و در زمان سلطنت اورنامو پادشاه سومري (2095-2193 پيش از ميلاد) ساخته شده در بنايي 7/45×61 متري، بزرگترين زيگورات به جاي مانده جهان شناخته شده است. اين بنا از سه طبقه تشکيل شده و معبدي روي آن قرار داشته است. در حال حاضر تنها طبقه اول و بخش‌هايي از طبقه دوم آن با ارتفاع 18 متر بر جاي مانده‌اند.

11- بزرگترين کنيسه جهان:

معبد امانوئل شهر نيويورک آمريکا با مساحت سه هزار و 523 متر مربع بزرگترين کنيسه جهان محسوب مي‌شود.

12- بزرگترين هرم جهان:

بزرگترين هرم يا بزرگترين هرم انفرادي از لحاظ حجم، هرم چولولا (cholula) مکزيک است که گنجايش ذخيره 3/3 ميليون متر مکعب ماده را در خود دارد.

13-بزرگترين ساختمان چوبي جهان:

برخي معبد تودايجی (Todaiji) منطقه نارا در ژاپن را بزرگترين ساختمان چوبي جهان مي‌نامند ، اگر چه اين بنا 30 درصد از ساختمان قديمي خود را بر اثر آتش‌سوزي از دست داده است ، اما هنوز هم می تواند این عنوان را به خود اختصاص دهد.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد