زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

لاهور - ایرنا - 'موزه لاهور' از موزهای تاریخی پاکستان بوده و از نظر تنوع قدمت اشیای موجود، از بزرگترین موزه های شبه قاره هند می باشد که در سطح جهانی نیز از جایگاه ممتازی برخوردار است.
به گزارش ایرنا، بر اساس اسناد موجود، موزه لاهور پاکستان ابتدا در سال 1855 میلادی در محوطه ای کوچک احداث شد.
ساخت و احداث تکمیل ساختمان های جدید در محوطه موزه که تاکنون پابرجاست، در سال 1890 میلادی و زمانی که شاهزاده البرت ویکتور نوه ملکه ویکتوریا بر شبه قاره حکمرانی می کرد آغاز شد.
این ساختمان متعاقبا در سال 1894 میلادی بر روی عموم مردم بازگشایی شد.
در این موزه از ابتدا تاکنون سعی شده تا مجموعه ای از اجسام و اشیایی با قدمت باستانی که ریشه در فرهنگ تاریخ و هنر مردم منطقه داشته باشد، جمع آوری و نگهداری شود.
طی سالهای اخیر نیز در قسمتی از این موزه گنجینه های هنری به عنوان گنجینه ملی جمع آوری و در معرض دید عموم قرار گرفت.
مجموعه آثار هنری نگهداری شده در این موزه تا کنون توانسته توجه پژوهشگران دانشجویان و توریستهای خارجی را به شدت به خود جلب کند . 
در این موزه همچنین آثار تاریخی و باستانی کشورها و مناطق همجوار از جمله کشور بوتان، برمه، نپال، منطقه تبت، کشورهای آسیای میانه، جنوب آسیا، خاورمیانه و شمال افریقا نیز نگهداری می شود. 
در موزه لاهور آثار باستانی متعلق به قبل از آغاز تاریخ بشر تا دوره سلطنت هندوها نیز نگهداری و در معرض دید عموم قرار داده شده که این بخش در نوع خود بی نظیر است، زیرا مجموعه های مختلفی از آثار تاریخی، هنری، هنرهای زیبا و مجسه سازی، هنر کاربردی، قوم شناسی و هنرهای دستی در معرض دید عموم قرار گرفته شده است و همچنین سکه های دوره هلنیستی و مغول نیز در این قسمت نگهداری می شود.
در موزه بین المللی لاهور اجسام متعلق به عصر حجر که از سوی انسان های اولیه ساخته شده نیز نظر علاقه مندان را به خود جلب می کند و قدمت برخی از این اجسام به 5 میلیون سال می رسد. 
سال 1920 میلادی باستان شناسان بریتانیایی آثار تمدن هارپا و موهنجودارو را در پاکستان امروزی کشف کردند که قدمت این اثر و اجسام به هزار و 500 تا سه هزار و 500 سال قبل از میلاد باز می گردد.
40 هزار سکه عصر باستان نیز در این موزه نگهداری می شود که از نظر تعداد بزرگترین گنجینه سکه های قدیمی در شبه قاره هند می باشد . این سکه ها به دوره های مختلف باستانی تا زمان سلسله هخامنشیان برمی گردد. 
بخش سکه موزه لاهور از این نظر دارای حائز اهمیت است که بسیاری از دانش پژوهان برای مطالعات دقیق تر وضعیت معیشتی سیاسی اقتصادی و فرهنگی مردم شبه قاره می توانند از طریق مطالعه بر تاریخ سکه ها پی به اهمیت دوره های مختلف باستانی ببرند.
*** بخش نسخه های خطی
در بخشی از این موزه همچنین آثار نسخ خطی نیز دیده می شود . این بخش به سه قسمت تقسیم شده و در هر یک از آنها نسخه های قدیمی متعلق به علوم قرآنی، فارسی، حدیث، تاریخ و جغرافیا، دایره المعارف و آثار ادبی نگهداری و در معرف دید عموم قرار گرفته شده است.
نسخه های بسیار ارزشمند و قدیمی با خط 'کوفی- مغولی'نسخ و بهار نگاشته شده است که در نگاه اول نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.
در این موزه همچنین گالری بزرگی نیز وجود دارد که هر یک از آنها متعلق به تاریخ امپراتوری مسلمانان در شبه قاره هند است و در این بخش اجسام و آثار متعلق به دوره 'بهندپور' که اولین حکومت مسلمانان در جنوب ایالت سند و در شبه قاره هند در قرن 8 تا 13 میلادی است بسیار مورد توجه دانش پژوهان در سراسر دنیا می باشد.
آثار متعلق به این دوره از تاریخ شبه قاره هند در کل دنیا بی نظیر است و این آثار تاریخی و با ارزش از سال 1867 تا 1907 میلادی در اکتشافات باستان شناسی به دست آمده است.
*** موزه جنگ
بخش موزه جنگ نیز به دوره های مختلف شبه قاره از جمله به دوره سلطنت هندوها، مسلمانان سیک ها و امپراطوری بریتانیا باز می گردد.
در این بخش انواع مختلفی از سلاح های آن عصر از جمله شمشیر نیزه زوبین، تبر، خنجر و سلاح های گرم در معرض دید قرار گرفته شده است .
پوشش های جنگی سربازان و فیلها و انواع ابزارهای دفاعی و قلعه شکن نیز در نوع خود بی نظیر است.
*** هنرهای عصر مدرن
در موزه شهر لاهور همچنین به هنرهای عصر مدرن نیز توجه شده است به گونه ای که آثار هنری هنرمندان مشهور پاکستان در گوشه ای خودنمایی می کند.
آثار هنرمندان بنگالی نیز در این موزه دیده می شود و نقاشی بسیار زیبا و منحصر به فرد مینیاتور در تاریخ شبه قاره از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
در موزه لاهور نیز از این جاذبه توریستی غفلت نشده است به نحوی که در بخش هنرهای زیبا کلکسیونی، نقاشی های مینیاتوری متعلق به هنرمندان شبه قاره از قرن 16 تا قرن 20 به صورت دلفریبی خودنمایی می کند . 
در این موزه همچنین به تاریخ پاکستان و کلکسیون تمبرهای قدیمی نیز پرداخته شده است.
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد