زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

تهران - ایرنا - رییس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی گفت: متوسط سن ایرانگردان خارجی 65 تا 70 سال است و اغلب این گردشگران که از حرفه ای ترین گردشگران دنیا هستند، براساس تبلیغات کلامی به ایران می آیند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، علی صدرنیا روز یکشنبه در نشست خبری جامعه راهنمایان کشور افزود: از آنجا که 
تور ایران به دلیل تنوع شهرها، طولانی بودن مسافرت بین شهرها و هزینه بالا شرایط خاص تری نسبت به سایر تورهای بین المللی دارد، اغلب گردشگران که به ایران سفر می کنند توریست های حرفه ای با سن وسال بالا هستند که هر یک به حدود 40 کشور یا بیشتر مسافرت داشته اند.
وی ادامه داد: راهنمایان ایران بر خلاف دیگر راهنمایان مسوولیت های پیچیده تری مثل رزور و هماهنگی برای رستوران، بیمارستان و غیره را برعهده دارند و چون توریست های ایرانگرد از سواد و تجربه بالا برخوردارند، راهنمایان ما باید دارای سواد و روابط عمومی بالایی بوده و از اطلاعات روز و پیچیده تری نسبت به سایر راهنمایاها سایر کشورها برخوردار باشند.
صدرنیا ادامه داد: راهنمایان ما در اغلب کارگاه ها و سفرهای آموزشی تعلیم می بیند و راهنمای ملی به شمار می روند زیرا از ابتدا تا انتهای سفر در ایران که حدود دو هفته است همه هماهنگی ها بر عهده آنها است.
 
میانگین دستمزد راهنمایان روزانه 300 هزار تومان 
رییس هیات مدیره جامعه راهنمایان گفت: دستمزد راهنمایان گردشگری برای تورهای خارجی در ایران روزی 300 هزار تومان است که برای زبان های خاص 10 درصد به این مبلغ اضافه می شود در صورتی که تا پنج سال پیش راهنمای ارشد ما روزی 30 هزار تومان دستمزد می گرفت.
وی افزود: راهنمایان ایران بهترین راهنمایان جهان هستند برای اینکه خدمات 24 ساعته به توریست ها ارائه می کنند. تعیین و اعلام دستمزد طبق قانون بر عهده سازمان میراث فرهنگی است اما بطور معمول سازمان پیشنهاد می دهد تا بخش خصوصی با کارشناسی و مشورت برای تعیین دستمزد به تفاهم برسد.
صدرنیا هدف از برگزاری همایش راهنمایان را بهبود ارتباط بین این مسوولان و راهنمایان دانست و ابراز امیدواری کرد با گسترش زیرساخت ها با مشارکت بخش خصوصی، صنعت گردشگری توسعه یابد.
وی گفت: فایده برگزاری این همایش این است که راهنمایان فرصتی می یابند تا به طور مستقیم مشکلات و نیازهای خود را با مسئولان امر بازگو کنند.
 
گردشگران خارجی بر روی امنیت پروازهای ما حساس نیستند
رئیس جامعه راهنمایان کشور در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر نسبت انتخاب ایرلاین های داخلی و خارجی توسط گردشگران خارجی نیز تصریح کرد: گردشگران خارجی بر روی امنیت پروازهای ما حساس نیستند، هرچند ممکن است برای کسانی که هنوز در معرض انتخاب ایران هستند ممکن است برای سوارشدن هواپیمای قدیمی اشتیاق چندانی نداشته باشند.
وی گفت: حجم تبلیغات علیه ایران زیاد است ولی قریب به اتفاق گردشگران وقتی به ایران می آیند نظرشان 180 درجه تغییر می کند و با چشمان اشکبار و با انبوهی از خاطره و رضایت ایران را ترک می کنند.
 
ضعف استراتژیک ما در گردشگری عدم آموزش همه مرتبطان با این صنعت است 
دبیر یازدهمین همایش روز جهانی جهانگردی نیز تاکید کرد: هدف از بزرگداشت این روز، معرفی وظیفه راهنما به مردم و فرصت برای کیفیت بخشی به کارکرد جامعه راهنمایان گردشگری است.
گریگور قضاریان افزود: شعار امسال ما مطابق با شعار سال 2018 جهانی در عرصه گردشگری یعنی «گردشگری صیانت از فرهنگ و میراث» است.
وی ویژه برنامه های این بزرگداشت را دو تور آموزشی یکی برای تبلیغ گردشگری سلامت با عزیمت به دهکده سلامت شهریار و دیگری تبلیغ گردشگری عبرت و صلح با برگزاری همایش در محل موزه دفاع مقدس برشمرد.
قضاریان تاکید کرد: در شرایط کنونی ضعف استراتژیک ما در گردشگری عدم آموزش همه مرتبطان با این صنعت است به طوری که فقط 25 درصد از افراد متولی و مرتبط برای هرگونه ارائه خدمات به توریست ها، آموزش های لازم را دیده اند و این یک نقیصه بزرگ و استراتژیک برای ما به شمار می رود.
به گزارش ایرنا، جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی در سال 1382 شکل گرفت.
از حدود 12 هزار نفر راهنمای موجود در کشور که فقط 2 هزار نفر از آنها فعال و نیمه فعال هستند، 800 نفر در جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی عضویت دارند.
 
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد