زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

کوالالامپور شهر شب و نور، شهر رنگ، شهر فروشگاه‌های بسیار بزرگ، شهر برج‌های دوقلو، شهری هم برای دیدن و هم برای خرید کردن. این شهر از هر کدام از شهرهای مهم آسیا رنگ و بویی به خود گرفته؛ اما برج‌های پتروناس، جنگل‌ها و پارک‌های طبیعی و مراکز خرید بزرگ و متنوع، بیش از همه باعث شهرتش شده.

هوای کوالالامپور در تمام فصل‌های سال گرم و شرجی است؛ به این بهانه هم که شده می‌شود چمدانی سبک برای سفر به آن‌جا بست و وقت برگشتن، با سوغاتی‌ها و خریدهای رنگ و وارنگ از بازارهای متنوع شهر پرش کرد. هزینه‌ی یک شب اقامت برای دو نفر در یک هتل چهار ستاره از هشتاد هزار تومان به بالاست و برای رفت و آمد در شهر، جز تاکسی می‌شود از اتوبوس و مترو و منوریل هم استفاده کرد.

به خاطر وجود جنگل‌های تو در توی استوایی در بافت طبیعی شهر و کوچه‌های تنگ و باریک با برج‌های بزرگ و پر زرق و برق، به پایتخت مالزی لقب شهر ماجراجو داده‌اند؛ کوالالامپور برای توریست‌هایی از هر جای دنیا و با هر سلیقه‌ای، شهر جذابی است. با وجود اکثریت جمعیت مسلمان کوالالامپور، انتخاب نوع پوشش در آن محدودیتی ندارد.

در کوالالامپور، برج‌های دوقلوی پتروناس اولین جایی است که آدم را به سمت خودش می‌کشد. این برج‌ها، با ٤٥٢ متر ارتفاع، بلندترین برج‌های دوقلوی جهان هستند و سبک معماریشان، اسلامی مدرن است و نمای بی‌نظیری هم به شهر دارند. اما هنگام ورود به برج مراقب باشید که آدامس در دهان نداشته باشید! بله، ورود به مقاوم‌ترین سازه‌ی جهان که غول دو سری در برابر بلایای طبیعی است، با آدامس ممنوع است! در طبقه‌ی پایین برج‌ها هم مجتمع بزرگ خرید سوریا وجود دارد که اگر به فکر هزینه‌های سفرتان هستید، فقط به دیدن آکواریوم بزرگش و قدم‌زدن در دالان‌های شیشه‌ای در کنار کوسه‌ها و ماهی‌های ریز و درشت اکتفا کنید و خرید را برای بازارهای دیگر بگذارید.

معماری‌های خاص و منحصر به فرد اسلامی و یا میراث فرهنگی و تاریخی مالزی، بی شباهت به خواهرخوانده‌اش اصفهان نیست. مثلاً مسجد جامع کوالالامپور در محل تلاقی دو رودخانه واقع شده و در حقیقت زادگاه شهر به شمار می‌رود؛ دیگری موزه‌ی ملی است که ظروف سفالی تاریخی مالزی را به نمایش گذاشته و ساختمان زیبایش بالای یک تپه ساخته شده. از این موزه می‌توانید با گذر از روی پلی رابط، به مرکز ملی ستاره‌شناسی بروید و آسمان و کهکشان‌ها را رصد کنید.

اگر هم اهل هیجان و ماجراجویی هستید، دوربین را بردارید، کفش راحت بپوشید و به پارک ملی بروید. پارک؟ نه خیر... خیلی با تصور شما از پارک تفاوت دارد. این جا قدیمی‌ترین جنگل گرمسیری است. می‌شود داخلش پیاده‌روی و گردش کرد، یا گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی را از نزدیک دید و حتی در رودخانه‌اش سوار قایق شد و ماهی گرفت. جز این البته پارک پرندگان و هم‌چنین پارک آهوی کوالالامپور هم هست: پرنده‌های کوچک و بزرگ، پروانه‌های رنگارنگ و آهوهای خال‌دار زیبا را هر جایی نمی‌شود دید.

در سیزده کیلومتری شمال کوالالامپور، سه غار باستانی در بالای ٢٧٢ پله واقع شده که برای هندوهای ساکن مالزی مقدس شمرده می‌شود. غارهای باتو، شامل سه غار بزرگ و یک غار بزرگ کوچک است که با مجسمه‌های خدایان هندی و نقاشی‌های دیواری تزئین شده‌اند. مجسمه‌ی غول‌پیکر و طلایی لرد موروگان هم هست که با قد ٤٧ متری‌اش، پایین پله‌ها نگهبانی می‌دهد.

بعد از مالایی‌ها، بیشترین جمعیت کوالالامپور را چینی‌ها و هندی‌ها تشکیل می‌دهند و محله‌های خاص خودشان را هم دارند، با رنگ‌ها و بوهای خاص خودشان. جایی بهتر از محله‌ی هندی‌ها برای خرید عود و ادویه‌های معطر و لباس‌های رنگی و خوردن غذاهای مخصوص هند در بشقاب‌هایی از جنس برگ‌های جنگلی پیدا نمی‌کنید. محله‌ی چینی‌ها هم با دکه‌های خوراکی و نوشیدنی و کافه‌های کوچکش می‌تواند یک بعدازظهر شما را پر کند. علاوه بر این، آن دور و بر اجناس ارزان‌قیمت زیادی هم برای خرید پیدا می‌شود. در بازار مرکزی هم که سابق بر این بازار تره‌بار کوالالامپور بوده، صنایع دستی و سوغاتی‌های مخصوص این شهر را می‌فروشند.

از هر قوم و طایفه و از هر نژاد و فرهنگی در کوالالامپور زندگی می‌کنند. در نتیجه هر نوع رستورانی که فکرش را بکنید، در این شهر پیدا می‌شود؛ رستوران‌های مخصوص مسلمانان هم زیاد هست که کنار تابلویشان کلمه‌ی حلال را نوشته‌اند. مالزی یکی از صادرکننده‌گان عمده‌ی قهوه و کاکائو در جهان است و کافه‌های زیادی دارد که هم کیفیت قهوه‌شان خوب است، هم قیمت‌هایشان نسبت به ایران گران‌تر نیست.

بازارها و مرکز خریدهای کوالالامپور، از ١٠صبح تا ١٠ شب یک‌سره باز هستند و با تنوع و زیبایی و بازی رنگ‌هایشان، خرید را به تفریح بدل کرده‌اند؛ با این حال اگر گشت و گذارهای روزانه پاهایتان را خسته کرد و در پی جایی برای آرامش بودید، سری به خیابان بوکیت بینتانگ بزنید: مراکز ماساژ تا نیمه‌های شب باز هستند.

اگر باز هم در کوالالامپور وقت داشتید، توصیه می‌کنیم این‌ها را هم ببینید:
- جنگل Forrest Research Institute Malaysia ،FRIM جنگلی است در مجاورت شهر. پل معلقی دارد با طول ٢٠٠ متر در ارتفاع سی متری سطح جنگل.
- Look at point یا همان بام کوالالامپور. شبیه بام تهران است با رستوران‌ها و کافه‌های متعدد. شب‌های زیبایی دارد و از آن‌جا تقریباً تمام شهر دیده می‌شود.

zoraq.com

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد