زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

فرانسوي‌ها مانند مردم ساير كشورها عادت‌هاي درست و غلط تغذيه‌اي بسياري دارند. يكي از عادت‌هاي خوب آنها سر ساعت غذا خوردن است. اين موضوع به دستگاه گوارش كمك مي‌كند كه در ساعت مشخص آنزيم‌هاي گوارشي را ترشح‌ كند و فعاليت دستگاه گوارشي را به بهترين نحو به انجام رساند. البته كسي كه هميشه خود را به غذا خوردن در يك ساعت مشخص عادت مي‌دهد، ممكن است در اثر نخوردن غذا سر آن ساعت به دليل بروز يك مساله، عصبي شود و بر رفتارش كنترل نداشته باشد. عادت خوب ديگر اين مردم، مصرف غذاهاي دريايي است. متخصصان تغذيه هميشه توصيه مي‌كنند که حداقل 2 بار در هفته از فرآورده‌هاي دريايي استفاده كنيد؛ زيرا چربي‌هاي اين غذاها از نوع غيراشباع و به خصوص امگا 3 است.

از سوي ديگر، زياد خوردن غذاهاي سرخ كرده در ميان فرانسوي‌ها عادت تغذيه‌اي بدي است که مي‌تواند به دليل بالا بردن درصد چربي غذاهايشان زمينه‌ساز بسياري از بيماري‌هاي مزمن در آنها شود. درباره علاقه فرانسوي‌ها به انواع سس نيز بايد گفت که مصرف سس‌ها عادت بدي نيست و بستگي به اين دارد كه چه نوع روغني به سس‌زده شود. اگر در سس از روغن‌هاي مايع و غيراشباع مانند روغن زيتون استفاده شود و چربي‌اي كه از اين سس به بدن ما مي‌رسد جايگزين ساير چربي‌هاي مصرفي در آن وعده شود، خوردن سس عادت غذايي بدي نيست اما اگر غذاي شما سرخ‌كرده يا چرب باشد و به آن سس نيز بزنيد، در اين صورت با پيامدهايي روبه رو خواهيد شد. اين موضوع درباره مصرف زياد كره هم صادق است و اين عادت نيز مي‌تواند مشكل‌ساز باشد. از طرفي، فرانسوي‌ها معمولا بعد از غذا دسرهايي نظير كيك و پودينگ مي‌خورند. اين نوع دسرها كالري بالايي به بدن مي‌رسانند و سبب چاقي مي‌شوند و احتمال ابتلا به ديابت را بالا مي‌برند. بنابراين توصيه مي‌شود بعد از غذا دسرهاي سالم مانند سالاد ميوه تازه مصرف شود.

آخرين نكته درباره مصرف زياد پنير در فرانسه است. مردم اين كشور معمولا در روز از چند نوع پنير استفاده مي‌كنند. پنير مقدار مناسبي پروتئين، كلسيم و فسفر دارد و براي افرادي كه امكان مصرف شير و ماست ندارند، منبع مناسب كلسيم است. البته پنيرها درصد چربي متفاوتي نيز دارند و به هر حال افراد بايد به ميزان كالري آنها توجه كنند. از سوي ديگر، مصرف پنير، به ويژه پنيرهاي كهنه، به دليل داشتن تيرامين مي‌تواند سبب تنگي عروق، افزايش فشارخون و سردرد شود. ضمن اينکه مصرف زياد پنير، اسيدي‌شدن خون و درنتيجه برداشت كلسيم از استخوان‌ها و بروز پوكي استخوان را به همراه دارد و بنابراين بهتر است آن را نيز مانند ساير مواد غذايي به اندازه مصرف کنيد.

 

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد