زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

تهران - يك متخصص طب سنتي گفت : مصرف پياز خام سفيد شيرين به كاهش غلظت خون و بهبود جريان خون كمك كند.

دكتر 'مجيد انوشيرواني' روزپنج شنبه در گفت و گو با خبرنگارعلمي ايرنا افزود:هرچه تندي و تيزي پياز بيشتر و شكل آن كشيده تر باشد، 'جوهر ناري' آن بيشتر است و بنابراين گرمي و خشكي بيشتري در بدن بوجود مي آيد.

اين پژوهشگر تصريح كرد: پياز گرد سفيد از پياز كشيده سرخ، به اعتدال نزديك تر است و براي مصرف روزانه در سالاد و در پخت و پز مناسب تر است. چنين پيازي در هنگام پوست كندن و خرد كردن نيز سوزش چشم كمتري ايجاد مي كند.

دكتر انوشيرواني به كساني كه در هواي گرم تابستان دچار سردرد مي شوند توصيه كرد كه از خوردن پياز خام بويژه پياز سرخ كشيده جدا پرهيز كنند.

وي اظهار داشت: پياز خام بيشتر حالت دارويي دارد و كيفيت هاي گرمي و خشكي بدن را افزايش مي دهد ولي پياز پخته بيشتر جنبه غذايي دارد ولي از آن خلط هاي غليظ 'سوداوي' و 'بلغمي' حاصل مي شود.

وي ادامه داد: كساني كه دچار غلظت خون و انسدادهاي عروقي هستند بايد در مصرف پياز پخته نيز زياده روي نكنند، البته مصرف مقدار متوسطي از پياز خام سفيد شيرين مي تواند به كاهش غلظت خون و بهبود جريان آن كمك كند.

اين متخصص طب سنتي يادآور شد: گرمي و خشكي پياز با پختن آن كاهش مي يابد و به اعتدال نزديك تر مي شود.

دكتر انوشيرواني افزود: پياز براي سردمزاجان چاق مفيد است زيرا موجب باز شدن مجاري گوارشي و پاكسازي معده و دفع بيشتر ادرار مي شود ولي براي گرم مزاجان زيان آور است و با طبع آنان سازگار نيست و پياز بويژه پياز سرخ تند و تيز مي تواند موجب سردرد آنان شود تا جايي كه حتي بوييدن آن نيز مي تواند سردرد ايجاد مي كند.

وي خاطرنشان كرد: چنين افرادي در صورت تمايل به مصرف پياز بايد فقط مقدار اندكي پياز سفيد گرد شيرين ميل كنند و يا ترشي آن را بخورند.

توسط : امیرسامان اسکندری

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد