زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

سيد محمد برازنده- مسافرت و گشت و گذار در 50 سال گذشته به آساني و همه گيري امروز نبود. حمل و نقل کند و کسل کننده بود و سنگيني وسايل سفر، مردم را مجبور مي‌ساخت تا به سپري کردن تعطيلات در خانه يا در يک ساحل ساده تابستاني دل خوش کنند. اما سال به سال و با تغيير کردن اوضاع و روي کار آمدن فناوري‌هاي جديد گردشگري، دستيابي به اين تمايل ديرينه آدمي، بهتر و آسانتر شد.

آنچه در ادامه مي‌آيد فهرستي از 10 اختراع برتر 10 سال گذشته بخش گردشگري است که حاصل يک نظر سنجي اينترنتي در سايت گردشگري BudgetTravel.com بوده است. اين فهرست که براي ذوق زدگي خوانندگان از انتها به ابتدا چيده شده، نتيجه‌اي باور نکردني را در معرفي برترين وسيله رفاهي مسافرت به ثبت رسانده است.

10-نقشه‌هاي اينترنتي:
يک نقشه اينترنتي، قطع وسيله اي مفيد براي مسافرتهاي طولاني است. ابزاري که نه تنها موقعيت و مکان شما را نشان مي دهد بلکه کوتاه‌ترين و سريع‌ترين راه رسيدن به مقصد مورد نظر را نيز در اختيار کاربران خود قرار مي دهد. رايج‌ترين اين راهنمايي‌ها، هدايت يک مسافر از فرودگاه به هتل و يا از هتل محل اقامت به نزديکترين رستوران يا موزه است. در اين ميان فوتومپ‌ها يا نقشه هاي تصويري جايگاه ويژه‌اي در ميان مسافران مدرن امروزي باز کرده اند. نقشه اي با توضيحات و راهنماييهاي واقعي از اماکن ديدني سراسر جهان.

9-دوربين ديجيتال:
همه مي‌دانند، با دوربينهاي عکاسي معمولي، تنها چند صد عکس در بهترين شرايط مي‌توان گرفت، اما در پايان و پس از ظهور هر يک از آنها مي بينيم نيمي سوخته و تنها نصف آن عکس‌ها سالم باقي مانده اند. در اين بين تراژيک‌ترين زمان، هنگامي است که بايد هزينه ظهور تمام عکسها پرداخت شود.در نقطه مقابل دوربين هاي معمولي، انواع ديجيتال آن قرار دارد. با اين دوربين‌ها مي توان هزاران عکس گرفت، هر يک از آنها را بازديد کرد، در صورت تمايل نيمي از آنها را حذف کرد و در اين بين مهمترين تصاوير که زنده کننده بهترين خاطره هاي يک سفر هستند را نگاه داشت. برتري ديگر آن، عدم پرداخت هزينه هاي اضافي و محفوظ نگاه داشتن آنها در حافظه رايانه ها براي مدتي طولاني است.

8-چک کردن اينترنتي زمان پرواز:
چک کردن اينترنتي پروازها براي افرادي سودمند است که به مسافرت‌هاي هوايي عادت کرده اند. در اين زمان ديگر کسي مجبور نيست دقيقه‌ها يا ساعتهايي متمادي را در صفوف طويل تهيه بليت و در کنار مسافران عصبي و بي حوصله صرف کند. تنها فعاليت سنگين در اين روش چک کردن اينترنتي پرواز، و گرفتن بليت از طريق دستگاههاي مخصوص آن است. امري که تنها در چند دقيقه انجام شده و کابوس انتظار در صف‌هاي ممتد را از بين مي‌برد. شايد، جالب‌ترين قسمت اين بخش، انتخاب صندلي و حتي تغيير آن در صورت نياز است. کاري که در روشهاي پيشين به آرزويي دست نيافتني تبديل شده بود.

7-دستگاه مکان ياب يا GPS:
دستگاهي کوچک، زيبا، کم حجم ولي با کارايي باور نکردني. وسيله‌اي که پيدا کردن مسيرها در شهرهايي که هرگز در آن نبوده‌ايد را بسيار ساده و سريع مي‌کند. تنها کاري که کاربران انجام مي‌دهند، دادن آدرس دقيق به اين مکان‌ياب‌ها است، رسيدن و انتخاب بهترين مسير، وظيفه‌اي است که خود به خود انجام مي‌شود. با اين دستگاه مي‌فهميم کي و کجا مسير خود را تغيير دهيم، علاوه بر آن خلوت‌ترين مسير را نيز پيش از درگير شدن با ترافيکي طولاني، يافته و از کوتاهترين راه به مقصد برسيم. GPS ها يک پيام دارند و آن پايان يافتن دوره سرگرداني است.

6-خودپردازهاي جهاني (ATM):
خودپردازها اين امکان را براي مسافران به وجود مي آورند در هر نقطه از جهان، و در هر زماني که بخواهند، با سرعت و آسودگي خيال، مبالغ مورد نياز خود را با پول رايج هر کشور دريافت کنند. اين دستگاه‌ها،‌انتظار در پشت درهاي بسته بانک‌ها را از بين برده و مسافران را از سر و کله زدن با کارمنداني که به غير از زبان مداري خود زبان ديگري نمي‌دانند،‌ رها مي‌‌سازد.

5-تلفن هاي همراه:
با روي کار آمدن تلفن‌هاي همراه، دوره باجه‌هاي تلفن و سکه‌هاي کوچکي که در نقاط کور جيب‌ها مخفي مي‌شدند، گذشت. با تلفن هاي همراه، در مواقع دردسر، تنها کاري بايد انجام دهيد، گرفتن شماره‌هاي اضطراري است. شماره‌هايي که در هر مکان و زماني پاسخگو هستند. با اين حال معايبي نيز در پشت اين همه حسن نهفته است و آن در دسترس بودن هميشگي است.

4-دسترسي جهاني به اينترنت:
اينترنت، خدماتي رايج و معمولي است که اين روزها در هر هتلي مي‌توان آن را ديد و مکان‌هاي مخصوص ارائه آن که به کافي نت شهرت پيدا کرده اند را در گوشه گوشه هر شهري مشاهده کرد. به کمک اين فناوري نوين، مردم قادر خواهند بود، همچون قهرمانان داستانهاي افسانه‌اي با نشستن در يک مکان، جهان را در مشت خود بگيرند.

عاشقان سفر مي‌توانند با فشردن يک کليد، مسير حرکتي خود را تغيير دهند، بليت هواپيماي خود را رزرو کنند، و در دنيايي مجازي با دوستان و خانواده خود ارتباط برقرار کرده و جديدترين عکس و تصوير از خود را براي آنها فرستاده و از تازه‌ترين اطلاعات و اخبار روز با خبر شوند.

3-سايتهاي مسافرتي اينترنتي:
سايتهاي مسافرتي اينترنتي، راهنمايي کاربلد براي گردشگراني هستند که هيچ تجربه‌اي در انتخاب مقصد، هتل و تفرجگاه‌هاي مناسب و ارزان قيمت ندارند. سايت‌هايي معتبر و جهاني همچون تريپ ادوايزر (TripAdvisor) که سابقه‌اي طولاني در ارائه خدمات گردشگري دارند، همواره بهترين انتخاب را در اختيار کابران خود قرار مي‌دهند. به کمک اين سايت‌ها، مسافرت به سواحل آلوده، اقامت در هتل‌هاي نامناسب و مشاجره با کارکنان پرحرف و مشاهده غذاهاي کثيف رستوران‌ها، ديگر به خيالي گذرا تبديل خواهند شد. اطلاعاتي که توسط اين سايت‌ها به راحتي در اختيار مسافران قرار مي گيرد، همان‌هايي است که تا پيش از اين با مشقت تمام از ديگر مراکز خدماتي مسافرتي به دست مي‌آمد.

2-ثبت نام مسافرتي اينترنتي:
اينگونه ثبت نام‌ها بدون اغراق، انقلابي در صنعت گردشگري به وجود آورده اند. گردشگران اين توانايي را بدست مي آورند که نقشه مسافرت خود را طراحي کرده و در هر لحظه آنرا تغيير دهند. يافتن اينترنتي مقصد مورد نظر، رزرو هتل‌هاي دلخواه، بليت هواپيما و و ده‌ها توانايي ديگر بدون آنکه نيازي به خروج از منزل باشد کمترين خدماتي است که از طريق ثبت نام اينترنتي گردشگري در اختيار مسافران قرار مي گيرد.

1-چمدانهاي چرخدار:
عجيب است که قهرمان اين نظر سنجي وسيله اي معمولي و ساده به نام چمدان چرخدار است. وسيله‌اي که به راحتي از تمام ماشينهاي ديجيتالي و مدرن دنياي گردشگري الکترونيکي گذشته و با چرخهاي کوچک خود سکوي نخست بهترين وسيله رفاهي مسافرت را فتح کرده است. هنوز هم اکثر گردشگران چمدان‌هاي چرخدار را، بيشتر از GPSها، خودپردازهاي اينترنتي، تلفن هاي همراه و صدها امکانات ديگر، ابزاري مناسب و راحت براي مسافرتي رويايي و مفره مي‌دانند.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد