زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

مهران بهروز فغاني - کلاف سردرگمی ، که نه از دیروز شروع شده و نه پایانی برایش متصور است، چنان ما را درربوده که بهترین فرصت ها را از خود می گیریم. بهترین فرصت های رخ نمودن و برکشیدن گذشته ای که دارد فراموش می شود.
در این کلاف پیچ در پیچ ، فرصت نگاه به گذشته را از خود گرفته ایم. اگر اندکی زمان داشته باشیم باید به چاره جویی بگذرد؛ اینکه پایان جهان نما چه می شود؟ اینکه رییس جدید میراث فرهنگی و گردشگری چگونه با تاریخ و هویت، کنار می آید؟ اینکه عاقبت ماسوله چرا اینگونه رقم می خورد؟
این فرصت سوزی ، یعنی ندیده گرفتن همه چیزهایی که خود داشته ایم.
در بخش اخبار سراسری شبکه اول، دیشب – 18 مرداد ساعت 21 – دو خبر خوانده شد با این موضوع که مردم ژاپن از شدت گرما به چاره جویی از طریق استفاده از رسوم گذشتگان خود افتاده اند.آنها در حرکت همگانی، با شور و شوقی که سیمای ایران بر آن می افزود، خیابان های شهرشان را آب پاشی کرده اند تا که لختی خنک شوند.
همچنین در فرانسه ، عده ای خوش فکر برای خنک شدن هوا و خیابان ها از تکنیک های گذشتگان خود بهره جسته اند و آنها هم به نوعی آب پاشی اقدام کرده اند.
در هر دوی این دو اتفاق ، بهره گیری از رسوم گذشتگان دیده می شود. آنها به گذشته نگاه می کنند و هرگز از راه امروز خود عقب نمی مانند و ما حتی در اوج بهره مندی از غنای فرهنگی _ تاریخی، هیچ از گذشته یاد نمی گیریم.
آیا ما فراموشکار هستیم؟!
ایرانیان باستان زمانی که بهترین چاره جویی ها را برای امور اداری و کشورداری ، تدبیر منزل ، زندگی بهتر و ... حتی راه اندازی مهدهای کودک به وقت کشورگشایی داشته اند، اروپاییان و مردم راه های دور و ناشناخته، هیچ در بساط نداشتند. اکنون اما از آن گذشته کسی سراغ نمی گیرد. تجربیات گذشتگان ما شده است عرصه ای برای نفرین کردن.
چنین است که مسئولان گزینش اخبار در رسانه ای که معتقد است ملی است، بهترین کاوش های باستان شناسان ایران را برنمی گزینند و از گذشته مان هیچ و در خور ایرانیان ، اطلاع نمی دهند، اما علاقه مردم ژاپن و فرانسه به رسوم گذشته برایشان می شود، خبر.
نه تقصیر مدیر خبر است، نه تقصیر گوینده خبر. نه باید از کسی انتظار داشت و نه باید فرانسویان را لعن کرد که چرا گوی سبقت را در احیای سنت ها از ایرانیان ربوده اند.
چاره كار اين است ما باید تاریخ مان را از خودمان پنهان کنیم.نباید بگوییم نخستین مهد کودک ابتکار کوروش است.نباید به جهان اعلام کنیم نخستین انیمیشن جهان روی کاسه ای منقوش به یک بز در شهرسوخته پیدا شده است - اگرچه اين روزها خبرهاي خوبي از آن در دست نيست- . و این افتخاری برای ایرانیان است و بس. و بسیار کاوش های دیگر، پنهان مانده در لایه های فراموشی .

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد