زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

برخلاف ساير نقاط ايران که به صورت مقطعي مورد سکونت قرار گرفته‌اند . اين استان بدون وقفه در ادوار مختلف تاريخ مورد سکونت قرار گرفته است ، شواهد و مدارک باستان شناختي نشان مي‌دهد اين منطقه از اولين زيستگاه‌هاي انسان اوليه به شمار مي رفته و يکي از مراکز مهم جمعيتي در زاگرس مياني محسوب مي شده است .

تمامي مراحل و ادوار زندگي انسان از عهد حجر تا دوره هاي تمدني پيش از تاريخ و سپس تا تشکيل حکومت هاي بزرگ سير تحول خويش را در اين محدوده طي کرده است . به طوري‌که غار شکارچيان بيستون نکات جالبي را درباره سابقه زندگي بشري در دوران پارينه سنگي در ايران روشن مي کند .

پس از اين دوره در حدود 9 هزار سال پيش به علت گرم شدن هوا انسان غار را ترک کرده و روي به يکجانشيني مي آورد که اين حرکت موجب زراعت و دامپروري و براثر آن روستا نشيني مي‌شود که بدون شک نخستين روستاها در اين استان شکل گرفته که از جمله آنها مي‌توان به تپه شيخي آباد دينور ، گنج دره هرسين، تپه گاکيه و تپه سراب اشاره کرد. انسان‌هاي پيش از تاريخ تپه شيخي آباد دينور و گنج دره هرسين، جزء نخستين انسان‌هايي هستند که در ايران سفالگري را اختراع کرده و روي به فعاليت‌هاي صنعتي آورده اند .

در هزاره چهارم پيش از ميلاد استان کرمانشاه يکي از مراکز مهم تجاري و بازرگاني بوده و بازرگانان آن با بازرگانان شوشي و بين النهريني به داد و ستد و مبادله کالا مبادرت مي ورزيدند. حضور بازارهايي در گودين کنگاور و چغاگاوانه اسلام آباد از آن دوره شاهدي بر اين مدعا است .

اين استان همچون ديگر نقاط کشور کهنسال ما، آثاري از روزگار مجد وعظمت ايران رادر سينه کوه‌ها و پهن دشت‌هاي خود محفوظ دارد.بدون شک نخستين روستاهادر اين استان شکل گرفته که از جمله آنها مي‌توان به تپه باستاني شيخي آباد روستاي کردويج، گنج دره هرسين، تپه گاکيه،تپه سراب اشاره کرد.

برخي از جاذبه هاي استان کرمانشاه:

مجموعه جهاني بيستون،طاق بستان ،تکيه معاون الملک، طولاني ترين غار آبي اسيا
مسير ها ي گردشگري استان کرمانشاه هستند.

مسير گردشگري شرق- شمال شرق

اين مسير پيشنهادي به سمت شرق و شمال شرقي کرمانشاه امتداد مي يابد و شما مي‌توانيد در اين مسير از شهرهاي هرسين، بيستون، صحنه، کنگاور، سنقر وکليايي عبور کنيد و ضمن بازديد از آثار تاريخي مي‌توانيد از مناظر بديع و زيباي طبيعي نيز لذت ببريد. مهمترين جاذبه‌هاي تاريخي اين مسير، ميراث جهاني بيستون است که در 25کيلومتري شرق کرمانشاه، در مسير کرمانشاه به تهران و در جوار کوه بيستون قرار دارد.کوهي که هميشه يادآور دليري‌ها و افسانه‌هاست.

در شهر صحنه که حدود 60کيلومتري شرق کرمانشاه قرار دارد، مي‌‌توانيد دخمه بزرگ و کوچک دربند، تخت تيمور، شهر قديمي دينور، ،هفت چشمه، قلعه مروان، تپه باستاني ،قلعه لاهجير، پل ميانراهان و قلعه کرج را ببينيد.

شهرستان کنگاور نيز در شرقي‌ترين نقطه استان و هم مرز با استان همدان واقع شده است، منطقه‌اي که از دشت وکوهستان تشکيل شده و بسيار زيباست. برخي از جاذبه‌هاي تاريخي و فرهنگي اين شهرستان عبارتند از: معبد آناهيتا، گودين تپه، بقعه شاهزاده محمد ابراهيم، امام زاده باقر، امام زاده سيد جمال الدين، حمام حاج اصغر خان، سراب زيباي فش و سراب ماران.

شهر سنقر و کليايي در شمال شرقي کرمانشاه قرار دارد که در تابستان ها، داراي هوايي خوش و لذت بخش است. در اين فصل بازديد از سراب گزنهله که يکي از جاذبه‌هاي طبيعي و تفريحي اين شهر است، به تمامي مسافران توصيه مي‌شود. از جاذبه هاي تاريخي اين منطقه مي توان بقعه مالک را نام برد که سبک معماري زيباي آن شباهت زيادي به آثار دوره تيموري دارد.

از جاذبه هاي طبيعي اين شهرستان ، باغات، چشمه‌ها و رودخانه‌هاي جاري از ارتفاعات زيباي ماديان کوه، درهاي شگفت انگيز بدر افشان و پريشان و روستاهاي زيبايي همچون چرمله عليا و سفلي گردشگران را به سوي خود فرا مي‌خواند.

مسير گردشگري غرب_ جنوب غرب

اين مسير شما را به سوي غرب وجنوب غرب کرمانشاه رهنمون مي سازد و شما را از شهرهاي اسلام آباد غرب ،کرند، سرپل ذهاب ، قصر شيرين و گيلانغرب عبور خواهد داد و امکان بازديد از آثار تاريخي و طبيعي را فراهم مي آورد.

از آثار و مناطق زيباي طبيعي آن مي توان از سراب کرند ، هرسم، سراب، شلان، دره اژدها و دره هونه ياد کرد.از آثار تاريخي اين منطقه هم مي توان به قلعه بان زرده، قلعه يزدگردي ، بان مزاران ، قبر سلطان، پل دروازه ،قلعه تلاش ،قلعه ساب کنار، برج ريجاب، ساختمان باستاني گچ گنبد ،ديوار دفاعي ريجاب، قلعه منيژه و کاروان سراي شاه عباسي اشاره کرد. سرپل ذهاب ناحيه‌اي است جلگه اي و کوهستاني که در شرق استان کرمانشاه واقع شده است.

ذهاب ازديرباز مرکزناحيه حلوان بوده که درروزگار ساسانيان ،استاني به نام خسرو شادفيروز بوده است. زيرا سنگ نبشته بسيار مهمي از لحاظ تاريخي(متعلق به آنوباني ني) دراين محل کشف شده و متعلق به دوران اوليه زندگي بشري (پارينه سنگي)است. در اين شهرستان از مجموعه‌هاي اکوتوريستي و طبيعتي جذاب همچون آبشار بي نظير پيران درکنار روستاي ييلاقي و زيباي پيران ،سراب ماران ،سراب رشيد عباس، مجموعه آبي سراب گرام و بسياري از جاذبه‌هاي طبيعي ديگر مي توان لذت برد.

از ديگر يادگارهاي تاريخي اين شهر مي توان طاق گرا، گوردخمه داوود، نفش برجسته کتبيه دار، مهر،قربانگاه، آتشدان، پله‌ها وصفه، بردعاشقان، کتيبه اشکاني،سنگ نبشته مردوک،قلعه منيژه،قلعه شاهين،جاده باستاني،برج هزارگريه،قلعه مريم،سراب ذهاب،قصرپاتاق، گورحمزه قاري و مقبره احمداسحاق رانام برد.قصرشيرين در غربي ترين نقطه استان و در کنار رودخانه الوند (حلوان)قرار دارد.

در اين شهر که زودتر از ديگر مناطق، سرسبزي و طراوت بهار را به خود مي‌بيند، نخلستان هايي وجود دارد که يادآور مناطق جنوبي ايران است. از جاذبه هاي تاريخي اين شهرستان مي توان به آتشکده چهارقاپي، کاخ خسرو، بان قلعه، عمارت شاهگدار، سيستم هاي آبرساني و کاروانسراي قصرشيرين اشاره کرد.گيلانغرب ناحيه اي کوهستاني است که به سبب آب وهواي مطبوع و فرحبخش و همچنين شباهت برنج زارهاي آن با شاليزارهاي استان سرسبزگيلان، گيلانغرب نام گرفت.

از آثارتاريخي اين شهرستان مي توان بناي ساساني وگوردخمه طاق فرهاد يا فراي کن که از دوران هخامنشي به جاي مانده،را نام برد.نام اين گوردخمه نيز همچون ديگر گوردخمه‌هاي استان با يک داستان عاشقانه وبس کهن آميخته است. از جاذبه‌هاي طبيعي هم مي توان به منطقه گلين و سراب مورت اشاره کرد که مکاني با صفا براي تفريح وتفرج ميهمانان عزيز است.

مسير گردشگري شمال غرب

در اين مسير پيشنهادي که به سمت شمال غرب کرمانشاه ادامه دارد، شما از شهرهاي پاوه،جوانرود و روانسر عبور کرد و ضمن بازديد از آثار تاريخي مي توانيد از غار قوري قلعه، روستاي شگفت انگيز هجيج، سراب نيلوفر و بسياري ديگر از مناطق وجاذبه هاي طبيعي نيز بهره مند شويد. شهرستان روانسر به دروازه اورامانات شهرت دارد واهميت خاصي برخورداراست.ازجاذبه هاي اين شهرستان مي توان به سراب روانسر،غارقوري قلعه وگوردخمه روانسر اشاره کرد.

غارقوري قلعه

اين غار يکي از زيباترين غارهاي جهان با 65 ميليون سال قدمت و3140 متر عمق است که در87 کيلومتري کرمانشاه واقع شده است. غار قوري قلعه داراي چند تالار و مسير بسيار زيبا و منحصر به فرد است که از جمله آنها تالار مريم ،تالار کواهن شتر، مسير برزخ، تالاربلور و تالار عروس رامي توان نام برد .درطول مسير نيز، قنديل هايي را به اشکال مختلف نام گذاري کرده اند و علوه بر اهميت اکوتوريستي اين منطقه، آثاري نيز دراين غار کشف شده است.

شهرستان جوانرود درناحيه کوهستاني شمال غرب ومنطقه اکوتوريستي اورامانات قرار گرفته است. واژه جوان،درکردي به معناي قشنگ،زيبا وپسنديده است واز آنجا که اين سرزمين داراي رودهاي پرآب،خروشان وزيبا است جوانرود ناميده مي شود وازجاذبه هاي تاريخي آن مي توان به قلعه چنگيزخان ،قلعه آلاني وبرج جوانرود اشاره کرد. ازجاذبه هاي طبيعي آن هم مي توان سراب زيباي بالاخاني وسراب سرود را نام برد.

پاوه ناحيه اي است کوهستاني که داراي زمستان هاي سرد و پر برف تابستان هاي معتدل است .طبيعت با صفا بکر وزيباي پاوه با آن آسمان آبي درختان انبوه ورودخانه هاي خروشان ورقصان ،مناظر زيبا و دلنوازي را براي بينندگان به وجود مي آورد. مسير هيجان انگيز رودخانه سيروان با جاده و گردنه رويايي آن ،روستاهاي زيباي پاوه از جمله هجيج وشمشير(که به دليل نوع ساخت و معماري خاصشان اين ناحيه را به نام هزار ماسوله مي شناسد)، چشمه معدني پل و آبشار نوسود از مناطق ديدني اين ناحيه هستند و از جاذبه‌هاي تاريخي و مذهبي نيز مي‌توان به مسجد جامع پاوه ،مسجد زمستان وآتشکده پاوه اشاره کرد.

سوغات وصنايع دستي

شيريني هاي مخصوص کرمانشاه نيز از شهرت خاصي برخوردار هستند که از جمله آنها مي توان به نان برنجي ،نان شکري ،کاک ،نان خرمايي ونان روغني مخصوص کرمانشاه اشاره کرد. روغن کرمانشاهي نيز علاوه برطعم وعطردهي به بسياري از غذاها، به عنوان يکي از سوغاتي هاي اين ناحيه محسوب مي شود.

صنايعي همچون موج بافي ،گيوه بافي،جاجيم بافي،قلم زني،حکاکي،قالي بافي ،گليم بافي،لحاف دوزي،ساخت سازهاي سنتي،ظريف کاري با چوب،ريخته گري،شيشه گري،پرده بافي،سراجي،منجق دوزي ،تسبيح سازي،طلا ونقره کاري،نمدمالي،فلزکاري،موتابي،حجاري و...اشاره کرد.درميان بافته ها نيز ،گيوه بافي داراي شهرت فراوان است.گيوه(نوعي پاپوش که در زبان محلي به آن کلاش مي گويند)به دليل استحکام ،ظرافت،زيبايي ،تنوع رنگ وطرح خاصي که دارد ،هميشه مورد توجه مسافران بوده وآن را به عنوان يکي از سوغاتي هاي کرمانشاه با خود به ارمغان مي برنند

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد