زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

روستاي مزينان از توابع دهستان مزينان بخش داورزن شهرستان سبزوار در 9 کيلومتري شهرداورزن و در 295 کيلومتري شهر مشهد قرار دارد اين روستا اقليم نيمه بياباني، تابستان‌هاي گرم و خشک و زمستان‌هاي سرد دارد.

اين روستا از شمال غربي به روستاي بهمن‌آباد از جنوب به روستاي غني‌آباد و از شرق به ارتفاعات پيرامون محدود مي‌شود. جشن امداد باغ‌ها و گندم‌ زارهاي روستاي مزينان به خصوص در فصول بهار تابستان از زيباترين جاذبه‌هاي طبيعي روستا است که حرکت مواج خوشه‌هاي طلايي گندم در فصل برداشت بينندگان را مسحور مي‌کند.

برخي از جاذبه‌هاي روستاي مزينان عبارتند از مسجد جامع روستا: اين مسجد که در عهد سلجوقيان يا ديلميان ساخته شده و داراي شناسنامه ثبتي از سازمان ميراث فرهنگي است و ابنيه قديي روستا است تپه و محوطه باستاني اين تپه و محوطه در داخل روستا قرار دارد و هنوز کاوشي در آن صورت نگرفته است.

کاروانسراي مزينان: اين کاروانسراي در دوره صفويه و در داخل روستا ساخته شده است و مصالح به کار رفته در ان شامل آجر، ساروج و ملات است.

يخچال‌هاي موجود در روستا: از اين يخچال‌ها براي ذخيره و تاين يخ مورد نياز در فصل تابستان استفاده مي‌شده است اين يخچال‌هاي سقف گنبدي دارند و از مصالح خشت و آجر ساخته شده‌اند يخچال‌هاي روستا در عمق زمين احداث شده است و قسمت گنبدي شکل آنها روي زميني قرار دارد.

امامزاده روستا: امام‌زاده مزينان مورد احترام مردم روستايي مزينان است و مراسم مذهبي مردم در جوار ان برگزار مي شود.

مدرسه شريعتمدار: اين مدرسه قديمي و تاريخي در داخل روستا قرار دارد قدمت روستايي مزينان به دوره‌هاي قبل از اسلام مي رسد و محوطه باستاني، مسجد جامع و کاروانسراي در داخل روستا و همچنين بافت قديمي روستا نشانگر تاريخ کهن آن است.

ريشه کلمه مزينان، مزن و مزنا است که در زبان کردي مزن به معناي دانشمند و مزنا به معناي جايگاه دانشمندان است و از اين لغت مزينان به معناي جايگاه دانشمندان ترجمه شده است مردم روستاي مزينان به زبان فارسي سخن مي‌گويند، مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.

براساس سرشماري سال 1385 جمعيت روستايي مزينان 1835 نفر بوده است درآمد اکثر مردم اين روستا از فعاليت‌هاي زراعي و دامداري تامين مي‌شود و گروهي از مردم در امور خدماتي و صنايع دستي فعاليت دارند و محصولات عمده زراعي روستا، شامل گندم، جو، يونجه، کنجد، پنبه، زيره، فلفل، چغندر قند و هندوانه است.

دامداري و پرورش گاو و گوسفند در روستا رونف دارد و شير و پنير، روغن حيواني و ماست مهمترين فرآورده هاي دامي اين روستاست.

گروهي از زنان روستايي مزينان همراه با فعاليت‌هاي زراعي و دامداري به توليد صنايع‌دستي مانند قتلي بافي و فرد بافي نيز مي‌پردازند.

روستاي قديمي مزينان در دست استقرار يافته و بافت مسکوني متمرکزي دارند منظره خانه‌هاي روستا با سقف‌هاي مسطح و ديوارهاي گلي با محيط طبيعي پيرامون روستا پيوستگي يافته است. مصالح به کار رفته در ساخت بناهاي قديمي شامل گل، سنگ، خشت و چوب است و در ساخت خانه هاي جديد از مصالح سيمان، گچ تيرآهن و مانند ان نيز استفاده مي‌شود.

مراسم سالگرد شهادت دکتر علي شريعتي جامعه شناس و يکي از متفکرين اسلام سياسي، هر سال در روستاي مزينان برگزار مي شود. از بازي رايج در ميان مردم روستاي مزينان مي توان به گوي و راه قايم باشک، هفت سنگ، عمو زنيجرباف، طناب بازي، طناب کشي، گيلي گيلي و گرگم و گله مي‌برم اشاره کرد.

مردم روستاي مزينان در عروسي و جشن‌ها، با خواندن نغمه‌ها و ترانه‌هاي محلي که با ساز و دهل همراهي مي شود به رقص و پايکوبي مي‌پردازند. پوشاک اغلب مردم روستا کت و شلوار است و برخي از انها کلاه و نيم تنه جليقه استفاده مي‌کنند. زنان روستا بخصوص کهنسالان و ميانسالان از لباس محلي نيز استفاده مي‌کنند. قالي بافي و فردبافي صنايع‌دستي مردم روستاي مزينان است. معروف‌ترين سوغات محلي روستاي مزينان شامل قتلي ف نان خراساني، ادويه جات، فلفل است و از انواع غذاهاي محلي اين روستا مي توان به ماست جوش، گوجه جوش، دانه جوش، کمه جوش، قورمه جوش، انواع اشکنه و نان محلي اشاره کرد.

دسترسي روستاي مزينان از طريق شهر داورزن در مسير جاده اصلي شاهرود – سبزوار با جاده‌اي آسفالته قابل دسترسي است

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد