زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

محمد برازنده- بي شک، شهرهاي قرون وسطايي محصور در ديوارهاي مرتفع،زيباترين و پرجاذبه‌‌ترين اماکن ديدني جهان هستند . امروز هم همين شهرها، جو و فضاي قرون وسطايي خود را حفظ کرده و شما به راحتي مي‌توانيد سربازان محافظ دروازه‌ها، ارتش‌هاي حمله ور به شهرها، بازارچه‌هاي اين دوره و بسياري از نشانه هاي مربوط به آنها را با ديدنشان تصور کنيد.

اين گزارش، سفري کوتاه را به قرون وسطي به وجود آورده و در نظر دارد با معرفي سالمترين شهرهاي محصور شده از عصر تاريک اروپا، لذت قرار گرفتن در اين اماکن را براي خوانندگان خود به وجود آورد.

آويلا، اسپانيا:
آويلا، در منطقه کاستيل لئون( قلعه شير) در اسپانيا قرار دارد. ديوارهاي به جاي مانده از اين شهر را مي‌توان به سالمترين حصارهاي سنگي به جاي مانده از قرون وسطي در اسپانيا نام برد. اين بنا در قرن يازدهم ميلادي ايجاد شده و به عقيده بسياري از گردشگران، ارزش اختصاص دادن سفري يک روزه براي تماشا را دارد. اگر چه هنوز خود را به عنوان شهري توريستي به رسميت نشناخته است.

گيرونا، اسپانيا:
اين شهر که در منطقه کاتالونيا قرار دارد، از ديگر شهرهاي محصور شده ديدني اين کشور به شمار مي‌رود. اگر چه بخش اعظمي از اين مجموعه، با گذر زمان خساراتي بسيار ديده و به نوعي در قرن نوزدهم بازسازي و مرمت شده اند، هنوز هم جذابيتهاي بي شماري را به لطف حفظ فضاي قرون وسطايي خود، برخودار هستند.

اين ديوار از دو پياده رو برخودار بوده که در قسمت بيروني، نماي زيباي بافت قديمي و باستاني شهر به چشم مي آيد.راهي پوشيده شده از گياهان و زنبق‌ها و فضايي زيبا براي يک پياده روي دوستانه. سنگ بناي ديوارهاي گيرونا به دست رومي‌ها پايه گذاري شد و پس از آن با در هم آميختگي فرهنگ مسيحيت، يهود و اسلام به مرکز مهم اجتماعي در عصر تاريک اروپا تبديل شد.

کارکاسون، فرانسه:
شهر کارکاسون در 808 کيلومتري جنوب پاريس قرار گرفته و در حال حاضر 46 هزار و 500 نفر سکنه دارد. ديوارهاي اين شهر که دور تا دور آن را محصور کرده در طي سه قرن متوالي ششم، هفتم، هشتم ميلادي ساخته شده و به جرأت مي توان ادعا کرد که در هيچ کجاي جهان، ديوارهايي سالمتر از اين مجموعه با چنين قدمت و تاريخي وجود ندارد. منظره اطراف کارکاسون را ديوارهاي قلعه‌هاي چند صد ساله احاطه کرده اند، از اين رو مناظر بيروني آن جذابيت بيشتري را براي تماشا به خود اختصاص داده اند.

لوکا، ايتاليا:
ديوارهاي لوکا در قرن شانزدهم ميلادي بنا شدند. اما پس از گذشت 300 سال، در قرن نوزدهم روي اين ديوارها را پوشش گسترده اي از درختان کوتاه و بلند در بر گرفت. حالا شما مي توانيد از راه رفتن يا دوچرخه سواري روي سازه‌هاي بيضي شکل گياهي آن لذت ببريد.

رودز، يونان:
دور تا دور اين شهر تاريخي را ديواري از هفت دروازه و يک تپه در بر گرفته است. در سال 1309 ميلادي شواليه‌هاي سنت جان پس از رانده شدن از سرزمين مقدس، به اين شهر وارد و در آن پناه گرفتند. علاوه بر اين ديوار، يک قلعه قديمي نيز در شهر ديده مي شود که به احتمال فراوان مسکن شواليه ها بوده است.

تورون، لهستان:
شهر تاريخي تورون، با ديواره هاي سر به فلک کشيده و دست نخورده خود يکي از جاذبه هاي زيباي لهستان به شمار مي رود که در 200 کيلومتري شمال غرب ورشو قرار گرفته است. روشنايي خيره کننده شبانهنگام اين ديوارها، چشم هر بيننده اي را محصور خود مي کند. جاذبه اي که هر ساله عده کثيري را به سوي خود از سراسر اروپا و جهان جذب مي کند.

يورک، انگلستان:
ديوارهاي شهر يورک، امتدادي 3400 متري داشته و به يکي از طولاني‌ترين و سالمترين حصارهاي شهري انگلستان تبديل شده اند. پنج دروازه بزرگ به همراه 45 برج، گذشته اي با شکوه را در ذهن بازديد کنندگان آن تجسم مي کنند. درون اين ديوار را 50 معبد کوچک و تنگ تشکيل داده که هنوز هم محلي مناسب و ميانبر براي فرار از دشواريهاي داخل به سوي خيابانهاي بيروني است.

آنچه گفته شد، نمونه هايي از هزاران شهر محصور شده اي بود که در نقاط مختلف جهان وجود دارند. شهرهايي که هنوز هم شادابي و نشاط خود را حفظ کرده اند و حتي با درآميخته شدن با دنياي امروز هويت ابتدايي خود را از ياد نبرده اند

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد