زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

زهرارحيمي- اکثر مردم داراي روحيه اي ماجراجويانه هستند و هميشه روياي رفتن به مکان‌هاي بکر و پرمخاطره اي چون قطب شمال، قطب جنوب يا اورست را در سر مي پرورانند.

کشور روسيه نيز به دليل موقعيت جغرافيايي اش گردشگران بسياري را به گستره خود که از شرق اروپا آغاز و تا اقيانوس منجمد شمالي و آرام ادامه دارد، مي کشاند.

اين کشور با داشتن طولاني ترين رودها، بزرگترين ذخائر طبيعي، گسترده ترين جنگلهاي کهن، صحراههايي که بسيار کم مورد بازديد قرار گرفته اند و بلند ترين کوهها در اروپا به همراه امکاناتي چون کلک سواري، اسکي، شکار، ماهيگيري، مسابقات سورتمه سواري، اسب سواري، غواصي و گردش با هلي کوپتر مکاني فوق العاده براي گذران تعطيلات و البته ماجراجويان است.

اين گزارش سعي کرده است تا 10 منطقه پر ماجراي روسيه را به گردشگران و افراد ماجراجو معرفي کند.

درياچه بايکال:

درياچه بايکال با 25 ميليون سال قدمت، يکي از معروفترين عجايب طبيعي روسيه است که اغلب مرواريد سيبري ناميده مي شود. بايکال، عميق ترين و قديمي ترين درياچه جهان، منطقه مسافرتي فوق العاده اي است که گردشگران علاقمند به گذران تعطيلات در صحراي بسيار زيباي سيبري را مجذوب مي کند. اين مکان با ارائه امکاناتي چون چشمه هاي آب گرم، سفر با هلي کوپتر به مناطق صحرايي دورافتاده، غواصي، شکار، ماهيگيري، کوهنوردي، اسکي، کلک سواري و امثال آن منطقه مناسبي براي مسافرت است.

شبه جزيره کامچاتکا:

کامچاتکا بيش از 300 سال پيش بدست مردمان روسي کشف شد و به همين دليل زياد شناخته شده نيست اما امروز بدليل وجود هواپيماها، کامچاتکا به اروپا و آمريکا نزديکتر است. دره آبفشانها واقع در شبه جزيره کامچاتکا آبريزي شش کيلومتري با حدود نود آبفشان و تعداد زيادي چشمه هاي آب گرم تنها منطقه آبفشان در اوراسيا و دومين تجمع بزرگ آبفشان هاي جهان است. آبهاي گرم زير زميني اين منطقه از يک آتشفشان سرچشمه مي گيرند که جزء ذخائر طبيعي منطقه محسوب مي شود و در سايت ميراث جهاني با نام آتشفشان کامچاتکا به ثبت رسيده است.

چوکتکا:

چوکتکا دورترين منطقه شرق روسيه و تمام خشکي هاي اوراسيا ميان دو اقيانوس منجمد شمالي و اطلس واقع شده و نيمي از آن بعد از دامنه قطب شمال قرار دارد. تقريبا تمام اين ناحيه داراي زمين‌هايي توندرايي است و بوميان منطقه از طريق گوزن شمالي و پستانداران دريايي امرار معاش مي‌کنند. بازديد کنندگان و افراد محلي در حفظ گياهان و جانوران منحصر به فرد اين منطقه هيچ تلاشي نمي کنند به همين دليل چوکتکا هنوز منطقه اي ممنوعه در روسيه است که گردشگران داخلي و خارجي براي ورود به آن بايد اجازه مخصوص داشته باشند.

ياکوتيه:

ياکوتيه با جمهوري ساخا سرزميني از درياچه ها و رودخانه هاي بي شمار، صدها يخچال طبيعي و ورقه هاي يخي، بخش اعظم شمال شرقي سيبري را به خود اختصاص داده است. بيش از 40 درصد ياکوتيه بعد از مدار شمالگان قرار دارد و از ويژگيهاي اين بخش شب هاي قطبي است که در زمستان آغاز مي شود. بعضي شب ها سپيده شمالي، پديده اي طبيعي که تنها در طول اين عرض جغرافيايي قابل مشاهده است، همه جا را روشن مي کند روزهاي قطبي اين بخش نيز در تابستان آغاز مي‌شوند و يک روز مي تواند تا 20 ساعت به طول انجامد در حالي که در بخشهاي شمالي تر خورشيد هرگز پايين تر از افق نمي رود. سفر به اين منطقه جزء 50 سفر شگفت انگيز جهان بوده و وينتر ياکويته منطقه اي فوق العاده براي سفر با سورتمه هاي گوزن دار است که مسافران را در مواجه در زندگي عجيب چادرنشينان واقعي سيبري قرار مي دهد.

آلتاي:

آلتاي از نظر زيبايي مناظر و گوناگوني جاذبه هايش بي همتاست. در قلب صحراهاي سيبري که پوشيده از جنگلهاي تايگا و کوههاي بلند است آلتاي يکي از برجسته ترين جاذبه هاي صحراه‌هاي روسيه محسوب مي شود. بوي خوش گل هاي اين منطقه، چمن‌ها در طول نهرهاي اين کوه يخي، عسل معروف آلتاي بت‌هاي سنگي و اسکان شمن هاي سيبري از جاذبه هاي گردشگري اين منطقه است. گردش در ميان کوههاي بلند يخچالي جايي که در طول تابستان بارش برف بيش از زمستان است، استپ هاي بياباني، درختان سوزني برگ متراکم سيبري، تماشاي شترهاي در حال چرا در دره‌ها و چيدن ميوه کاج از ميان درختان سر به فلک کشيده گردشگران را مجذوب مي کنند.

قفقاز:

قفقاز منطقه‌اي کوهستاني در جنوبي ترين قسمت اروپايي روسيه بوده که رشته اصلي کوه‌هايش مرزي طبيعي ميان اروپا و آسيا است. بلند ترين قله اروپا کوه البروز، دقيقا در شمال رشته اصلي کوههاي قفقاز واقع شده که دامنه هاي جنوبي‌اش به درياي سياه منتهي مي‌شود. قفقاز سرزميني است زيبا و بکر با قله هاي پوشيده از برف، درختان کاج، نهرهاي يخ زده و يخچال‌هاي طبيعي که هزران کوهنورد و علاقمندان به ماجراجويي را از سراسر جهان به روسيه مي‌کشاند.

کارليا:

کارليا منطقه‌اي فوق العاده زيبا از آفتاب نيمه شب بوده و به سرزمين شب هاي سپيد معروف است. جنگل ها، درياچه ها و رودخانه هاي کارليا فرصت خوبي براي شکار، ماهيگيري، گشت و گذار و کلک سواري بوده و امکان توسعه بخش‌هاي مختلف گردشگري را بدست مي‌دهد. تورهاي گوناگون کارليا اين امکان را به گردشگران مي دهد تا از ميان بناهاي تاريخي روستاي متروک و تجهيزات دست ساز جنگ جهاني دوم بگذرند و از طبيعت اين منطقه لذت ببرند.

اورال:

کوه‌هاي اورال به دور از گير و دار شهرها و دغدغه هاي هر روزه، مکاني آرام در قسمت شمالي مرز ميان اروپا و آسيا هستند. اگر از بوي آتش و مه صبحگاهي جنگل‌ها و کوه‌ها لذت مي بريد تورهاي راهپيمايي اين منطقه بي نظير هستند. درياچه ها و علفزارها صخره هاي ديدني رودخانه ها و نهرهاي سنگي و آتش بازي هاي شبانه، کوه‌هاي اورال را منطقه اي زيبا و پر جاذبه براي گردشگران تبديل کرده است. اين کوه‌ها بدليل يافته هاي باستان شناختي شهر باستاني آرکاسيم نيز معروفند چرا که باستان شناسان معتقدند رام کردن اسب ها و ساخت گاري هاي جنگي دو چرخ براي اولين بار در اين مکان اتفاق افتاده است، جايي که يکي از قديمي ترين تمدن هاي جهان در آن نمود يافته است.

ساياني:

منطقه کوهستاني ساياني با بلند ترين رشته کوههاي شرق سيبري، از دو بخش عمده سايان شرقي و سايان غربي تشکيل شده است. گياهان سرسبز، رودخانه هاي کوهستاني، آبشارها و درياچه هاي اين منطقه گردشگران را از سراسر جهان جذب و مبهوت مي کند. اين منطقه استپ بي پاياني را به نمايش مي گذارد که تقريبا هيچ روي از تمدن مدرن در آن به چشم نمي خورد. جمهوري خود مختار تووا که کوههاي ساياني در آن واقع شده مملو از يادبودهاي باستان شناختي از قرون متفاوت است و گردشگران مي توانند در عمق قوم نگاري اين محل سبک زندگي روس‌هاي معتقد و آيين شمن ها را از نزديک ببينند و تجربه زندگي در يک خيمه تووايي واقعي را کسب کرده و خود را يک چادر نشين باستاني تصور کنند.

پريموريه:

پريموريه مرز جنوب شرقي روسيه، در کرانه آبهاي گرم درياي چين واقع شده و موقعيت جغرافيايي خاص آن در مرز اوراسيا و اقيانوس آرام طبيعت و آب و هوايي بي همتا را به اين منطقه بخشيده که بخش اعظم آن را کوههاي سيخوت آلين پوشانده است. اين منطقه مانند يک باغ گياه شناسي طبيعي است که شامل غني ترين و غير معمول ترين جنگلهاي خوش آب و هواي جهان مي شود و سواحلش با منظر فوق العاده زيبا و جزاير غيرمسکوني گردشگران را از سراسر جهان به روسيه دعوت مي‌کند

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد