زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

تالاب ميقان در موقعيت جغرافيايي N3411 E4950 در استان مرکزي واقع است. تالاب ميغان آخرين حلقه اکولوژيک حوزه آبريز دشت اراک است که آب‌هاى سطحى مسيل‌هاى فصلى را جذب مى‌‌کند. گياهان دشتى اطراف درياچه ميغان از گونه خشکى پسند و شورپسند هستند. مساحت درياچه ميغان با توجه به آب‌هاى ورودى آن از حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ کيلومترمربع متغير است. اين محدوده از نظر اقليمى زمستان‌هاى معتدل دارد و به جهت همين ويژگى، توقفگاه گروه‌هاى بزرگى از پرندگان مهاجر است که از نواحى سردسير شمال به سرزمين‌هاى گرمسير جنوب کوچ مى‌کنند.
اين درياچه در روزگاران گذشته به نام نمکزار فراهان مشهور بوده است. محيط درياچه ميغان از ۱۶ تا ۲۴ کيلومتر متغير است و جزيره کوچکى در وسط آن قرار گرفته است که آثار و خرابه‌هاى ساختمانى در آن وجود دارد. آب درياچه به قدرى شور است که در هر ليتر آن در تابستان ۵۰ گرم، ‌ در بهار ۳۸ گرم و در زمستان ۲۸ گرم نمک وجود دارد. اين درياچه زيستگاه گروه‌هاى بزرگ پرندگان است و آب و هواى آن در فصل پاييز بسيار مناسب است.
 
گياهان دشتى اطراف درياچه ميقان از گونه خشکى پسند و شورپسند هستند. مساحت درياچه ميقان با توجه به آب‌هاى ورودى آن از حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ کيلومترمربع متغير است. اين محدوده از نظر اقليمى زمستان‌هاى معتدل دارد و به جهت همين ويژگى، توقفگاه گروه‌هاى بزرگى از پرندگان مهاجر است که از نواحى سردسير شمال به سرزمين‌هاى گرمسير جنوب کوچ مى‌کنند. آب درياچه شور است و آب و هواى آن در فصل پاييز بسيار مناسب است. 
تالاب ميقان با ويژگي‌هاي اکولوژيک منحصر به فرد و به عنوان يکي از بزرگترين زيستگاه‌هاي پرندگان مهاجر،يک اکوسيستم ارزشمند و مطرح در سطح جهان است. حضور سالانه بيش از ده هزار (10000)قطعه درناي زيباي خاکستري(Grus grus ) توجه بسياري از علاقه مندان و محققين در گرايش هاي مختلف علوم زيستي را به اين منطقه معطوف مي‌کند. وجود "پلانگتون آرتميا" به عنوان تنها جانور آبزي سازگار با شرايط تالاب وجود گونه‌هاي منحصر به فرد گياهي از جمله قره داغ(Nitraria scoberi) که بومي منطقه ميقان است و نقش مهمي در تثبيت خاک و کاهش غبار منطقه و تلطيف هواي شهراراک دارد، يکي ديگر از ويژگي‌هاي اين منطقه است.و همچنين چشم اندازهاي بکر موجود در اين منطقه، قابليت آنرا دارد که با رعايت استانداردهاي زيست محيطي پذيراي جمع بسياري از گردشگران و مشتاقان طبيعت باشد.
بيش از 60 درصد پرندگان استان و 16 درصد پرندگان کشور در اين تالاب کشوري زيست مي‌کنند و برخي از گونه‌هاي پرندگان مهاجر و بومي اين منطقه نادر و ارزشمند بوده و حضور پر تعداد آن‌ها در فصل مهاجرت موجب مي‌شود که گروه‌هاي گردشگري متعددي براي پرنده نگري به اين خطه سفر کنند. وجود برخي وحوش مانند گرگ و روباه، مار، پرندگاني چون عقاب و برخي نمونه هاي نادر لابه لاي شاخ و برگ هاي سبز قره داغ و آترپليکس جلوه اي ديدني به منطقه کويري اين تالاب داده است. 
درنا، مرغابي سانان، فلامينگو ها، خروس کولي و انواع پرندگان ديگر با حضور خود در طبيعت بکر تالاب ميقان انسان را شگفت زده و به ديدن هر چه بيشتر وا مي دارد. اين تالاب توسط اداره کل حفاظت محيط زيست استان مرکزي به منطقه شکار ممنوع تبديل شده است. تالاب ميقان اراک سالانه پذيراي بيش از 12 هزار قطعه پرنده مهاجر از سيبري است و از سوي ديگر تالابي در يک محيط کويري است که اين خصوصيت يک ويژگي منحصر بفرد و جالب است. 
بر اساس استانداردهاي جهاني تالاب ها، هر تالاب که يک درصد از يک گونه پرنده را در خود پذيرا باشد در مختصات جهاني و بين‌المللي قرار مي‌گيرد و تالاب ميقان اراک در کنار تالاب گاوخوني اصفهان تنها پذيراي پرندگان مهاجر در مرکز کشور به منظور زمستان گذراني محسوب مي‌شوند. خاک اين منطقه از مارن و رس بوده و در هواي مرطوب و باراني نرم مي‌شود. هنگامي که رطوبت هوا کم مي‌گردد قدرت تبخير آب افزايش مي‌يابد. در تالاب به علت شوري آب، گنبدها و طبقات نمکي شکل مي‌گيرد. اين طبقات و لايه‌هاي نمکي تمامي سطح درياچه را پوشانده است و از فاصله دور سفيد و برفي جلوه مي‌کند.
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد