زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

فيليپين کشوري آسيايي است که در جنوب شرقي آسيا و شرق کشور ويتنام قرارگرفته است. پايتخت آن مانيل است و در بين کشورهاي دنيا دوازدهمين کشور پرجمعيت دنياست. در حال حاضر 90 ميليون نفر جمعيت و 7107 جزيره دارد و اما اندر عجايب اين سرزمين:
 
* پرچم اين کشور تنها پرچمي است که در برخي شرايط مي توان رنگ هاي آن را جابه جا کرد؛ در زمان جنگ رنگ قرمز بالا و رنگ آبي پايين و به هنگام صلح برعکس بوده است!
 
* کشور فيليپين بيش از 200 آتشفشان دارد که البته برخي فعال هستند. بالاترين نقطه در اين کشور کوه «آپو» در جزيره «ميندانو» است که ارتفاع آن به 2954 متر مي رسد.
 
* در فيليپين در غار «تابون» فسيل هايي به دست آمده که بر اساس مطالعات نشان مي دهند اين منطقه در 50 هزار سال قبل محل سکونت انسان هاي اوليه بوده است. هم اکنون 171 زبان و گويش متفاوت در بين مردم اين سرزمين رايج است.
 
* در اين سرزمين، تراس هاي برنج کاري شده روي زمين هاي شيب دار سلسله کوه هاي «کورديلرا» که مربوط به 2000 سال قبل است به عنوان منطقه تاريخي در يونسکو به ثبت رسيده است.
 
* چهار نژاد مالايي، چيني، اسپانيايي و آمريکايي در اين کشور توزيع جمعيتي بيشتري دارد و10 تا 15 درصد ساکنان اين کشور مسلمان هستند.
 
* چون از سال 1521 تا 1898 اين کشور مستعمره اسپانيا بوده است نام فيليپين از پادشاه «فيليپ دوم» گرفته شده است.
 
* فيليپين در دنيا به عنوان «پايتخت پيامک دنيا» شناخته مي شود. روزانه 35 ميليون مشترک در اين کشور 450 ميليون پيامک رد و بدل مي کنند که اين ميزان از مجموع پيامک ها در اروپا و آمريکا بيشتر است!
 
* اسباب بازي قديمي و سنتي «يويو» اولين بار در فيليپين به عنوان سلاح استفاده مي شد.
 
* دانشگاه «سن کارلوس» در فيليپين که در سال 1595 توسط اسپانيايي ها ساخته شد از دانشگاه هاروارد قديمي تر است و قديمي ترين دانشگاه در آسيا محسوب مي شود.
 
* لامپ فلورسنت توسط دانشمند فيليپيني «آگاپيتو فلورس» اهل جزيره «سيبو» ابداع شد.
 
* فيليپين بزرگ ترين صادرکننده نارگيل و ميوه هاي استوايي است.
 
* اولين استاد شطرنج آسيايي که در مسابقات شطرنج در «نيس فرانسه» در سال 1974 مدال برنز دريافت کرد، «يوجين توره» اهل فيليپين بود که هم اکنون 63 سال دارد.
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد