زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

کوه تنگاریو (Tongariro ) یک آتشفشان مرکب است که در منطقه آتشفشانی تائوپو در نیوزیلند و در 20 کیلومتری جنوب غربی دریاچه تائوپو واقع شده است. در روز 21 نوامبر، این کوه آتشفشانی به مدت 5 دقیقه فعال شد و با فوران هولناک خاکستر و گاز در هوا چهره منطقه را عوض کرد. بسیاری از پروازهای هوایی به خاطر این رویداد طبیعی کنسل شدند.
به گزارش خبرنگار سرویس علمی شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)، بنا به گزارش نیوزلند تایمز، کارشناشان معتقدند که به احتمال قوی این آتشفشان به زودی دوباره فعال خواهد شد. این خبر برای افراد محلی اصلا ناراحت کننده نیست.
مایک اسمیت، یکی از مقامات اداره توریسم منطقه می گوید: این اتفاق ما را در معرض توجه قرار داده است. این می تواند مثبت باشد. شاید حرف خنده داری به نظر برسد، اما اگر این گونه رویدادها کوتاه مدت باشد، که ما هم اینطور فکر می کنیم، آنوقت بی آنکه مساله خطر جانی برای مردم منطقه داشته باشد از لحاظ توریسم و توجهی که به اینجا می شود اتفاق بسیار خوبی است. البته اگر فعالیت آتشفشان طولانی تر و مثلا برای مدت چند هفته باشد آنوقت موضوع حالت جدی و بحرانی پیدا می کند.
برای مدتی است که رفت و آمد در منطقه کمابیش به حالت سابق بازگشته و صنعت گردشگری دوباره رونق خود را باز یافته است. با اینحال یکی دو ناحیه در اطراف آتشفشان همچنان تحت کنترل و خارج از دسترس مردم عادی است.
شهردار محل هم نسبت به مساله خوشبین است و امیدوارانه می گوید که فعالیت آتشفشانی تبلیغ زیادی برای منطقه خواهد داشت.
این کوه، یکی از سه کوه منطقه تنگاریو است که در پس زمینه  صحنه های فیلم ارباب حلقه ها به کارگردانی پیتر جکسون دیده می شود. پیش از این و در ماه اوت، پس از 115 سال آتشفشان این کوه برای اندک زمانی فعال شد.
این اولین باری نیست که یک فاجعه طبیعی از این دست به صنعت توریسم کمک کرده است. در سال 2010 و طی فوران آتشفشانی در ایسلند که موجب قطع پروازهای زیادی در آنجا شد، گردشگران بسیاری برای دیدن این پدیده به ایسلند سفر کردند. آمار رسمی نشان می دهد که در آن سال صنعت توریسم در ایسلند 12 درصد رشد نشان داد.
این هم از نتایج مثبت اما غیرقابل پیش بینی برخی وقایع طبیعی است.
 
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد