زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

طبق تحقيقات انجام شده از سوي موسسه تحقيقات بازارياب «رنوب» درباره گردشگري درماني آسيا، براي گردشگران آمريکايي سفر با هدف درمان، به معني صرفه‌جويي درهزينه‌هاي درماني است. در آمريکا، گروه‏هاي کم‌درآمدتر يا گروه‏هاي طبقه متوسط که تحت پوشش خدمات درماني نيستند براي دريافت امکانات درماني و پزشکي ارزان‏تر راهي کشورهاي ديگر مي‏شوند. براي گردشگران کانادايي و اروپايي هم صرفه‌جويي در هزينه يک اولويت مهم در انتخاب مقصد سفر براي درمان است؛ اما علاوه‌بر انگيزه‏هاي مالي، اين سفر درماني طبقات با درآمد متوسط، به معني رهايي از صف طويل انتظار در بيمارستان‏هاي دولتي براي دريافت درمان‏هاي پزشکي نيز هست. اما براي آفريقايي‌ها توريسم‌درماني به معني برخورداري از تسهيلات درماني و بهداشتي برتر است که در کشور خودشان اغلب در دسترس نيست. در آفريقا يک خانواده ثروتمند يا افراد با درآمد بالاي متوسط از مشتريان اصلي گردشگران درماني درکشورهاي ديگر هستند.
مهمترين مقاصد گردشگري
گردشگري درماني براي يک شهروند خاورميانه نيز معناي خاص خود را دارد و آن برخورداري از متخصصان و پزشکان درجه يک است که درکشورهاي خودشان موجود نيست. يک خانواده ثروتمند يا متعلق به طبقات بالاي متوسط، سفر درماني را با هدف يافتن پزشکان حاذق و متبحر انتخاب مي‏کند. شهروندان خاورميانه درگذشته کشورهاي غربي را براي درمان‌هاي پزشکي انتخاب مي‏کردند اما پس از حادثه 11 سپتامبر به‌دليل افزايش مقررات محدودکننده و سختگيري در صدور ويزا به شهروندان عرب، شهروندان کشورهاي خاورميانه، ناگزير کشورهاي آسيايي را هدف سفرهاي درماني خود قرار دادند.
 
جايگاه گردشگري درماني ايران در آسيا
کشورهاي آسيايي تايلند و سنگاپور هم‌اکنون دو کشور برتر از نظر گردشگري درماني هستند که به دلايل مختلفي همچون برخورداري از تجهيزات پزشکي باکيفيت، زيرساخت‏هاي درماني عالي و حداقل مدت زمان براي انتظار و نيز در دسترس بودن متخصصان و پزشکان با عالي‌ترين سطح مهارت، بيشترين تعداد گردشگر درماني را به خود جذب مي‏کنند. تا آنجا که در سال 2013، بالغ بر 60 درصد از کل گردشگران درماني در سراسر آسيا، اين دو کشور را براي سفرهاي درماني خود انتخاب کرده‌اند. هند همچنين به عنوان يکي از پنج مقصد برتر گردشگري درماني در جهان، در سال 2012 ميزبان بيش از 166هزار گردشگر از سراسر جهان بود. دفتر گردشگري بهداشت و درمان هند با اعلام اين مطلب يادآور شده است که هند انتظار دارد تا سال 2018 درآمد خود را به 6 ميليارد دلارافزايش دهد. درهمين راستا تقويت و حمايت از طب سنتي، يوگا، آيورودا و گياهان دارويي براي تحقق طرح افزايش درآمد 6 ميليارد دلاري هند از محل گردشگري درماني در دستورکار مقامات گردشگري هند قرار گرفته است.
 
رقيبان ايران در منطقه‌
در همين حال، رقيبان مهم ايران در منطقه کشورهايي همچون اردن و دبي هستند که در اين ميان، اردن سالانه 500 ميليون دلار درآمد ارزي از توريسم درماني دارد. همچنين دبي از چند سال پيش شهرهاي سلامت را راه‏ اندازي کرده و با برخي از دانشگاه‏هاي معتبر دنيا براي توسعه اين مراکز قرارداد بسته و قرار است اعتباري برابر با 16 ميليارد درهم دبي به طرح‌هاي توريسم درماني اختصاص يابد؛ اين طرح‌ها شامل تقويت شبکه‏ هاي موجود تسهيلات درمان و سلامت و نيز ايجاد زير ساخت‏هاي مدرن و مرکز معتبر و بزرگي از متخصصان سلامت و مهارت‏هاي درماني با اعتبار توريستي در دبي است. طبق اين طرح، قرار است ضمن برقراري ارتباط با بازارهاي گسترده جهاني و تحقيق درباره نخستين اقدامات در راستاي طرح استراتژيک دبي 2015، با مسيريابي و طرح عملي براي توسعه، مراحل آغازين اين طرح عملي شود.
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد