زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

شکر پنیر

مواد لازم : شکر يک کيلو، آب 600 گرم، کرم ترنر يک قاشق شربت خوری، آرد

طرز تهيه : شکر و آب را مخلوط نموده می جوشانيم، کرم ترنر را در يک استکان حل کرده به مايع اضافه نموده به خوبی می جوشانيم. به طوری که سفت شده و اگر با ته قاشق به آن ضربه ای بزنيم بشکند.
خمير مايه را روی سطح صاف ( سنگی يافلزی ) که کاملاً چرب شده باشد به مدت پنج دقيقه گذاشته سپس آن را به قدری ورز می دهيم تا رنگ آن سفيد شود. آن گاه خمير مايه را روی سطح صافی پهن کرده به وسيله چرخ يا قيچی به قطعات کوچک تقسيم می کنيم و با آرد مخلوط نموده فر يا تنور می گذاريم تا کاملاً خشک شده، حالت چسبندگی خود را از دست بدهد و بعد از سرد شدن مصرف می کنيم.

شامی

مواد لازم: گوشت راسته چرب يک کيلو، آرد نخود چی نيم کيلو، تخم مرغ يک عدد، پياز و زردچوبه و نمک به اندازه کافی .

طرز تهيه: پياز را روی گوشت چرخ کرده يا کاملاً کوبيده شده، رنده ( کوتراش ) می کنند و زرد چوبه و نمک و تخم مرع و آرد نخودچی به آن اضافه نموده، به خوبی ورز می دهند. ماهی تابه را با مقداری روغن روی اجاق می گذارند از خمير اوليه به اندازه يک نارنگی جدا کرده ، در کف دست به صورت گرد در می آورند و در روغن داغ سرخ می کنند. درصورت تمايل کليه شامی ها را در آخر کار توی ماهی تابه چيده، مقداری رب گوجه فرنگی و آب ليمو به آن اضافه می کنند و يا چند عدد گوجه فرنگی را قطعه قطعه کرده روی آن گذاشته کمی حرارت می دهند.

کوفته هلو


مواد لازم : گوشت چرخ کرده بدون چربی يک کيلو، آرد نخودچی نيم کيلو، تخم مرغ 2 عدد ، پياز بزرگ 2 عدد ، هويج نيم کيلو ، کشمش ، نعنای خشک، پياز ، زردچوبه ، نمک ، شکر و آبليمو به اندازه دلخواه، روغن خوبو .

طرز تهيه : گوشت چرخ کرده را با آرد نخودچی و تخم مرغ و پياز رنده کرده و زردچوبه و نمک مخلوط کرده، خوب ورز می دهند. دو عدد پياز بزرگ را خلال نموده، سرخ می کنند و در پايان کشمش را روی آن ريخته، کمی تفت می دهند. (بعضی ها در خميرمايه اوليه مقداری هويج يا مقداری نرگسی می ريزند)از خميرمايه اوليه به اندازه يک هلو جدا کرده روی کف دست پهن می کنند و مقداری پياز داغ و کشمش وسط آن قرار می دهند. خمير پهن شده را دور کشمش و پياز داغ جمع کرده، به صورت گلوله ای در می آورند. هنگامی که کوفته ها آماده شد کمی آنها را تفت می دهند تا کمی سرخ شود. سپس مجدداً پياز داغ گرفته و مقداری آب در آن ريخته می گذارند تا خوب بجوشد، مقداری هويج رنده شده (کوتراش) را با زردچوبه و نعنای خشک و روغن به آن اضافه نموده، به جوش می آورند. سپس کوفته ها را يکی يکی به داخل آن می اندازند. در صورت تمايل می توان دو قاشق غذاخوری برنج درآب ريخت . عده ای برای چاشنی ( مزه ) غذا از سرکه و شيره استفاده می کنند و عده ای هم از شکر و آبليمو استفاده می کنند يعنی زمانی که دانه های برنج کاملاً نرم شد به دلخواه چاشنی غذا را به آن اضافه می کنيم. عده ای پس از اينکه کوفته ها را کشيدندروی آنها نعنا داغ می ريزند حالا کوفته هلو آماده است. اين خوراک خوشمزه را معمولاً شيرازی ها در هنگام افطار در ايام ماه مبارک رمضان صرف می کنند.

کوفته سبزی

مواد لازم: گوشت چرخ کرده نيم کيلو، نخود 300 گرم، برنج يک کيلو يا پنج ليوان، سبزی ( جعفری، شويد، تره، ترخان) يک کيلو کشمش، پياز خلال شده سرخ کرده، نمک، زردچوبه، فلفل به اندازه دلخواه
طرز تهيه: گوشت را با پياز چرخ کرده و نخود را که از قبل در آب خيس کرده اند با گوشت چرخ کرده دوباره چرخ می کنند . يک ليوان از برنج ها را برداشته و بقيه را با مقداری از سبزی ها چرخ می کنند و سپس تمام مواد چرخ شده را با کمی فلفل و نمک به هم مخلوط نمودهبه خوبی ورز می دهند و درصورت لزوم تمام مواد را يک دفعه با هم چرخ می کنند .
پياز خلال شده و کشمش را تفت داده، در ظرفی ( ديگ يا قابلمه ) مقداری آّب ريخته سبزی و بقيه نخود چرخ شده را درآن ريخته، زرد چوبه و فلفل و نمک به آن اضافه می کنند وقتی که آب جوش آمد از مواد چرخ شده به اندازه يک پرتقال نسبتاً بزرگ جدا کرده وسط آن کشمش و پياز داغ گذاشته و به صورت گلوله ای در می آورند، اين گلوله را بين دو کف دست به قدری می گردانند که کاملاً سفت شود و در آب جوش می اندازند. در قديم به جهت باز نشدن کوفته ها اولين کوفته را با نام سنگ و بقيه را را نام دخترهای خانواده و يا آَشنا به درون آب جوش می انداختند. آنگاه يک ليوان برنج را که کنار گذاشته اند در ظرف محتوی کوفته ها ريخته مقداری روغن به آن افزوده، حرارت می دهند تا قوام بيايد و سپس مصرف می کنند.

خورشت سبزی

مواد لازم: گوشت نيم کيلو، سبزی ( گيشنيز، اسفناج، تره، جعفری، شنبليله) يک کيلو، سيب زمينی به اندازه دلخواه، پياز يک عدد، لوبيا، زردچوبه، نمک به مقدار دلخواه

طرز تهيه: گوشت را با يک عدد پياز خرد شده سرخ کرده و سپس زردچوبه و شنبليله را روی آن ريخته تفت می دهند. سبزی پاک کرده را خرد کرده و با گوشت کمی تفت می دهند و لوبيا روی آن ريخته با آب می پزند. وقتی که گوشت و لوبيا پخته شد، سيب زمينی و آبليمو به آن اضافه کرده حرارت می دهند، تا خورشت قوام بيايد بعد مصرف می کنند.

حلوای کاسه

نوعی حلوا و شيرينی است که بيشتر در جشن ها و عزاداری ها به مصرف می رسد.

مواد لازم : آرد برنج يک کيلو ، آرد سفيد نيم کيلو، گلاب دو شيشه، زعفران نيم مثقال، زرده تخم مرغ ده عدد، روغن يک کيلو، شکر سه کيلو، خلال بادام صد گرم .
طرز تهيه : آرد برنج و آرد سفيد را تفت ( بو ) می دهند و روغن را به آن اضافه کرده سرخ می کنند. شکر را با آب جوشانده و شيره شکر و گلاب رابه آرد سرخ کرده اضافه نموده خلال بادام را در آن ريخته خوب می پزند. در حين پختن زعفران را دم کرده و به آن می افزايند. قبل از آن که حلوا کاملاً پخته شود. زرده های تخم مرغ را در ظرفی خوب به هم زده با حلوا مخلوط می کنند تا کاملاً سفت و پخته شود.
وقتی حلوا پخت آن را در ديس يا سينی يا کاسه ريخته با پشت يک قاشق چرب به آن حالت می دهند بعد با خلال پسته تزيين کرده، پس از سرد شدن مصرف می کنند .

حليم بادمجان

از اين خوراک به عنوان آش ارمه داری نيز استفاده می شود .

مواد لازم : گوشت چرب دم سينه 750 گرم، برنج 5/1 ليوان، بادمجان 5/2 کيلو ، کشک سائيده، پياز داغ، نعنا داغ، گردو کوبيده به اندازه دلخواه.

طرز تهيه : گوشت را جداگانه می پزند، بادمجان را پخته و وقتی نيم پز شد، برنج و آب گوشت را به آن اضافه می کنند. پس از پخته شدن آنها را می کوبند و با گوشت کوبيده شده مخلوط نموده روی شعله چراغ قرار می دهند. وقتی که آب آن نزديک به تمام شدن بود، کشک سائيده شده را به آن اضافه کرده کمی ديگر می پزند تا مقداری سفت شود. سپس آن را در ظرف ريخته، روی آن را با پياز داغ و گردو تزيين کرده، مصرف می کنند. بالا↑

حاجی بادام

مواد لازم: قند خرد کرده و کوبيده يک کيلو، بادام پوست گرفته نيم کيلو، تخم مرغ ده عدد، هل يک قاشق .

طرز تهيه: قند خرد کرده را با بادام چرخ می کنند تا روغن بياندازد. تخم مرغ هارا شکسته قند و بادام را به آن اضافه می کنند تا خمير مايه ای به دست آيد. سپس خمير را به صورت مفتول هايی در آورده با کارد يا چاقو آنها را به قطعات کوچک می برند. قطعات بريده شده را در يک سينی گذاشته و حرارت ملايم تنور يا فر قرار می دهند تا پخته شود بعد از سردشدن مصرف می کنند.

قورمه

مواد لازم و طرز تهيه : گوشت لاشه گوسفندی را از استخوان جدا نموده ريز ريز می کنند. وقتی گوشت آماده شد، آن را در ظرفی ريخته، روی اجاق قرار می دهند و گوشت را در چربی های خودش می پزند و سرخ می کنند.
شکنبه گوسفند را پاک کرده و تمام پرزهای آن را می تراشند. به طوری که شکنبه به صورت کيسه ای با جدار بسيار نازک در آيد. موقع تراشيدن وپاک کردن بايد کاملاً مواظب بود که شکنبه سوراخ نشود. آنگاه گوشت پخته شده را با تمام چربی و روغن هايي که اطرافش را گرفته به درون شکنبه ريخته، در آن رابسته می گذارند سرد شود . و در زمستان و مسافرت و مواقع لازم از آن به صورت های مختلف استفاده می نمايند.
کسانی که امکان تهيه قورمه را شخصاً نداشتند می توانستند مقداری از آن را از بازار خريداری کنند.
تهيه قورمه در اواخر پاييز و آذوقه ای بود برای فصل سرما و زمستان

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد