زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

دوای آرد و روغن

اين خوراک بيشتر برای عروس و دامادها و زن های زائو تهيه می شود.
مواد لازم: آرد، روغن، شکر و خرده نبات و داروی چهل گياه که عبارت بود از ( زردچوبه، زنجبيل، دارچين، خسرودار، گل جوز، فلفل سياه، گل خرفه، قرص کمر، فوفل، اگر ترکی، بهمن پيچ، دهان باز، دهان بسته، سياهدانه، زيره سبز، زيره کرمانی، گل خزر، دار فلفل، هل، ميخک، ريوند چينی، چشم خروس)
اين دارو را به صورت آماده از عطاری های خريداری می کردند .
طرز تهيه: دارو را با آرد و روغن تفت داده، با روغن می پختند و شکر و مقداری خرده نبات روی آن ريخته، به مدت کمی روی چراغ به هم می زدند تا کليه مواد به خوبی با هم مخلوط شده به صورت حلو ا مانندی در می آمد، سپس از ان به درون ظرف های کوچک تر ريخته پس از سرد شدن مصرف می کنند.

دمپخت

مواد لازم: برنج 4 ليوان، عدس يک ليوان، هويج نيم کيلو، کلم پيچ متوسط يک عدد، ترخان و شويد و ريحان نيم کيلو، روغن سه قاشق
طرز تهيه: هويج را خرد کرده با عدس می پزند. سبزی و کلم پيچ را خرد کرده و روی اجاق کمی تفت می دهند، بعد از پختن عدس و هويج بقيه مواد را روی آن ريخته مقداری آب، کمی زردچوبه و نمک و روغن را به آن اضافه نموده و همه با هم می پزند. وقتی که آب دمپخت تمام شد و دانه های برنج نيز نرم شد آن را با حرارت ملايم دم کرده و بعد از ساعتی دمپخت حاضر است .
در صورت تمايل می توان مقدار ی پياز داغ يا سير داغ و يا سير تازه به دم پخت اضافه کرد.

آش سبزی


مواد لازم: گوشت چربی دار يک کيلو، نخود 400 گرم، لوبيا 400 گرم، عدس 400 گرم، تره و ترخان 200 گرم، برنج 4 ليوان، ادويه و نمکبه اندازه دلخواه
طرز تهيه: گوشت و حبوبات را هر کدام جداگانه پخته کناری می گذارند. برنج شسته شده را در مقداری آب به خوبی می پزند به طوری که دانه های برنج کاملاً نرم شود، کمی از نخود و لوبيا را کوبيده و به برنج اضافه می کنند. بعد از مقداری حرارت دادن بقيه حبوبات و سبزی خرد شده را به آن اضافه کرده نمک و زرد چوبه و فلفل در آن می ريزند و می پزند. گوشت پخته شده را از استخوان جدا کرده می کوبند و به ظرف محتوی بقيه مواد افزوده به خوبی هم می زنند تا آش جا بيفتد. به آش در حال پخت مقداری روغن و پياز داغ اضافه می کنند . وقتی که آش حاضر شد روی آن را با پياز داغ و فلفل تزيين می کنند.

آش ماست

مواد لازم: گوشت راسته چرب يک کيلو، برنج 4 ليوان، لپه يک ليوان، ماست کيسه انداخته 2 کيلو، شويد و نعنا به اندازه دلخواه

طرز تهيه: گوشت و لپه را جدا جدا پخته کنار می گذارند. به گوشت در زمان پختن ادويه و نمک و پياز اضافه می کنند. برنج را با کمی نمک و سبزی می گذارند در آب کاملاً می پزند تا دانه های برنج نرم شود. سپس لپه را به آن اضافه کرده تا کليه مواد کاملاً پخته شود. گوشت پخته شده بدون استخوان رابه خوبی کوبيده به مواد ديگر می افزايند تا آب آَش بخار شود. وقتی که آش سفت شد، از روی اجاق برداشته ماست را که با کمی نمک و فلفل مخلوط نموده اند، کم کم در آش ريخته و مخلوط می کنند، تا ماست تمام شود. آش حاضر شده را درموقع صرف کردن با فلفل سياه کوبيده تزيين می کنند.

آش دوغ

مواد لازم : گوشت چرخ کرده نيم کيلو، برنج دو ليوان، لپه يک ليوان، شويد و نعنا خشک، دوغ، پياز و نمک و زردچوبه و روغن به مقدار کم .

طرز تهيه : گوشت را با کمی زردچوبه و نمک و پياز روی چراغ قرار داده، کمی که پخته شد لپه را روی آن می ريزند. برنج و شويد را جدا می پزند. به برنج در حال پخت کم کم آب اضافه می کنند تا دانه های برنج کاملاً نرم شود. سپس لپه و گوشت را به آن اضافه کرده و دوغ را روی آنها می ريزند و می گذارند تا کاملاً پخته شده و قوام بيايد .

آب پيازک (اشکنه)

مواد لازم: پياز چند عدد, روغن, ماست, تخم مرغ, شنبليله, نعنا خشک, نمک و زردچوبه
طرز تهيه: پيازها را خلال کرده در روغن سرخ می کنند, وقتی که رنگ پيازها طلايی شد, زردچوبه را روی آن ريخته, کمی هم می زنند. سريع تفت می دهند تا سبزی ها نسوزد و مقداری آب و نمک به آن اضافه می کنند و می جوشانند وقتی آب پيازک حاضر شد, آن را روی نان خرد کرده ريخته, به صورت تريد مصرف می کنند.
اگر خواستند تخم مرغ به آن اضافه کنند, قبل از آماده شدن, تخم مرغ ها را در ظرفی به هم زده و يا با ماست مخلوط نموده و داخل آب پيازک می ريزند. به جای ماست می توان از دوغ هم استفاده کرد.

پاچه پلو

خوراکی است مخصوص فصل زمستان وصبح ها مصرف می شود.

مواد لازم: برنج يک کيلو، گوشت چر ( دم سينه ) 5/2 کيلو، لپه يک چهارم کيلو، کشمش يک چهارم کيلو، سرکه شيره به اندازه کافی، زعفران به اندازه دلخواه

طرز تهيه: برنج و لپه و کشمش را پس از پاک کردن و شستن در ظرفی با هم مخلوط می کنند. گوشت را کف قابلمه يا ديگ قرار داده و برنج و لپه و کشمش را روی آن ريخته، زعفران رابه آن اضافه می کنند. ظرف را روی چراغ با حرارت ملايم می گذارند و مقداری سرکه شيره را روی آنها می ريزند. هرگاه که سرکه شيره در حال تمام شدن بود، باز مقداری به آن اضافه می کنند و اين کار را تا زمانی که پاچه پلو کاملاً بپزد ادامه می دهند. وقتی که خوراک حاضر شد ، با نان مصرف می کنند .

قنبر پلو

مواد لازم: گوشت، نخودچی گل، مغز گردو، کشمش، شيره انگور، رب انار، پياز، زردچوبه، نمک، برنج و روغن خوبو
طرز تهيه : ابتدا گوشت و نخودچی را جدا جدا در جوقن (هاون سنگی) می کوبند. آنگاه نخودچی را الک می کنند بعد گوشت و آرد نخوچی را مخلوط کرده و چند دانه پياز در آن کوتراش (رنده ) می کنند کوفته ريزه يا کله گنجشکی درست کرده و در روغن سرخ می کنند.
گردو، پياز و کشمش راهم جدا سرخ می کنند هنگام دم کردن برنج کوفته ريزه و گردو و پياز و کشمش را لای برنج می گذارند کمی دم بکشد آنگاه شيره و رب اناری را روی آن ريخته می گذارند تا برنج خوب دم بکشد حالا قنبر پلو آماده است .
اين پلو چون با رب انار پخته می شود و تيره رنگ است به اين نام مشهور است .

رنگينک

مواد لازم : خرما ،مغز گردو، آرد ، روغن ، خاک قند يا دارچين
طرز تهيه : ابتدا مقداری خرما گرفته هسته های آن را بيرون می کشند. بعد مقداری مغز گردو را بو داده و در ميان خرماها نهاده خرماها را دربشقابی می چينند تا تمام بشقابپرشود آنگاه آرد و روغن درست کرده روی خرماها را با آرد و روغن می پوشانند روی آن خاک قند و دارچين می ريزند و می گذارند تا خنک شود حالا رنگينک آماده خوردن است

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد