زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گروه گردشگري ـ در ايران کشاورزي و دامداري آسان نيست ولي جنس محصول هميشه مرغوب است و تنوع گياهان بسيار .به اين ترتيب، آشپز ايراني کار خود را با موادي آغاز مي‌کند که عطر و مزه خوب و قوي دارند و به ادويه و فلفل زياد و ساير موادي که غذاهاي کم مزه را قابل خوردن مي‌کنند نيازي ندارد. از اين روست که ذائقه ايراني ملايم و حساس بار آماده است. اين مسئله يكي از دلايل استقبال مردم كل دنيا ازغذاهاي ايراني است.
كمتر كشوري را مي توان پيدا كرد كه در آن غذايي برگرفته از شيوه و نوع پخت غذا در ايران نباشد. حتي غذا هاي بومي كشور‌هاي ديگر به دست آشپزهاي تواناي ايراني پروريده شده و با مزه و كيفيت بهتر از كشور مبدا عرضه مي‌شود. نمونه بارز اين مورد، پخت پيتزا در ايران است كه با اقبال گردشگران ايتاليايي مواجه مي‌شود.
«لاله شفيعي»، كارشناس هتلداري و مدرش آشپزي با اعلام اين مطلب به CHN گفت: «چون مردم ايران ذائقه گوشت‌پسندي دارند در نحوه پخت پيتزاي ايتاليايي تغيير ايجاد كرده‌اند كه بسيار مورد توجه ايتاليايي‌ها قرار گرفته و بسياري از آن‌ها در سفر به ايران خواهان رفتن به رستوران و خوردن پيتزا هستند!»
استفاده از شيوه طبخ و تركيب مواد غذايي متناسب با ذائقه ايراني براي تغيير غذاهاي فرنگي كه مورد پسند غير ايراني‌ها نيز واقع مي‌شود در غذاهاي بومي كشور نمود بيشتري پيدا مي كند.
آبگوشت، فسنجان، قرمه سبزي و صدها نوع ديگر از غذاهاي بومي ايراني برگرفته از هنر والاي ايرانيان در شناسايي كيفيت مواد غذايي و تركيب خاص براي پخت غذايي است كه با تمامي ذائقه‌ها مطابقت داشته و رمز گسترش دستور العمل طبخ آن در سطح بين المللي است.
اما به گفته اين كارشناس، اين سطح از تنوع و كيفيت درسيستم غذايي و پذيرايي هتل‌ها كه در ارتباط مستقيم با گردشگران خارجي هستند، تعريف نشده و تنها از هفت يا هشت نوع كباب در منوي غذا استفاده مي‌شود. در حالي كه تجربه نشان داده توريست‌هاي خارجي علاقه زيادي به غذا هاي بومي هر كشور به ويژه غذا هاي ايراني دارند.
وي در اين باره مي افزايد: «ايران با بيش از 1400 نوع غذا، صاحب يكي از غني‌ترين كشورها از نظر تنوع غذايي است حتي در زمان صفويه نيز كتاب آشپزي وجود داشته است. اما از اين تعداد غذا، فقط چند نوع كباب در هتل‌ها پخته مي‌شود. در حالي كه خود كباب نيز تنوع زيادي دارد و هر شهري از ايران كباب مخصوص خود را دارد.»
وي ادامه داد: «البته اين مسئله فقط در مورد هتل‌ها نيست و در باره رستوران‌هاي كشور نيز صدق مي كند. به طور مثال كلم پلو كه غذاي مخصوص شيراز است در تعداد انگشت شماري از رستوران‌ها در شهر ديده مي‌شود. اين وضعيت به خاطر تعصب اصفهاني‌ها كمي در اين شهر بهتر بوده و برياني غذاي بومي اصفهان در بيشتر رستوران‌ها عرضه مي‌شود. اما در حالت كلي آنچنان كه بايد بهايي به غذاهاي بومي داده نمي‌شود.»
بي اعتنايي هتل به نياز مشتري
افزايش كيفيت و تنوع مواد غذايي ارائه شده با توجه به نياز و سليقه مخاطب در هتل يكي از راه‌هاي درآمدزايي در هتل است. اما متوليان آموزش هتلداري و هتل‌داران از اطلاعات سروهاي بين المللي و كترينگ اطلاعي نداشته و سليقه‌اي عمل مي‌كنند.
شفيعي در اين باره گفت: «متاسفانه برخي هتل داران هدفشان اسكان گردشگر بوده و توجهي به نياز وي ندارند. تا زماني كه نگرش‌ها اينگونه باشد نمي‌توان انتظار زيادي در جلب گردشگر داشت.»
وي افزود: «يكي از نيازهاي گردشگران به خصوص توريست‌هاي خارجي نياز به منوي غذايي متنوع است اما هتل‌ها در اين مورد به صورت تك محصولي عمل مي‌كنند.حتي هتل‌هاي بين‌المللي نيز قابليت كافي در عرضه تنوع مواد غذايي ندارند.»
شفيعي ادامه داد: «به طور نمونه گردشگران خارجي به انواع دسر و نوشيدني و ميز صبحانه بسيار اهميت مي‌دهند. اما آنچه‌كه در كافي شاپ‌ها و در قالب ميز صبحانه ارائه مي شود نقص داشته و تنوع لازم را ندارد.‌ ضمن اينكه تنوع بيسكوئيت‌ها و شيريني‌ها نيز بسيار كم است.»
اين كارشناس هتلداري با اشاره به اينكه ورود گردشگران اقتصادي از بلوك شرق به ايران زياد بوده اما منوي غذايي مطابق با ذائقه اين گروه در هتل‌ها وجود ندارد خاطر نشان كرد: «متاسفانه آشپزهاي حرفه‌اي و سرآشپزهاي بين‌المللي بسار انگشت شمار هستند. ضمن اينكه آشپزهاي هتل‌ها ديدگاه سنتي داشته و در برابر تغيير مقاومت مي‌كنند. از اين رو غذاي متناسب با ذائقه گردشگران خارجي طبخ نمي‌شود.»
وي با بيان تجربه يكي از هتل‌ها در برخورد با گردشگر خارجي تصريح كرد: «گروهي از گردشگران هندي در طول اقامت يك هفته‌اي خود در يكي از هتل‌ها به دليل مذهبي براي استفاده از گوشت گاو معذوريت داشتند و از آنجايي كه غذاي مورد استفاده براي آن‌ها در هتل وجود نداشت، يك‌هفته مجبور به خوردن گوشت مرغ شدند!»
اين مورد و موارد مشابه ديگر ضرورت اهميت و توجه هتلداران به بحث غذا در جلب گردشگر را نشان مي‌دهد.
رستوران‌ها گوي سبقت را از هتل‌ها ربوده‌اند
شفيعي با اشاره به برخي رستوران‌هاي شهر اقدام به پخت غذاهاي بين‌المللي مي‌كنند خاطر نشان كرد: «اين رستوران‌ها با سرمايه‌گذار خصوصي و به صورت سليقه‌اي اين غذاها را ارائه مي‌دهند و برخي از آنها كيفيت مناسبي دارند از اين رو رستوران‌ها مي‌توانند در اين موارد با هتل‌ها رقابت كنند. چراكه با رونق فعاليت رستوران‌هاي بين‌المللي، بخش سرويس غذا در هتل مشتريان خود را از دست مي‌دهند.»
احداث قنادي در رستوران‌ها
مدرس آشپزي با ذكر فعاليت برخي كشورها در زمينه جلب گردشگر خارجي از طريق مواد غذايي گفت: «در تركيه هتل‌ها از شيريني‌هاي مخصوص كشور خود مانند باسلوق و باقلوا در كنار ميز غذا استفاده مي‌كنند كه با استقبال گردشگران مواجه مي‌شود ضمن اينكه در همان هتل‌ها اين شيرني را مي‌فروشند.»
وي با بيان اينكه اين تجربه مي‌تواند در كشور ايران هم مورد استفاده قرار بگيرد افزود: «هتل‌هاي زيادي در ايران با قدمت 30 ساله وجود دارد كه به دليل عدم دانش از فضاي هتل به نحو مطلوبي استفاده نمي‌شود در حالي كه مي‌توان در آنها قنادي‌هايي را ساخت كه با تنوع بيشتري نسبت به قنادي‌هاي شهر شيريني و بيسكوئيت توليد كنند كه از اين راه درآمد زيادي براي هتل به همراه مي‌آورد.»
در شرايطي كه جلب ورود گردشگر خارجي در ايران با موانع بسياري مواجه بوده و اقدامات جانبي براي جذب توريست به كشور وجود ندارد، استفاده از گنجينه تنوع غذاهاي بومي و بازگشتن به اصالت هنر آشپزي ايراني و توجه به ذائقه گردشگران خارجي در ليست غذاهاي عرضه شده در هتل، مي‌تواند تا حد زيادي در افزايش جذب گردشگر موثر باشد.
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد