زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

باستان شناس و پژوهشگر مسايل تاريخي استان ايلام گفت:‌حفاري‌هاي علمي باستان شناسي در اين استان شواهد کم نظيري از پيشينه تاريخ و تمدن سرزمين بزرگ ايران ارائه مي‌دهد.

حبيب‌ا... محموديان با بيان اين مطلب به ميراث آريا(chtn) گفت:حوزه جغرافيايي استان ايلام در ادوار پيش ازتاريخ و تاريخي و اعصار اسلامي همچنان بلا انقطاع تداوم تاريخي خود را سپري کرده است.

وي خاطرنشان کرد:ملاحظه نقشه فعلي استان، محدوده‌اي را تصوير مي‌کند که رشته عظيم کبيرکوه در بخش غربي زاگرس منطقه را به 2 قسمت در جهت شمال غرب به جنوب شرق تقسيم و 2 حوزه جغرافيايي در شمال و جنوب و يک حوزه مرکزي بر فراز ارتفاعات مياني منطقه را به وجود آورده است.

محموديان ادامه داد:جريان رودخانه دائمي و پرآب سيمره و شعبات آن در امتداد کبيرکوه از يک سو و رودخانه‌هاي پر آب و متعددي نظير گنگير ايوان، کنجان چم مهران، ميمه زرين آباد و دو برج دهلران که مجموعاً از دامنه‌هاي جنوبي رشته کوه‌هاي منطقه جاري و به سمت دشت هاي حاشيه‌اي غرب سلسله جبال زاگرس جريان دارند زمينه هاي مناسبي براي استقرار مداوم بشر نخستين تا به امروز ايجاد کرده است.

باستان شناس و پژوهشگر مسايل تاريخي استان ايلام در پايان خاطرنشان کرد:اين شرايط خاص جغرافيايي باعث حضور تمدن‌هاي کهن در اعصار مختلف تاريخ شده است.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد