زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

برای دیدن عکس های جشن رنگ ها (Holi festival) در هند  (اینجا) را کلیک کنید.

جشن رنگ یکی از زیباترین و پرشورترین جشنهای باستانی هند است که همه ساله در اواخر فوریه و اوایل ماه مارچ روز بعد از کامل شدن ماه برگزار میشود و نشان دهنده زنده شدن دوباره طبيعت و فرا رسيدن فصل بهار است. این فستیوال به نامهای جشن هولی، جشن رنگ و جشن بهاره نیز معروف است.این جشن ، جشن رنگها یکی از محبوبترین جشنهای کشور هندوستان است ، که هر سال با علاقه و شور و شوق فراوانی از طرف مردم در فصل بهار جشن گرفته می شود.

جشن رنگ قرنها قبل از میلاد مسیح در هند مرسوم بوده است و بنا به گفته تاریخ نویسان این روز توسط آریاییها بیشتر در شرق هند جشن گرفته میشد . که با این جشن سال نو میشد و فصل بهار که شروع دوباره حیات در طبیعت است آغاز میشد. و روز قبل از جشن رنگ، آخرین شب سال بوده است.

در این روز مردم صورتهای همدیگر را توسط پودرهای رنگی ( Gulal ) رنگ می کنند و یا آبهای رنگی به طرف همدیگر می پاشند. این رنگها بیشتر طبیعی می باشد که از گیاهانی مانند گیاه نیم، کومکوم، هالدی و غیره تهیه شده اند. همچنین بعضی از این رنگها از گیاهانی که در فصل بهار شکوفه می دهند مانند گلهای درخت شعله جنگل تهیه شده اند، از این رو هندی ها اعتقاد دارند، این پودرها به دلیل خاصیت درمانی و طبیعی بودن از بروز بیماریهای شایع ناشی از تغییرات آب و هوا در فصل بهار مانند سرما خوردگی جلوگیری می نمایند و بعضا این بیماریها را درمان می کنند.نکته جالب توجه آن است که این رنگها حتی پس از شستن کامل تا چندین روز بر سر و صورت و ... افراد باقی می ماند و لباسهایی که رنگی شده اند نیز رنگشان پاک نمی شود.

در این روز کوچک و بزرگ همه در این مراسم شرکت می کنند و با رقص و پایکوبی شادی می کنند .در این روز لباسها و صورت همه رنگیست و با پاشیدن رنگ به سوی همدیگر در این مراسم شرکت می کنند. از چند روز قبل از این مراسم همه در تهیه و تدارک پودرهای رنگی هستند و اکثر مغازه ها پودرهای رنگی با تنوع زیادی را می فروشند.

در رابطه با جشن رنگ (Holi) افسانه های مختلفی وجود دارد که یکی از این افسانه ها Hollika نام دارد.طبق افسانه ، شاه ظالم و بیرحمی به نام هیران یاکاشیپور(Hiranyakashipu) بوده که دستور داده بود که همه مردم او را به جای خدا بپرستند و به مخالفت از  خدا Vishku برخاسته بود . تا اینکه پسر خود پادشاه به نام  پراهلاد(Prahlad) از دستورات پدر سرپیچی میکند . شاه که از نافرمانی پسرش عصبانی می شود هر بار به نوعی تلاش می کند تا پسر خود را به قتل برساند ، اما خدا ویشنو از پسر محافظت می کند و او هر بار جان سالم به در می برد.تا اینکه شاه از خواهرش هولیکا می خواهد که همراه با پسرش در آتش بنشیند با توجه به اینکه هولیکا قدرتی داشت که در آتش نمی سوخت .شاه امیدوار بود تا پسرش در آتش بسوزد.ولی باز خدا ویشنو جان پسر را نجات داد و هولیکا در آتش سوخت که با مردن هولیکا عمل گناهکارانه شاه هم به اتمام رسید. طبق افسانه از آن روز به بعد ، روز در آتش سوختن هولیکا که روز پیروزی خوبی به شرارت است در هند جشن گرفته می شود و به این جشن Holi می گویند . بر اساس همین موضوع مردم چند روز قبل از جشن ، چوب و هیزم جمع آوری می کنند و شب قبل از جشن در میادین شهر آتش بزرگی برافراشته می کنند.

همچنین افسانه دیگری نیز وجود دارد که در این افسانه کریشنای جوان که پوست تیره ای داشت همیشه به رنگ پوست معشوقه خود رادها که پوست روشنی داشت حسادت می ورزید. یک روز کریشنا با شیطنت صورت رادها را رنگی می کند. از این به بعد بنا به این افسانه جوانان عاشق پیشه صورت معشوقه هایشان را برای ابراز عشقشان در این روز رنگی می کنند. در این روز همه دوست دارند اولین کسی باشند که طرف مقابل خود را رنگی نمایند. در این جشن مردم کدورتها را کنار گذاشته و با پختن غذاهای مخصوص این روز را جشن می گیرند. در بعضی نقاط هند این جشن تا پنج روز ادامه دارد.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد