زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

(Augustine of Hippo)

 

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گروه صنايع دستي ـ درحال حاضر بازار داخلي چاقوي زنجان در ركود به سر مي‌برد. بسياري از توليدكنندگان چاقوي زنجان معتقدند كه ديري نمي‌كشد تا چاقوي زنجان كاملا منسوخ شود. با اعلام قانون جديد مبني بر اينكه افراد داراي سلاح سرد شامل محکوميت‌هاي قضايي مي‌شوند باعث شده بازار داخلي چاقوي زنجان مشتريانش را از دست بدهد.
«رضا رابط»، رئيس اتحاديه چاقوسازان زنجان دراين‌باره به CHN گفت: «در حال حاضر نگاه دستگاه‌ قضايي به چاقو به عنوان سلاح سرد، تفاوت چنداني با حمل سلاح گرم نمي‌کند و قوانيني که دراين‌باره وضع شده موجب رکود صنعت چاقوسازي در زنجان هم شده است.»
وي در ادامه گفت: «قوه قضاييه معتقد است که استفاده نادرست از چاقو مي‌تواند در موارد چون قتل موجب قصاص و اعدام شود. بر همين اساس نگاه به خريد چاقو زنجان کمي تغيير کرده و همين مسئله مشکلاتي را براي فروش اين صنعت به وجود آورده است.»
رابط با اشاره به چاقوهاي چيني به عنوان محصول مود توجه خانواده‌ها گفت: «اين چاقوها با قيمت ارزان و کيفيت نامطلوب وارد بازار مي‌شود و خريد خانواده‌ها را به خود اختصاص مي‌دهد. بر همين اساس توجه به چاقوسازي زنجان به عنوان صنايع دستي
کشور کاهش پيدا مي‌کند.»
به گفته وي استفاده نادرست از چاقوهاي چيني، از قبيل اخاذي و قتل و اين قبيل جرم‌هاي اجتماعي باعث شده نگاه‌ها به بخشي از هنر صنايع دستي کشور هم دگرگون شود.
رابط همچنين درباره ساخت چاقو در ديگر شهرستان‌هاي کشور گفت: «هرچند زنجان به اين صنعت شهره است اما شهرهاي ديگري هم هستند که اين صنعت را دنبال مي‌کردند. در حال حاضر شهرت زنجان باعث پايداري اندک چاقوسازي شده و ديگر شهرها کم‌کم با ممانعت‌هايي که به وجود آمد از دور خارج شده‌اند.»
بازمانده‌هاي چاقوسازي
رابط درباره باقي‌مانده چاقوسازها در کشور گفت: «طبق آمار اتحاديه 180 نفر صنعت‌گر چاقوساز با جواز اتحاديه مشغول فعاليت هستند. در اين ميان حدود 50 نفر بدون جواز به‌صورت پراکنده در روستاهاي توابع زنجان فعاليت مي‌کنند. با حساب استادکاران، شاگردها و کارگرها و حتي واسطه‌گران فروش صنايع دستي چاقو، حدود 1000 نفر از اين صنعت امرار معاش مي‌کنند.»
به گفته وي در حال حاضر آماري که نشان از بيمه صنعت‌گران اين رشته باشد، در دست نيست و همچنان بسياري از آنان بيمه نيستند.
کاهش فروش چاقوي زنجان
«محمدرضا فرجيان»، صنعتگر چاقوساز زنجاني به CHN مي‌گويد: «درحال حاضر 90 درصد فروش بازار چاقوي زنجان از بين رفته است. اين درحالي است كه پيش از اين وضعيت بازار چاقوي زنجان به دليل واسطه‌گرها و دلالان كه چاقوها را با قيمت پايين خريداري مي‌كردند و 3 برابر قيمت مي‌فروختند اصلا قابل توجه نبود.»
وي مي گويد: «در اين شرايط با ابلاغ قانون جديد، افرادي كه با خود سلاح سرد از جمله چاقو همراه دارند محكوميت هايي به دنبال دارند به رکود بازار انجاميده است.»
فرجيان با بيان اينكه بسياري از چاقوهاي زينتي ازجمله "خنجركردي" و" شمشيرعربي" كه دردنيا منحصربه فرد هستند در شرايط فعلي از رونق افتاده‌اند افزود: «چاقوهاي زينتي از جمله خنجر كردي و شمشير عربي كه به دليل طرح سنتي، طلاب كوبي و دارا بودن انحنا همواره از كشورهاي مختلف از جمله عربستان، امارات، تركيه و آلمان مشتري داشته، اما در وضعيت کنوني ديگر واسطه‌گري هم براي صادرات وجود ندارد تا با قيمت پايين از سازندگان بخرند و با 3 برابر قيمت به كشورهاي حاشينه خليج فارس بفروشند.»
اين صنعتگر زنجاني با تاكيد براينكه بازار به گونه‌اي است كه به دستمزد هم قانع هستيم ادامه داد: «درحال حاضر ما نياز به حمايت دولتي داريم تا با فراهم ساختن زيرساخت امكان بازاريابي فراهم شود. چرا كه با شناسايي بازار هدف ما مي‌توانيم به ساخت سفارشات اختصاصي براي كساني كه مجموعه دار هستند بپردازيم و به همان دستمزد هم قانع هستيم.»
اين درحالي است که رابط مي‌گويد: « در حال حاضر برخي اعراب از طريق مرز ايران و عراق قمه، خنجرهاي کردي و شمشيرهاي عربي که توسط صنعت‌گران زنجاني ساخته مي‌شود را مي‌خرند. اما در يک نگاه کلي ما هنوز به جايگاه صادرات چاقوي زنجان نرسيديم.
استيل و ضايعات فولاد كارخانجات چين جايگزين مواد اوليه درجه يك
درحاليكه چاقوي زنجان دربرندگي و تيزي شهره عام و خاص بوده است هم اكنون گفته مي‌شود نه تنها برش ندارد بلكه بعد از مدتي زنگ مي‌زند. اين درحالي است كه بازار اين صنعت توسط چيني ها احاطه شده است و بسياري از چاقوها يا توليدات چين هستند يا اينكه توليدكنندگان با دراختيار گذاشتن برند خود ساخت چاقوها را به ديگر كشورها واگذار مي‌كنند.
فرجيان در رابطه با مواد اوليه و كيفيت تنزل يافته صنعت چاقوسازي به CHN مي‌گويد: «درگذشته مواد اوليه‌ صنعت چاقوي زنجان، فولادهاي درجه يكي بود كه از كشورهاي انگليس، فرانسه و آمريكايي وارد مي‌شد و الان فولادي كه براي ساخت چاقوسازي به كار مي‌رود ضايعات كارخانه‌هاي فولاد چيني است. حتي استيل‌هاي درجه يك هم وجود ندارد. عاملي كه باعث شده كيفيت چاقوها تنزل پيدا كند.»
اما رابط دراين‌باره مي‌گويد: «کيفيت چاقو زنجان همچنان خوب است و اکنون با استفاده از فولادهاي ضد زنگ، کيفيت چاقوهاي زنجان بهتر هم شده است.»
DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد