زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

مستثني بودن، هيجان بر انگيز بودن و جذاب بودن، سه ويژگي‌ اصلي براي ترغيب و تهييج مجموعه داران در جمع‌آوري اشيا و آثاري منحصر به فرد هستند. اين احساسي است که هر مجموعه‌ داري هنگام جمع‌آوري کلکسيون خود به آن دست پيدا مي‌کند.مردم چيزهاي زيادي را جمع‌آوري مي‌کنند از آثار سنتي همچون تمبر و کارت پستال‌ها گرفته تا عروسک و حتي لباس افراد مشهور، در اين ميان بعضي افراد اشيا و مجموعه‌هاي خود را به موزه‌ها اهدا مي‌کنند و برخي خود دست به برپايي موزه‌اي از مجموعه‌هاي قديمي و ديدني در خانه‌هايشان مي‌زنند. موزه‌هايي در نوع خود عجيب، اما پر بازديد.

آنچه در اين صفحه به آن اشاره مي‌شود مجموعه‌اي از برترين يا به نوعي عجيب‌ترين موزه‌هايي است که به دليل نمايش آثاري نامتعارف، از بازديدکنندگان قابل توجهي برخوردار شده‌اند.

موزه کفش باتا ، تورنتو، کانادا: اين موزه را بتخانه کفش‌ها مي‌گويند. موزه‌اي با بيش از 10 هزار جفت از پاپوش‌هاي پاپيروسي مصر باستان گرفته تا کفش‌هاي مشاهير معاصر جهان. علاوه بر آن در اين موزه تاريخ ساخت کفش از 4500 سال پيش تا دستگاه‌هاي پيشرفته امروزي نيز به نمايش درآمده است.

موزه هنرهاي بد ددهام و سامرويل ، ماساچوست ، آمريکا: گالري‌هاي هنري فراواني در دنيا وجود دارند که به نمايش آثار هنري برجسته‌اي از هنرمندان مشهور جهان همچون پيکاسو، ون‌گوک، ميکل آنژ، داوينچي يا ديگر بزرگان تاريخ هنر جهان مي پردازند اما در موزه "هنرهاي بد" ماساچوست، روي ديگري از هنر به نمايش در آمده است. اين موزه به عنوان يک نهاد اجتماعي، موسسه‌اي خصوصي است که به نمايش، حفظ و جمع‌آوري آثاري با کيفيت بد در شکل‌هاي مختلف مي‌پردازد. اين موزه در سال 1994 گشايش يافته و بيش از 250 اثر هنري با کيفيتي واقعا بد در آن به نمايش درآمده‌اند.

تابوت‌هاي فانتزي ، موزه تاريخ تدفين هوستون ، تگزاس ، آمريکا: اين موزه توسط يکي از ماموران بازنشسته کفن و دفن شهر هوستون اداره مي‌شود که مجموعه‌اي از زيباترين وسايل و ابزار کفن و دفن عمومي در سراسر جهان را به نمايش درآورده است. تابوت‌هاي فانتزي بخشي از يک فرهنگ سنتي در کشور غنا به شمار مي‌رود و بيرون از مرز‌هاي قاره آفريقا امري نامتعارف است. با اين وجود آنهايي که در طلب مراسم تدفيني شاد هستند، مي‌توانند از امکانات اين موزه استفاده کنند.

موزه سيم خاردار کانزاس و موزه ريسمان شيطان در مک لين ، تگزاس ، آمريکا: حالا ديگر سيم خاردارها هم صاحب موزه مي‌شوند. موزه‌هاي کانزاس و مک لين تگزاس در حال حاضر با برخورداري از مجموعه متنوعي از سيم خاردارهاي جهان، منظره‌اي جالب توجه را براي بازديدکنندگان به وجود آورده‌اند. در حال حاضر موزه سيم خاردار کانزاس با 2100 نمونه و موزه ريسمان شيطان مک لين با 1400 نمونه، از بزرگترين اين گونه موزه‌ها به شمار مي‌روند.

موزه فرهنگ قهوه ، زوريخ ، سوئيس: موزه جوان جاکوبز در زوريخ سوئيس نمايشگاهي از انواع محصولات قهوه از سراسر جهان را به نمايش گذاشته است. علاوه بر آن هرچيزي مرتبط با توليد قهوه همچون آگهي‌هاي تبليغاتي، جعبه‌هاي قهوه ژاپني و محصولات ديگري با موضوعيت قهوه در اين موزه به نمايش درآمده است.

موزه بين‌المللي سرويس بهداشتي سولباح ، دهلي نو ، هند: در اين موزه مراحل تکامل ساخت سرويس‌هاي بهداشتي از 2500 سال پيش از ميلاد مسيح تا امروز در معرض ديد بازديدکنندگان قرار گرفته است. دکتر بيندشوار پاتاک، يکي از کارشناسان لوازم بهداشتي از گردانندگان اين موزه به شمار مي رود. او که مدت‌ها در پي يافتن راهي براي دفع فاضلاب خانه‌هاي شهروندان هندي بود حاصل سال‌ها جستجوي خود را با مجموعه اي از سرويس‌هاي بهداشتي اقصي نقاط جهان در اختيار بازديدکنندگان قرار داده است .

محمد برازنده

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد