زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

هنگامی که از گنجینه های معماری صحبت می شود، خانه ی اپرا اغلب ارزشمندترین گوهر شهر است. بهترین خانه های اپرا تنها برای به نمایش گذاشتن مفهوم ها و صداهای بلند و زیر و بم دار ساخته نشده اند بلکه به جهان نشان می دهند که این شهر سطح بالایی از فرهنگ، قدرت و ثروت را به دست آورده است. علاوه بر ارائه ی تجربه ی به یاد ماندنی تئاتر، خانه های اپرا فرصتی هیجان انگیز را برای مشاهده ی ساختارهای طراحی شده توسط برخی از محترم ترین معماران تاریخ به مسافران ارائه می دهند. چه با پیوستن به اجرای اپرای مورد علاقه و یا تور تئاتر، خانه های اپرای برتر در جهان جز جاذبه های گردشگری محبوب باقی می مانند.

10 سالن تئاتر بولشوی (Bolshoi Theatre) 

سالن تئاتر بولشوی

سالن تئاتر بولشوی در طول تاریخ طولانی خود چندین بار بازسازی و نوسازی شد، این تئاتر از مسکو آغاز شد و در ابتدا از آجر بود و ساختار سنگی اش در دهه ی 1970 ساخته شد. ساختمان کنونی توسط معمار آندره میخائیلوا طراحی و درسال 1824 تکمیل شد. تئاتر نئوکلاسیک با فرش های شرقی غنی شد. اینجا با 4 بالکن و گالری از بسیاری از خانه های اپرا جهان کوچکتر است. شایعه شد که بازسازی سال 2011 تا یک ملیارد هزینه داشته است که تا حد زیادی برای بهبود سیستم صوتی سالن تئاتر بوده است.

9 خانه اپرا مجارستانی  (Hungarian State Opera House) 

خانه اپرا مجارستانی

خانه اپرا مجارستانی در سال 1884 تکمیل شد و در بوداپست قرار دارد که به عنوان مهم ترین دستاورد معماری مجارستان در نظر گرفته می شود. ساختار نئو رنسانس با نقاشی ها و مجسمه هایی که توسط مشهورترین هنرمندان کشور ایجاد شده، طراحی شده است و دارای لوسترهای عظیم گرد برنزی می باشد. این خانه ی اپرا به خاطر سیستم صوتی عالی اش شناخته شده می باشد، و سالن تئاتر آهنگسازان مشهور جهان از جمله گوستاو مالر و اتو کلمپرر را جذب کرده است.

8 خانه اپرا متروپلیتن (Metropolitan Opera House) 

خانه اپرا متروپلیتن

خانه اپرا متروپلتین در مرکز لینکن در نیویورک ، به خاطر کارهای نوآورانه و استادانه ی خود و همچنین برای اجرای موفق ترین خوانندگان جهان مشهور می باشد. به خاطر سیستم های صوتی و خطوط دید عالی ، اینجا به عنوان اولین خانه اپرا که در سال 1966 افتتاح شد تحسین می شود. این خانه اپرا توسط معمار والاس هریسون طراحی شده که دارای نمای سنگ آهک سفید با مجموعه ای از قوس های بزرگ می باشد.

7 سالن تئاتر کولون (Teatro Colon)  

سالن تئاتر کولون

سالن تئاتر کولون در سال 1908 افتتاح شد و در بوئنوس آیرس قرار دارد که توسط معماران سلسله ای که ممکن است سبکی گلچین شده را به کار گیرند، طراحی شده است. با نزدیک به 2500 صندلی و جای ایستادن برای 1000 نفر ، سالن تئاتر کولون تا زمان تکمیل خانه اپرا سیدنی در سال 1973، به عنوان بزرگترین خانه اپرا در جهان شناخته می شد. لوچیانو پاواروتی مشهور ، این سالن را به خاطر سیستم صوتی بی نقصش تحسین می کرد، قابل ذکر است که این ویژگی همیشه برای یک خواننده خوش یمن نبود. او می گفت اگر کسی بد آواز بخواند، یک نفر فورا متوجه می شود.

6 سالن تئاتر دی سان کارلو (Teatro Di San Carlo) 

سالن تئاتر دی سان کارلو

سالن تئاتر دی سان کارلو در ناپال عنوان قدیمی ترین خانه اپرا فعال در اروپا را دارد. اینجا توسط پادشاه چارلز از بوربن ساخته شده و این سالن تئاتر قرمز و طلایی به کاخ سلطنتی متصل شده بود. خانه اپرا در سال 1737 تکمیل شد و معیارهایی را بنا کرد که معماران بعدی با تلاش آنها را دنبال کردند. شش ردیف صندلی به شکل نعل اسب است. چندین میلیون دلار صرف نوسازی تئاتر گردید و در سال 2010 کامل شد.

5 اپرای وین (Vienna State Opera)  

اپرای وین

خانه اپرا وین در سال 1869 با اجرای "دون ژوان" از موتزارت افتتاح شد. اینجا توسط معماران به سبک نئو-رنسانس  طراحی شده است ، این سالن تئاتر تا حدودی در بمب باران جنگ جهانی دوم خسارت دید و تا سال 1955به طور کامل تعمیر نشد. 
خانه اپرای ملی وین به عنوان یکی از مهمترین خانه های اپرای جهان مطرح است و برنامه های هنری پرشماری در آن برگزار میشود. دوران سیاه جنگ جهانی دوم، برای اپرای وین ناخوشایند بود زیرا بخش عمده ساختمان در 12 مارس 1945 و به دنبال بمبارانهای متفقین نابود شد ولی راه پله بزرگ و برخی از مکانهای عمومی آن به طرز معجزه آسایی از خطر ویرانی رهید. نوازندگان اپرا به اندازه ی خوانندگان باارزش هستند؛ فیلارمونیم ارکستر مشهور جهان،اعضای گروه خود را از انجمن نوازندگان جذب کرد. این تئاتر هم به خاطر تولیدات بسیار برای کودکان و هم برای بلیط مقرون به صرفه اش مشهور می باشد.

4 سالن تئاتر آمازوناس (Teatro Amazonas)

سالن تئاتر آمازوناس

سالن تئاتر آمازوناس و یا آمازون ، خانه اپرا واقع در مانائوس ، در قلب جنگل آمازون می باشد. اینجا در روزهای اوج تجارت لاستیک، با موادی از سراسر جهان، مبلمان از پاریس، سنگ مرمر از ایتالیا و فولاد از انگلستان ساخته شد. در خارج از ساختمان، گنبدی با بیش از 3600 کاشی در رنگ پرچم ملی برزیل پوشیده شده است. اولین اجرا در سال 1897 با اپرای ایتالیایی آغاز شد. خانه اپرا بعد از اینکه تجارت لاستیک کاهش یافت و مانائوس منبع اصلی درآمد خود را از دست داد، تعطیل شد. به مدت نود سال اجرای فردی در تئاتر آمازوناس وجود نداشت تا این که در سال 1990 دوباره بازگشایی شد.

3 لا اسکالا (La Scala)

لا اسکالا

سالن تئاتر لا اسکالا در میلان در سراسر جهان شناخته شده است، و به عنوان یک خانه اپرای برتر دارای شهرت می باشد. لااسکالا به سبک نئوکلاسیک توسط معمار جوزپه پیرمارینی طراحی شده است،سالن تئاتر قرمز و طلایی به خاطر سیستم صوتی عالی اش معروف می باشد که توانایی های واقعی یک خواننده را به نمایش می گذارد. حتی  هنرمندان بلند مرتبه تجربه سوت های ناامیدکننده را از طرف منتقدانی که روی صندلی های گالری می نشینند دارند. در لا اسکالا آهنگسازهای معروفی همچون روسینی، وردی بلینی و دونیزتی هنرنمایی کرده اند. یکی از ویژگیهای مبتکرانه این اپراخانه آن است که در پایین کف چوبی سالن ، کانالهایی ایجاد شده و این امر آکوستیک فوق العاده ای ایجاد میکند.

2 کاخ گارنیه (Palais Garnier) 

کاخ گارنیه

کاخ گارنیه در خیابان اپرا در پاریس ، به احتمال زیاد در میان خانه های اپرای جهان بهترین و شناخته شده ترین است، تا حدودی به دلیل اینکه اپرا برای رمان ها و موسیقی ها تنظیم شده بود. این محل توسط معمار چارلز گارنیر طراحی و در سال 1875 تکمیل شد، این خانه اپرا دارای لوستر عظیم هفت تنی در مرکز سالن و حاشیه زینتی سنگ مرمر و مجسمه های اشکال و اساطیر یونانی می باشد. در سال 1962 ، مارک شاگال نقاشی های دیواری را به سقف اضافه کرد. در حالی که برای زیبایی اش تحسین می شود اما به خاطر خطوط دید ضعیفش بدنام شده است، و در حال حاظر اپرای پاریس از مکان جدید دلا باستیل برای اکثر اجراهایش استفاده می کند.

1 خانه اپرا سیدنی (Sydney Opera House) 

خانه اپرا سیدنی

یکی از نشانه های معروف استرالیا ، خانه اپرای سیدنی یکی از معتبرترین مراکز هنرهای نمایشی در جهان است. این محل به عنوان شاهکار معماری قرن 20 در نظر گرفته می شود، خانه اپرا سیدنی توسط معمار یورن اوتزان طراحی و ساخته شد که منعکس کننده ی تصویر یک کشتی بادبانی بزرگ است. اگرچه از نام آن به عنوان خانه اپرا استفاده می شود اما این پروژه شامل سالن های چندگانه اجرا می باشد. برخی از مهم ترین سالن های مستقر در ساختمان شامل تئاتر ساترلند، درام و اتاق چند منظوره است. همچنین فضای باز مقابل ساختمان برای بسیاری از اجراها استفاده می شود.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد