زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

از نکات شگفت انگيزي که در بشر وجود دارد، وفق يافتن او با شرايط مختلف آب و هوايي و در نتيجه سکني گزيدن حتي در بدترين مناطق جغرافيايي و سخت‌ترين فضاهاي جوي است. زندگي در زير آب به صورت معمولي، شايد تنها جايي باشد که به دليل ساختار آناتومي انسان، مجال زندگي را به او ندهد. قطب و خط استوا و به نوعي هرجا که از عارضه‌اي جغرافيايي به نام خشکي برخوردار باشد، مي‌تواند، به عنوان زيست گاه بشر مورد استفاده قرار گيرد. در حقيقت انسان توانسته است در هر نقطه‌اي که از کمترين امکانات زندگي برخوردار بوده نيز به حيات خود ادامه داده و حتي نسل‌هاي طولاني را نيز در آن سپري کند.

در اين ميان شهرها و يا سکونتگاه هايي هستند که شايد تصور زندگي در آن ها، براي بسياري از ماها غيرقابل تصور باشد. مناطقي که هزاران متر از سطح زمين يا سطح درياها بلند تر بوده و به خاطر اين ارتفاع، از حداقل عنصر حياتي زمين، يعني اکسيژن برخوردارند.

سفر به اين گونه شهرها، همچون فتح قله‌هايي مي‌ماند که گاها بدون در نظر گرفتن لوازم ضروري همچون کپسول‌هاي هوا، نشدني به چشم مي‌خوردند. اما چنين شهرهايي وجود داشته و همانند شهرهاي معمولي از فرودگاه‌، بانک، هتل و ديگر امکانات رفاهي نيز برخوردارند.

اين گزارش شايد دلخواه کوهنورداني باشد، که مي‌خواهند به غير از کوه هاي مرتفع تجربه سفر به شهرهاي مرتفع و استنشاق هوايي خالي از اکسيژن را داشته باشند. شهرهايي که شايد اقامت در آنها مشکل تر از صعود به قله‌اي صعب العبور باشد.

نامچه بازار ،‌نپال:

شهر نامچه بازار در نپال با ارتفاع سه هزار و پانصد متري خود از سطح دريا يکي از مرتفع ترين شهرهاي جهان است که سابقا به عنوان مرکزي تجاري براي ساکنان بومي نپال به شمار مي‌رفته است. اما امروز، اين شهر يکي از پايگاه‌ها و در حقيقت توقف گاه‌هايي است که کوهنوردان پيش از صعود به اورست در آن استراحت مي‌کنند.

براي ورود به اين شهر که هم اکنون نيز به عنوان مرکز تجاري ساکنان منطقه کومبو نپال شناخته مي‌شود، راه‌ها و مسيرهاي متنوع و متعددي وجود دارد. نامچه بازار بر خلاف محدوده کوچک خود ار بانک، اداره پليس و حتي پليس گمرک مخصوص برخوردار است. شايان ذکر است، اين شهر کوچک و مرتفع براي پذيرايي از ميهمانان خود از هتلي محلي با نام شاعرانه " هتل چشم انداز اورست" سود مي‌برد که اتاق‌هايي اکسيژنه داشته و مسافران آن مي‌توانند از هوايي که نسبت به بيرون از اکسيژن بيشتري برخوردار است بهره ببرند.

لهاسا ،‌تبت:

بدون شک بايد شهر لهاسا ، مرکز منطقه خود مختار تبت را يکي از مشهورترين شهرهاي مرتفع جهان دانست. شهري با ارتفاع سه هزار و 650 متر بالاتر از سطح آب‌هاي آزاد که در کوهپايه‌هاي هيماليا قرار داشته و جمعيت آن به 250 هزار نفر مي‌رسد. با اين وجود، بيشتر مردم اين شهر را نه به عنوان شهري مرتفع بلکه مقري براي دالايي لاما، رهبر بودايي‌هاي جهان مي ‌شناسند. رهبري با نام اصلي تنزين جياتسو که در سال 1959 به دستور حکومت کمونيست وقت چين مجبور به ترک تبت شده و درحال حاضر در هند زندگي مي‌کند.

شهر تبت، همواره به عنوان شهري مذهبي شهرت داشته و همه ساله ميزبان بودايي‌هاي بي‌شماري است که براي زيارت معابد به اين شهر مسافرت مي‌کنند. به جرات مي‌توان چنين گفت که تمام معابد بودايي ساخته شده در اين شهر همچون معبد مشهور کاخ پوتالا از جاذبه‌هاي مهم گردشگري نيز به شمار مي‌روند. گفتني است شهر لهاسا به دليل ويژگي‌هاي خود در فهرست ميراث جهاني يونسکو نيز قرار دارد.

پوتوسي ، بوليوي:

يکي ديگر از مرتفع‌ترين شهرهاي جهان در کشور بوليوي واقع شده است. شهري به نام پوتوسي ، که با ارتفاع چهار هزار و 90 متري خود پيش از اين به به عنوان شهر معدن‌هاي نقره و همچنين يکي از بزرگترين شهرهاي تمام قاره آمريکا شهرت جهاني داشته و امروز نيز در فهرست ميراث جهاني يونسکو قرار دارد.

بايد گفت، تاريخ کهن اکتشاف نقره و معادن نقره اين شهر به صورت بارز و برجسته‌اي بر هويت ساکنان و مردم اين شهر تاثير گذاشته است. لازم به ذکر است شهر پوتوسي در کتاب "‌دون کيشوت" اثر معروف و مشهور نويسنده فرانسوي، سروانتس، به عنوان ضرب المثلي از وفور ثروت نام برده شده است.

ال آلتو ، بوليوي:

ال آلتو که به " ارتفاع" معني مي دهد نيز با ارتفاعي چهار هزار و 150 متري، يکي ديگر از مرتفع‌ترين شهرهاي بوليوي به شمار مي رود. اين شهر از جمعيتي بالغ بر 650 هزار نفري سود مي‌برد. طبق اسناد موجود، زمان توسعه يافتن شهر ال آلتو از هنگامي آغاز شد که خط راه آهني ميان شهرهاي لاپاز،‌پايتخت کلمبيا و درياچه تيتيکاکا، از درياچه‌هاي مهم کلمبيا که در ال آلتو قرار دارد، کشيده و مسافرت هاي ريلي به دو منطقه شکل گرفت.

گفتني است از زماني که فرودگاهي به نام لاپاز در اين شهر تاسيس شد، مسافرت به آن نيز توسعه بيشتري گرفت به نحوي که نام ال آلتو،‌امروز علاوه بر مسافران کلمبيايي براي گردشگران بين المللي نيز شناخته شده است.

لا رينکونادا ، پرو:

مرتفع‌ترين شهر اين فهرست که مي‌توان آن را مرتفع‌ترين شهر جهان نيز خواند ، در پرو قرار گرفته است. شهري به نام لا رينکونادا که پنج هزار و 100 متر بالاتر از سطح دريا قرار داشته و تقريبا بايد گفت زندگي در آن براي عده کثيري از مردم غير قابل تصور است.

اين شهر در سال 2003 ميلادي از سوي نشريه علمي نشنال جئوگرافيک، رسما به عنوان مرتفع ترين سکونتگاه ثابت و دايمي بشر معرفي شد. اين شهر نزديک به 30 هزار سکنه دارد که بيشتر آنها در معدن طلاي آن مشغول به فعاليت هستند

سيد محمد برازنده

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد