زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

برای دیدن عکس های کویر ریگ جن در جندق ، اصفهان (اینجا) را کلیک کنید

کویر ریگ جن ناحیه ی وسیعی از تپه های شنی و باتلاق های نمک می باشد که در دل دشت کویر قرار گرفته است . این ناحیه که جز صعب العبور ترین نواحی جهان است، در قدیم کاروان ها و مسافران کویری هیچگاه از آن عبور نمی کردند و اکنون نیز هیچ راه و یا روستای کوچکی در آن وجود ندارد و به غیر از محققان که بسیار انگشت شمار می باشند کسی از آن عبور نکرده است . پیشینیان ما این سرزمین را نفرین شده و پایگاه ارواح پلید و شیاطین می دانستند. مردم محلی معتقدند این کویر محل زندگی ارواح و اجنه است و هر انسانی از آنجا عبور كند گرفتار ارواح می شود و قطعا جان سالم به در نمی برد. 

شاید این باور بومی ها هم نشات گرفته از اتفاقاتی باشد كه پیش از آن به وقوع پیوسته؛ مثلا سوارانی كه بی گدار به منطقه رفته اند و دیگر هیچ اثری از آنها پیدا نشده. کویر ریگ جن گستره ای است از شنزارهای روان. تا چشم كار می كند نمك است و ماسه و در بعضی مناطق باتلاق؛ باتلاق هایی كه اگر شناختی از محل آنها نداشته باشید قطعا گرفتار شده و به جرگه همان آدم هایی می پیوندید كه گرفتار روح و جن شده اند(!) فرو رفتن در گل و لجن در ریگ جن شاید یكی از خطرناك ترین اتفاقاتی باشد كه ممكن است گریبانگیر مسافران، البته مسافران ناوارد شود و آنها را به كام مرگ بكشاند.

در سال ۱۹۰۰ حدود ۱۱۴ قبل سون هدین ، کویرنورد بزرگ سوئدی اولین گردشگری بود که سعی کرد ریگ جن را تجربه کند و به ریگ جن پای بگذارید ولی به دلیل باتلاقی بودن منطقه از تصمیمش منصرف شد و از حاشیه غربی و جنوبی ریگ جن عبور کرد. او بعدها در کتاب کویرهای ایران به طور مفصل درباره ریگ جن نوشت تا در سال ۱۹۳۰ حدود ۸۴ سال پیش آلفرنس گابریل با ایده گرفتن از کتاب سون هدین راهی ایران شود و عزم سفر به ریگ جن را کرد. اما او هم تنها توانست از عرض ریگ جن گذشت. تا این که در سال ۱۳۸۰ یعنی بعد از ۷۰ سال از سفر گابریل اولین کویر نورد ایرانی راهی ریگ جن شد تا بتواند طلسم این سرزمین اسرارآمیز را بشکند. دکتر علی پارسا ، برای اولین سفر با شتر راهی ریگ جن شد اما سفرهای بعدیش را با تیم های کویرنوردی انجام داد.

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد