زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

با اینکه در بسیاری از کشورهای شرق آسیا چون تایلند و مالزی خوردن غذاهای عجیب دریایی عادی است اما قبول کنید که در کشور ما خوردن غذاهایی از این دست بسیار عجیب است. در حال حاضر خرچنگ، ماهی‌مرکب، صدف و هشت‌پا در بعضی رستوران‌های تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، خرمشهر، آبادان، بندرعباس، کیش و قشم با تشریفات بخصوص و قیمتی نجومی سرو می‌شود. در تمام این شهرها و بسته به نوع و مدل زندگی و طبع خوراک، غذاهای متنوعی با این جانوران دریایی طبخ می‌شود. سالاد خرچنگ، کتلت خرچنگ، خوراک خرچنگ و آبگوشت خرچنگ و... غذاهایی از این دست هستند. این سالاد و کتلت و خوراک و آبگوشت با هشت‌پا، صدف، ماهی‌مرکب، کوسه‌ماهی و مارماهی هم قابل تهیه ‌اند.

 

اگرچه اوایل از شدت تعجب همچون دخترک کبریت‌فروش زل زده به مرغ بریان داخل رستوران، از پشت شیشه به غذاهای عجیب‌وغریب زل زده بودیم، کم‌کم یخمان باز شد و توانستیم از نزدیک با چند و چون غذاها و قیمت‌های جانانه‌شان آشنا شویم. میان رستوران‌‌های تهران، رستوران‌های نسبتا زیادی هستند که پسوند غذاهای فرنگی را با خود یدک می‌کشند. از این میان هستند رستوران‌هایی که با خرچنگ و هشت‌پا از مهمانانی که سودای فرنگ در سر دارند پذیرایی کنند. اژدهای طلایی، شانلی، نارنجستان، چینی، ویلا، لوپه‌تو، شار و... از جمله این رستوران‌ها هستند. رستوران‌هایی در کیش هم از این دست غذاها سرو می‌کند.

در قشم هم غذا کده‌ای محلی در ساحل پشت شهربانی هست که غذاهایی چون میگو، کوسه، ماهی مرکب، صدف و خرچنگ به مشتری‌ها می‌دهد. بومی‌های قشم پس از مدتی که از رفاقتشان می‌گذرد، برای محبت به مهمان به خوراک خرچنگ دعوتش می‌کنند. در تهران به قول یکی از رستوران‌ها حدود 30 درصد از مشتریان این رستوران‌های دریایی ویژه، مشتریان خاص، تجار، بازرگانان و سفرا هستند .

به هر صورت خوب یا بد اگریه موقعی اگر هوس کردید این غذاهای را امتحان کنید سعی کنید رستوران مورد اطمینانی را انتخاب کنید . معمولا هشت پاهای بزرگ که سرخ می شوند و به شیوه کشور تایلند درست می شوند به ذائقه ما ایرانی ها سازگار تر است و هشت پاهای کوچک که بیشتر در سوپ ریخته و پخته می شوند که بیشتر در کشور مالزی به این صورت پخت می شود به ذائقه ایرانی سازگاری ندارند . خوردن صدف را می توانید در رستوران هایی که سوشی می پزند به صورت سوپ صدف با پنیر و یک نوع سبزی سفارش دهید . (البته طور دیگری هم این غذا را می خورند من چون خودم اینطوری خوردم و خوب بوده پیشنهاد می کنم ) راستی گفتم سوشی ، این نوع غذا رو هم اگر به پستتون خورد حتما میل کنید .

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد