زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

از سالیان دور ذرت ماده اصلی نان ها و شیرینی ها و وعده های اصلی غذای مکزیکی ها را تشکیل می داده است اما در سال های اخیر برنج هم جای خوبی بر سر سفره مکزیکی ها برای خود باز کرده و جزو غذاهای اصلی مردم مکزیک به شمار می رود، به طوری که حتی بعضی از نوشیدنی های معروف مکزیکی با برنج تهیه می شوند. اجزای اصلی آشپزی مکزیکی بسیار متنوع هستند برای مثال آووکادو و برگ های آووکادو از پر مصرف ترین اقلام مصرفی در آشپزخانه مکزیکی ها است. مکزیکی ها از برگ های خشک پودر شده آووکادو به عنوان ادویه خوشبو استفاده می کنند خود آووکادوی رسیده را در انواع سس ها، سوپ ها و سالاد ها مصرف می کنند.
کاکتوس یا نوپال هم از دیر باز در غذاهای مکزیکی کاربرد داشته است. بافت و طعم کاکتوس بسیار شبیه به بامیه است و پس از پخت کامل، شیره لزجی از آن خارج می شود که در لعاب دادن به خوراک های آبدار بسیار مؤثر است.


اما یکی از شناخته ترین و محبوب ترین مهمان های همیشگی در آشپزخانه مکزیکی فلفل چیلی است. چیلی که هم به صورت تازه و هم به صورت خشک، کوبیده و یا پودر شده درغذاهای مکزیکی به کار می رود، همان ادویه ای است که مزه تند اما لطیف فلفل در غذاهای مکزیکی را به وجود می آورد.


گشنیز هم از پدیده های آشپزخانه مکزیکی است که تقریباً در بیشترغذاها مورد استفاده قرار می گیرد. البته این سبزی اصالتاً مکزیکی نیست و اسپانیاهایی ها در زمان تسخیر مکزیک این سبزی را به آشپزی مکزیکی هدیه دادند اما الان تقریباً غذای مکزیکی ای را نمی بینید که حتی برای تزئین هم که شده از گشنیز استفاده نکند.


یکی از سبزیجات خاص منطقه مکزیک توماتییو است. این میوه سبز رنگ و کمی ترش بیشتر در تهیه سس ها استفاده می شود. توماتییو پوست نازکی دارد که پیش از استفاده باید کنده شود. گرچه رسیده توماتییو زردرنگ است امامکزیکی ها برای استفاده بیشتر از ترشی این سبزی آن را نیمه رسیده و گاهی کال می کنند. ترشی توماتییو گاهی آنچنان زیاد است که باید آن را به همراه شکر مصرف کرد.


در مکزیک بیشتر تورتیاها و نیز تامالی ها با خمیر ماسا تهیه می شود. این خمیر در واقع از ذرات و چربی حیوانی تهیه می شود. هرچند درجایی که دسترسی به ماسا نباشد می توان از آرد ذرت برای تهیه خمیر تامالی و تورتیا استفاده کرد اما طعم ماسای واقعی چیز دیگری است.
از معروف ترین غذاهای مکزیکی می توان تورتیا را که نام مردم عادی مکزیک است و از خمیر ماسایا آرد ذرت تهیه می شود، نام برد. پس از تورتیا، انواع لوبیاهای پخته و سرخ شده جایگاه ثابتی در غذای روزمره مکزیکی دارد.


مکزیکی ها همیشه از فلفل چیلی در غذاهایشان استفاده می کنند. البته فلفل چیلی چندین نوع مختلف دارد. اصولاً هرچه چیلی بزرگ تر باشد شیرین تر است. مثلاً فلفل پوبلانو که بسیار بزرگ است، آنقدر شیرین و خوش خوراک است که با آن دلمه می پزند اما فلفل ریز و بسیار تند هابانرو را اگر نزدیک زبانتان هم بکنند آتش می گیرید.


گوآکامولی و سالسا هم دو تا از معروف ترین سس های مکزیکی هستند. پایه گوآکامولی که معمولاً به صورت تازه درست شده و همان موقع در کنار یک بشقاب بزرگ چیپس تورتیا سرو می شود، آووکادو است اما سس سالسا را با غذا می خورند. انواع گوجه رنگارنگ و فلفل چیلی و پیاز و گشنیز مواد اصلی تشکیل دهنده سالسا هستند. مواظب سالسای هابانرو باشید که با چیلی هابانرو درست می شود. این سس به حدی تند است که تنها چند قطره از آن می تواند کل غذای شما را تند و زبان سوز کند.


تاکو، تامالی، توستادا، تورتاس و آنچیلادا از دیگر غذاهای معروف مکزیکی هستند که اگر روزی گذارتان به مکزیک یا حداقل یک رستوران مکزیکی خوب افتاد آنها را امتحان کنید و از طعم خوبشان لذت ببرید.

مطالب مشابه

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد