زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

تاریخچه ی سوشی به روایت دیانا!:

ژاپن به خاطر موقعیت جغرافیایی و جزیره بودن و همسایه گی با اقیانوس آرام!٬ آب و هوایی شرجی دارد و در نتیجه مهمترین محصول کشاورزی اش برنج هست. از طرفی مجاورتش با اقیانوس باعث شده که منبع اصلی پروتئین حیوانی اش٬ ماهی و حیوانات دریایی باشد و در نتیجه کنار هم نشستن ماهی و برنج از از زمان های قدیم توی این دیار بک گراند سفره های غذای ژاپنی ها بوده و در نتیجه هیچ به دور از ذهن نیست که ژاپنی های باستان! با توجه به نداشتن یخچال و فریزر و فاسد شدن سریع ماهی به فکر انداختن ترشی ماهی و برنج بیفتند!

و بدین سان اولین جرقه ی سوشی رو در عالم لایتناهی بزنند!. منتها از اونجایی که بشر تحملش کمه یواش یواش ژاپنی های جوونتر حوصله شون از ماهها انتظار برای رسیدن و جا افتادن ترشی برنج و ماهی(یعنی همانا پدربزرگ سوشی های امروزی!) سر می ره و حدود های قرن هفدهم یک سرآشپز ای که آشپز دربار امپراطوری بوده با الهام از سوشی اولیه٬ اقدام به ادغام برنج و سرکه با هم می کنه و بعد هم با ماهی تزئین می کنه و به این ترتیب پدر سوشی های فعلی رو خلق می کنه که مورد توجه درباریان قرار می گیره و بعد از اون هم به سایر مردم عادی منتقل می شود منتها شکل و شمایل ظاهری سوشی خیلی متفاوت تر از نوع فعلی اش بود و یه جورایی برنج رو توی دیس می کشیدن و با ماهی تزئین می کردن. اما حدود قرن نوزدهم میلادی٬ آقای «یوهی ایی» بالاخره فرزندان سوشی رو که همانا سوشی های فست فودی! امروزی باشد رو بنیانگذاری می کند و هنوز این داستان ادامه دارد و در سرتا سر دنیا هر کشوری متناسب با ذائقه و سلیقه خود سوشی جدیدی را خلق می کند و میل می کند .

 

انواع سوشی:

سوشی های امروزی رو بسته به موادی که توش بکار می برند و فرم و شکلی که بهش می دهند ٬ می شود به چهار دسته ی کلی تقسیم کرد:

۱-نی گی ری سوشی(にぎりすし:

این ساده ترین نوع سوشی هستش که شامل برنجی می شود که روش اسلایس ماهی یا میگو و یا تخم مرغ می گذارند . به همین ساده گی!. معمولا ماهی و یا سایر موجودات آبزی بکار رفته توی این سوشی رو آب پز یا بخارپز و یا دودی می کنند و گاهی هم ماهی خام بکار می برند.

۲- ماکی سوشی(まきすし  ):

این نوع سوشی معمولا به صورت رول تهیه می شه و یه جورایی شکل دهی اش مثل رولت گوشت است و تنوعش خیلی زیاده و از نوری(のり) یا همون ورقه های جلبک خشک شده٬ و بسته به ذائقه ی تهیه کننده بهش ماهی٬ خیار٬ تخم ماهی٬ هویج٬ آواکادو٬ ....اضافه می شود.

۳- اوشی سوشی(おしすし ):

که در واقع سوشی پرس شده هستش!. یعنی توی قالبهای مخصوصی برنج رو فشرده و پرس می کنند و همونجا هم تزئیناتش رو انجام می دهند و بعدش برش می زنند و مواد مورد استفاده ی تزئین هم مثل ماکی سوشی است.

۴- چی را شی سوشی( ちらしすし):

این نوع سوشی بیشتر شبیه پدربزرگهای سوشی! است و یه جورایی مثل لوبیا پلوی ما مخلوطی است از برنج و انواع سبزیجات و موجودات آبزی!.

 

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد