زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

اگر از مواد لبني كمتر استفاده شود جذب كلسيم آن بيشتر است به دليل اينكه مواد لبني پرچرب موجب افزايش كلسترول و چربي افراد مي‌شود و جذب كلسيم را نيز كاهش مي‌دهد.

كشك در غذاهاي ايراني از جايگاه بسيار ويژه‌اي برخوردار است و سرشار از كلسيم است به شرط اينكه نمك در آن كمتر مصرف شده باشد مي‌تواند منبع مفيدي براي تأمين كلسيم در بدن باشد.

وي اضافه كرد: گل كلم، شلغم، ترب، بادام، كنجد و لوبياي سويا سرشار از كلسيم است و ماهي كليكا و ساردين نيز از منابع خوب كلسيم به شمار مي‌آيد.

كارشناس اداره بهبود تغذيه وزارت بهداشت افزود: ويتامين D براي جذب كلسيم از اهميت زيادي برخوردار است اگر در روزهاي آفتابي يك ساعت پياده‌روي شود به شرط اينكه از كرم‌هاي ضدآفتاب استفاده نكرده باشند ويتامين D مورد نياز بدن ساخته مي‌شود. روزانه افراد به 400 ميلي‌گرم ويتامين D و 200 ميلي‌گرم كلسيم نيازمندند.

يك چهارم ليوان كنجد 50 ميلي‌گرم كنجد دارد و يك عدد پرتقال متوسط 50 ميلي‌گرم كليسم و يك ليوان جعفري خام خرد شده 78 ميلي‌گرم كلسيم و يك ليوان كشك 253 ميلي‌گرم كلسيم و يك ليوان ماست كم چرب 345 ميلي‌گرم كلسيم و يك ليوان شير كم‌چرب 302 ميلي‌گرم كلسيم و يك ليوان بستني وانيلي 176 ميلي‌گرم كلسيم دارد.

توسط : سید آرمان رضوی طباطبایی

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد