زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

قسمت هايي از درخت گلابي كه مورد استفاده غذايي و درماني قرار مي گيرد، ميوه برگ و پوست درخت آن است. گلابي را مي توان به صورت خام يا پخته (مربا و كمپوت) مصرف كرد.
¤ گلابي ميوه اي است كه به آساني هضم و جذب بدن مي شود.
¤ گلابي داراي دانه هاي بسيار ريزي (به خصوص در نزديكي هسته) است كه داراي پوسته اي از جنس سلولز بوده و در دستگاه گوارش هضم نمي شوند. از اين رو با عبور از دستگاه گوارش، معده و روده را پاك و كليه مواد زائد باقيمانده در شكم را دفع مي كند.
¤ پوست گلابي كه در معرض نور خورشيد قرار مي گيرد، از نظر ويتامين ها غني تر است. به علاوه قسمت عمده فيبر گلابي در پوست آن است. بنابراين نبايد هنگام خوردن، پوست آن راجدا كنيد.
¤ كساني كه مبتلابه فشار خون هستند، اگر به طور مرتب گلابي بخورند خون آنها تصفيه خواهد شد.
¤ گلابي براي غدد داخلي بدن بسيار مفيد است. تانن و پتاسيم آن، اسيد اوريك را به هر اندازه كه باشد حل مي كند، به همين جهت افراد مبتلابه نقرس، آرتروز و رماتيسم مي توانند از آن بهره زيادي ببرند.
¤ گلابي براي معالجه امراض سينه يك ميوه عالي است و اين خاصيت مربوط به تانن آن است و بخصوص اگر كمي گس هم باشد، براي سينه بهتر است.
¤ ماده مهم ديگري كه در گلابي موجود است، عنصر بوراست كه با افزايش جذب كلسيم، از بروز پوكي استخوان(به خصوص در زنان يائسه) جلوگيري مي كند.
¤ مواد موجود در گلابي براي تقويت بدن پس از بيماري هايي كه نيرو و توان انسان را تحليل مي دهد، بسيار مفيد است. شايد به همين دليل است كه براي بيماران كمپوت گلابي مي بريم. در دوران نقاهت بيماري هايي چون سل، كم خوني و ضعف شديد خوردن مخلوط آب گلابي و به بسيار مفيد است.
¤ گلابي يكي از ميوه هاي ضدعفوني كننده يا ضد مسموميت است و اين خاصيت به دليل ادرارآوري و ملين بودنش است. افرادي كه يبوست دارند سعي كنند پس از خوردن 2-1 عدد گلابي يك ليوان آب ولرم مصرف كنند تا خاصيت ملين بودن آن تقويت شود.
¤ گلابي موجب شادابي و طراوت بدن و پوست مي شود.
¤ گلابي براي بيماران ديابتي ميوه بسيار مناسبي است؛ چون قسمت اعظم قند آن سلولز، سوربيتول و لوولوز است. شايد به همين دليل حكيم عاليقدر ايراني «ابوعلي سينا»، گلابي يا كمپوت آن را براي بيشتر بيماران، مجاز دانسته و آن را «شاه ميوه» خوانده است.
¤ گلابي ترشح بزاق دهان را افزايش مي دهد، در نتيجه باعث تسهيل عمل هضم در دستگاه گوارش مي شود.
¤ فيبر موجود در گلابي لينين (LININ) است كه غيرقابل حل بوده و براي كاهش كلسترول خون بسيار مفيد است.
¤ گلابي رنگ رخساره را باز كرده و نشاط آور بوده و بي حوصلگي و غم و غصه را نيز برطرف مي كند.
خواص قسمت هاي ديگر درخت گلابي
¤ تخم گلابي ضد كرم معده و روده است.
¤ دم كرده برگ گلابي براي رفع اسهال مفيد است.
¤ براي دفع سنگ كليه، 50 گرم برگ گلابي را با 50 گرم پوست سيب در يك ليتر آب جوش ريخته و به مدت 20 دقيقه دم كنيد و آن را بتدريج بنوشيد.
¤ براي شستشوي زخم ها 50 گرم پوست ساقه درخت گلابي را در يك ليتر آب ريخته و پس از چند دقيقه جوشيدن آن را روي زخم بريزيد. 

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد