زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

قاسم جاني- گردشگري در استان ايلام به عنوان امري که در سال‌هاي اخير يک حال و هواي ديگر به خود گرفته و مردم استان ايلام به نوعي به گردش و گردشگري روي آورده‌اند، که نقطه اميدي براي گردشگري استان ايلام به شمار مي‌رود.

برنامه‌ريزي‌هاي مدون از طريق برنامه‌ريزان دولتي مي‌تواند اين سفرها را به حدي برساند که براي استان درآمدزا و اشتغالزايي داشته باشد. يکي از گزينه‌هايي که گردشگران در چند سال اخير به آن توجه داشته‌اند، گردشگري جنگ است که خود يک نوع توريسم نو پا به شمار مي‌رود.

جنگ تحميلي رژيم بعث عراق عليه نظام جمهوري اسلامي ايران از جمله اين جنگ‌ها است که در تاريخ حماسه‌ها ثبت شده است و براي گردشگران قابل توجه مي‌باشد. در واقع فرهنگ شهادت و ايثار را مي‌توان به عنوان يکي از گزينه‌هايي که
براي گردشگران اهميت دارد به خوبي معرفي کرد و به نمايش گذاشت.

مي‌توان گفت نسل سوم انقلاب و پس از آن با چگونگي جنگ تحميلي، رشادت‌ها، شهادت‌ها، از خود گذشتگي‌ها و اتفاقات اين جنگ تحميلي به خوبي آشنايي ندارند و اگر هم ‌آشنايي دارند در حد مطالب کتاب‌ها، جزوات، خبرها و گزارش‌هاي صدا‌و‌سيما است.

پس چه خوب است بتوانيم در معرفي جنگ تحميلي رژيم بعث عراق عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران از طريق تور گردشگري جنگ اين فرهنگ را به نسل‌هاي بعد انتقال دهيم. بسياري از گردشگران و علاقمندان دوست دارند که آنچه را مي‌شنوند و يا مي‌خوانند از نزديک ببينند و اين مي‌تواند در درازمدت و کوتاه مدت نتايج خود را به خوبي نشان دهد، همان‌طور که اثرات و شواهد مثبت ايجاد کاروان‌هاي راهيان‌نور و اعزام اين عزيزان به مناطق جنگي در چند سال اخير به خوبي مشهود است.

با توجه به اهميت اين نوع از گردشگري، موضوع مطالعات طرح جامع گردشگري جنگ براي نخستين‌بار در نخستين سفر استاني رييس‌جمهور به استان‌ خوزستان مطرح شد. در اين سفر هيات دولت طي مصوبه‌اي، سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري را مکلف کرد تا نسبت به توسعه گردشگري جنگ اهتمام ورزيده و طرح جامع گردشگري جنگ را تدوين کند.

بر اين اساس، پاسداشت جاذبه‌هاي ارزشي دوران دفاع مقدس به عنوان ميراث‌معنوي و سامان‌بخشي مديريت توسعه و بهره‌برداري از آنها براي توسعه بازار گردشگري (هم پيوند با ساير جاذبه‌ها) در قالب سند يکپارچه ملي، ضرورتي اجتناب‌ناپذير است که به درستي توسط مسوولان و به ويژه در سطح سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري مورد توجه و اقدام واقع شده است.

اواخر سال 89 تدوين طرح جامع گردشگري جنگ به پايان رسيد و قرار شد که پس از بررسي‌هاي انجام شده در سال 90 اين طرح تا پايان خردادماه نهايي شود. بنابراين در اين رابطه مکاتباتي با پنج استان آذربايجان‌غربي، کردستان، ايلام، کرمانشاه و خوزستان که از بيشترين ظرفيت در حوزه گردشگري جنگ برخوردار هستند، انجام شد تا کارگروه‌هاي گردشگري جنگ با هدف بررسي طرح تدوين شده در هريک از اين استان‌ها برگزار شود.

در طرح فوق سه محور اصلي ايجاد زيرساخت‌هاي گردشگري جنگ، راه‌اندازي موزه‌هاي دفاع‌مقدس در پنج استان و ديگر استان‌هاي کشور و ثبت مناطق عملياتي دفاع مقدس مورد توجه قرار گرفته است.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد