زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

سيد محمد برازنده - تصور همه مسافرها از يک مسافرت هوايي خريد بليت هواپيما، عبور از گيت پرواز، سوار شدن به هواپيما و در نتيجه بلند شدن از روي زمين تا نشستن در فرودگاه مقصد است. اما آيا تمام اتفاقات به همين منوال صورت مي‌پذيرد. ديده‌ايم و مي‌بينيم مشکلات و مصائب فراواني را که در هنگان مسافرت‌هاي هوايي گريبانگير مسافران و شرکت‌هاي هواپيمايي شده‌اند.

شنيده‌ايم و مي‌شونيم خبرهاي گوناگوني از تاخيرهاي چند ساعته و چند روزه پروازهايي که تحمل و حوصله را از مسافران ربوده‌اند. اما آيا تمام اين مشکلات تصادفي است.

آنچه در ادامه خواهيم خواند بخش کوچکي از ناگفته‌ها و به گفته‌اي اسراري است که شرکت‌هاي هوايي براي حفظ مسافران خود از ابراز آن سرباز مي‌زنند. رازهايي که درصورت فاش شدن، شايد گروه قابل توجهي از مسافران هوايي را نسبت به اين مقوله و اين صنعت دلسرد کند. رازهايي که در دل مي‌مانند تا صنعت هواپيمايي همچنان زنده بماند. آنچه که شرکت‌هاي هواپيمايي به مشتريان خود نمي‌گويند.

به هواپيماي شلوغ ما خوش آمديد

صرف داشتن بليت هواپيما و ارائه آن در فرودگاه به معني آن نيست که شما موفق به سوار شدن در هواپيماي مورد نظر خود شده‌ايد. بيشتر خطوط هوايي که بيش از حد معمول بليت مي‌فروشند، مجبور به لغو بسياري از بليت‌ها در دقايق آخر نيز مي‌شوند. اما اين شرکت‌ها هميشه تعداد درستي از مسافران را اعلام نمي‌کنند و در اين بين اگرچه صندلي‌هاي خالي بسيار کمي نيز وجود داشته باشند، افراد کمي را مي‌توان ديد که داوطلبانه پرواز خود را لغو مي‌کنند.

در نتيجه تعداد مسافراني که پروازهايشان بدون خواست و نظر آن‌ها لغو مي‌شود افزايش مي‌يابد. براساس آمار سازمان حمل و نقل آمريکا، در فاصله سال‌هاي 2005 تا 2009 شمار مسافراني که بدين شکل پروازهاي خود را از دست داده‌اند به 45 درصد رسيده که نشان مي‌دهد خطوط هوايي به جاي رفع اين مشکل، آنرا به صورت يک روش و شيوه رسمي به کار مي‌گيرند.

اما مسافراني که ناخواسته از ليست خارج مي‌شوند، لزوما به عنوان غرامت‌گيرندگان در نظر گرفته نمي‌شوند که اين از هرچيز ديگري نامنصفانه‌تر است که در اين ميان اگر يک مسافر به دليل تاخير در پرواز نزديک به يک ساعت دير به مقصد خود برسد هيچ غرامتي را از سوي شرکت هواپيمايي دريافت نخواهد کرد ولي در صورت افزايش اين مدت تاخير بسته به ميزان مبلغ بليت خود مي‌تواند تا سقف 800 دلار از شرکت هواپيمايي مذکور غرامت دريافت کند.

مسيرهاي گران‌ قيمت منتخب شما ، ارزش کمي دارند

مسيرهاي هوايي را مي‌توان به راحتي به دست آورد. مي‌شود هزينه آن‌ها را تنها توسط کارت‌هاي اعتباري پرداخت و مي‌توان آن‌ها را رهن يا اجاره کرد. خطوط هوايي متعددي وجود دارند که اقدام به انجام چنين کارهايي مي‌کنند. براي مثال خطوط هوايي آمريکن ايرلاينز که با هزاران شرکت فعال خود از برنامه‌ پروازهاي متناوب استفاده کرده و به يک مرکز مهم پولي تبديل شده است.

برخي از خطوط هوايي اما با کاهش هزينه‌هايي اينچنين، به سمت به روزشدن و تجهيز خود به آنچه مشتريان مي‌پسندند پيش مي‌روند.

درصورت دريافت پول بيشتر ، پيشنهاد بهتري به شما ارائه مي‌دهيم

خطوط هوايي ترجيح مي‌دهند تا مسافران به صورت مستقيم پروازهاي مسافرتي خود را از طريق آن‌ها تثبيت کنند به همين خاطر در بيشتر موارد اين مراکز، کدها و شماره‌هاي ويژه‌اي را در وب‌سايت‌هاي خود ارائه مي‌دهند. هدف از اين کار حذف وب‌سايت‌هاي واسطه‌اي است که بخشي از هزينه خريد بليت را جذب کرده و در نتيجه سود کافي را به خطوط هوايي نمي‌رسانند. چرا؟

معمولا خطوط هوايي کميسيون‌هايي را به اين وب سايت‌ها براي فروش هريک از بليت‌هاي‌ خود پرداخت مي‌کنند، مبالغي که علاقه بسيار اندکي به پرداخت آن دارند. در سيستم خريد بليت به وسيله سايت‌هاي واسطه،‌مشتريان بايد هر بهايي را که اينگونه سايت‌ها براي پروازهاي مورد نظر ارائه مي‌دهند، پرداخت کنند در حالي که با مراجعه به سايت‌ اختصاصي شرکت‌هاي هواپيمايي، هزينه‌‌اي کمتر داشته و خريد مطمئن‌تر و سودآوري را انجام خواهند داد. از سوي ديگر مسافران مي‌توانند با خريد از دو شرکت هواپيمايي مختلف براي هريک از پروازهاي خود، مبلغ کمتري نيز پرداخت کنند. شيوه‌اي که معمولا اکثر مسافران از آن اطلاع چنداني ندارند.

ما علاقه زيادي به مبالغ اضافي داريم

مبالغ قابل ملاحظه‌اي از پول‌هايي که مسافران براي خريد يک بليت پرداخت مي‌کنند، پوششي است بر هزينه‌هايي اضافي که غالبا در مراحل پاياني فرآيند ثبت نام، زماني که خريداران ديگر تمايلي به تغيير نظر خود ندارند اضافه مي‌شود. به همين خاطر مي‌توان گفت، بليت‌ها به مراتب ارزان‌تر از مقداري هستند که براي آن‌ها پرداخت مي‌شود.

معمولا بيشتر هزينه‌ها، مربوط به بررسي ساک‌ها است. براي مثال شرکت هوايي يونايتد آمريکا هزينه‌اي 23 تا 25 دلاري را براي بازرسي اوليه ساک در فرودگاه دريافت مي‌کند که ايم بلغ براي بازرسي دوم، 32 تا 35 دلار مي‌شود. پروازهاي متناوب نيز که به نوعي پروازهاي رايگان ارائه مي‌دهند هزينه‌هاي اضاغي دريافت مي‌کنند.

هواپيماهاي ما سفر گران و ملالت‌آوري را ارائه مي‌دهند

معمولا هواپيماهاي قديمي و کهنه هم در درجه کيفيتي متعادل نگهداري مي‌شوند اما کم و بيش خبرهايي از تاخيرات چند ساعته اين گونه‌هواپيماها به دليل مشکلات فني عديده‌اي که به واسطه مستهلک شدن آن به وجود مي‌آيند مي‌شنويم. علاوه بر از آن مصرف سوخت بالاي اين هواپيماها هزينه‌اي اضافي را بر دوش مشتريان و مسافران تحميل مي‌کند. اما آنچه بيش از هرچيز ديگر به چشم مي‌خورد بي توجهي شرکت‌هاي هواپيمايي در به روز کردن هواپيماها است. زيرا اين پرندگان آهني غول‌پيکر علاوه بر جاي کم، امکانات تفريحي و سرگرم‌کننده اندکي داشته و پذيرايي در آن نيز در نامناسب‌ترين نوع ممکن صورت مي‌پذيرد.

اما روساي شرکت‌هاي هواپيمايي نظر ديگري دارند. به گفته آن‌ها : هواپيماهايي با عمر بيش از 30 سال سوخت بيشتري مصرف مي‌کنند ولي آن دسته از هواپيماهايي که در يک دهه گذشته ساخته شده‌اند، مصرف کمتري دارند. به همين خاطر برخي از شرکت‌ها با اضافه کردن سيستم‌هاي ايروديناميک به هواپيماهاي قديمي‌تر از مصرف سوخت آن‌ها کاسته اند.

از سويي ديگر به اعتقاد اين گروه از فعالان صنعت هوانوردي، تصور کوچک بودن هواپيماهاي قديمي‌ نسبت به نمونه‌هاي جديدشان، اشتباه بوده و همچنين نحوه پذيرايي نيز هيچگونه ارتباطي به عمر هواپيماها ندارد. زيرا وعده‌هاي غذايي حتي در برخي هواپيماهاي جديد نيز کاهش يافته است.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد