زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

سيد محمد برازنده- سازمان تورگردانان اتحاديه اروپا در تازه‌ترين پژوهش‌ها وتحقيقات خود آمار مربوط به گردشگري مرفه در منطقه اروپا را روبه افول اعلام کرد. اين تحقيقات توسط 38 سازمان مسافرتي عضو اتحاديه و از بيش از 2 ميليون مسافري که سالانه به شهر لندن مسافرت مي‌کنند به عمل آمده و نتايج آن در اواخر سال 2011 منتشر شد. نتايج پيش‌بيني‌هاي اين پژوهش نشان داد آينده صنعت گردشگري در سال 2012 در منطقه اروپا به ويژه انگلستان با رکودي چشمگير همراه خواهد بود.

براساس اين بررسي‌ها، رزرو اماکن و هتل‌ها در ماه‌هاي آگوست و جولاي که همه ساله با کاهشي 60 درصدي همراه است براي سال 2012 رکودي بيشتر را تجربه خواهد کرد و به 95 درصد خواهد رسيد. اين روند براي ديگر ماه‌هاي سال نيز نزديک به 20 درصد کمتر از ماه‌هاي مشابه سال 2011 خواهد بود.

«تام جنکينز» مدير اجرايي سازمان تورگردانان اتحاديه اروپا،‌ اما آمار و ارقام انتشار يافته توسط کارشناسان اين سازمان را تا حدودي غير قابل اعتنا عنوان کرده و با اشاره به اينکه، زمان زيادي تا به دست آوردن نتايج رزروهاي اماکن اقامتي تفريحي باقي مانده افزود: آنچه اکنون در دسترس قرار دارد نتايج تحقيقات اوليه کارشناسان بوده و معمولا روند گردشگري در سال‌هاي ميزبان المپيک دچار افت و نزول محسوسي مي‌شده است.

به گفته وي: در نظر گردشگران، شهرهايي که ميزباني بازي‌هاي المپيک را برعهده مي‌گيرند، اولويت‌هاي ديگري را مدنظر قرار مي‌دهند که تاحدودي اين تفکر در حد انتظار است. اما اين تمايل يا الويت‌ها در جايي که با قيمت افزايشي هتل‌ها مواجه مي‌شويم تبديل به يک امر مطلق مي‌شوند به ويژه در ماه‌هاي جولاي و آگوست سال 2012 که با برگزاري بازي‌هاي المپيک همزمان بوده و در حقيقت هيچکدام از هتل‌ها توسط گردشگران معمولي رزرو نشده‌اند.

در سويي ديگر،‌ برخي از کارشناسان و تحليلگران صنعت گردشگري معتقدند:‌ آنچه امروز انگليس و به ويژه شهر لندن به آن گرفتار شده‌اند، پيش‌بيني و باور هتلداران نسبت به تکميل شدن ظرفيت هتل‌ها است، از اينرو به افزايش قيمت نرخ هتل‌ها خارج از استانداردهاي تعريف شده روي آورده و به رکود ثبت نام هتل‌ها در ماه‌هاي جولاي و آگوست دامن مي‌زنند.

به رغم پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته برخي از مقامات انگليسي، نتايج را براساس آمارهاي اوليه دانسته و همچنان نسبت به تغيير شرايط به وجود آمده اميدوارند. به اعتقاد آن‌ها افرادي که براي تماشاي بازي‌هاي المپيک به انگليس مسافرت مي‌کنند، نقشي ويژه در تکميل ظرفيت هتل‌هاي شهر لندن ايفا خواهند کرد طبق آمار سازمان هتلداري انگليس، 125 هزار اتاق-هتل در شهر لندن وجود دارد که فضاي مناسبي براي اسکان گردشگران خواهد بود. طبق گزارش‌هاي مسابقات المپيک آتن، شمار طرفداران خارجي که بيش از يک روز در اين شهر اقامت داشتند کمي بيش از 25 هزار نفر اعلام شده بود از اينرو انگليسي‌ها ظرفيت‌ هتل‌هاي لندن براي جذب گردشگران را کافي مي‌دانند.

کارشناسان اما مشکلات مربوط به صنعت گردشگري انگليس را رفتار متفاوت تماشاچيان مسابقات المپيک با گردشگران معمولي مي‌دانند. زيرا حضور و اقامت آن‌ها در اين کشور به رقابت‌هايي که در طول برگزاري بازي‌هاي صورت مي‌گيرد بستگي خواهد داشت. اين گروه از گردشگران تنها استاديوم‌ها و ورزشگاه‌ها را مي‌شناسند و در نتيجه مغازه‌ها، مناطق ديدني يا سالن‌هاي سينما از حضور آن‌ها محروم خواهند ماند.

«جان ولز»، مدير موسسه «تيکت آنکور» يکي از موسسات فروش بليت‌هاي تاتر لندن مي‌گويد: پيش‌بيني مي‌شود بازديد از سالن‌هاي تاتر و سينما در فاصله ماه‌هاي جولاي تا آگوست به طرز قابل ملاحظه‌اي کاهش پيدا کند و به کمتر از 40 درصد در مقايسه با مدت زمان مشابه سال گذشته برسد از اينرو بايد در کمترين زمان ممکن، جايگزيني مناسب را براي جلب توجه گردشگران المپيک مهيا کنيم.

«نيک پالان» مالک يکي از موسسات تورگردان معتبر لندن با اشاره به کاهش چشمگير متقاضيان به مسافرت‌هاي تفريحي در تابستان امسال خاطرنشان کرد: بي‌شک خالي ماندن بسته‌هاي مسافرتي آثاري منفي بر طرح‌هاي سرمايه‌گذاري شهر وارد خواهد کرد. از اينرو همواره بايد نگران آن بود که آيا مي‌توان تورهاي مسافرتي در شهر لندن در طول برگزاري بازي‌هاي المپيک را همچون گذشته فعال نگاه داشت؟

با نگاهي دقيق‌تر به نقش گردشگري بر اقتصاد انگليس، مي‌توان به عمق نگراني‌ به وجود آمده در ميان مقامات و مسوولان ارگان‌ها و سازمان‌هاي گردشگري انگليس پي‌برد.

لندن را بايد دروازه اقتصادي انگليس دانست. زيرا رکود اقتصادي اين شهر برابر با رکود اقتصادي تمام کشور خواهد بود و در صورت بروز اين مشکل، اقتصاد انگليس تنها در ماه‌هاي جولاي تا آگوست بالغ بر 3.5 ميليارد پوند ضرر خواهد کرد.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد