زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

جنوب غرب ترکيه را خانه اسطوره و افسانه سده‌هاي آغازين مسيحيت، سنت نيکلاس مي‌دانند. فردي که به عقيده‌اي در قرن چهارم مي‌زيست و اسقف شهر کوچک و باستاني ميرا (Myra) در ترکيه بود.
شهرک ميرا بخشي از تقسيمات شهري ليسيان (lycian) بوده و هنوز هم شواهد، مناظر و شناسه‌هاي متعددي از گذشته تاريخي آن چشم‌نواز گردشگران امروزي است.

شهرک ميرا در کنار ساحل واقع شده و براساس داستان‌هاي نسل به نسل رسيده،‌ سنت پول از اين شهر به سوي رم فرستاده و در آنجا به شهادت رسيد. ويرانه‌هايي از کليساي جامع اوايل قرون وسطي نيز در حومه شهر دمره (Demra)، تداعي کننده اولين مقبره سنت نيکولاس است.

بر اساس داستان‌هاي تاريخي، پس از فتح ليسيا به دست مسلمانان اجساد قديسين مسيحي از مقبره‌هايشان خارج شد، از اينرو است که امروز مقبره سنت نيکولاس خالي است. مقبره‌اي که جسد آن قرن‌ها پيش به کليساي سن نيکولاي شهر باري (Bari) در جنوب ايتاليا منتقل شده بود.

بر اساس اسناد تاريخي، گروهي از دريانوردان و بازرگانان ايتاليايي، در سفر خود به سرزمين ترکيه و شهر ساحلي ميرا، مسير خود را به سوي اين شهر نيمه بياباني تغيير داده، جسد سنت نيکولاس را ربوده و با خود به باري منتقل کردند.

حسن اوکال، تاجر ترک با اشاره به حضور گردشگران روسي در اين شهر مي‌گويد: آنها، گردشگران روس، به خاطر سنت نيکولاس و به بهانه زيارت مقبره او هر ساله به اين شهر مي‌آيند. به گفته اين تاجر ترک، سنت نيکولاس، در تاريخ روسيه و کليساهاي ارتدوکس از اهميت بالايي برخوردار است.

از سوي ديگر، اگر چه مبالغ قابل توجهي از سوي شهروندان ترک براي مرمت و بازسازي کليساي جامع ميرا صرف مي‌شود‌،‌ اما اين مکان براي ترک‌ها هيچ ويژگي مذهبي ندارد. اين مکان نيز همچون ديگر مناطق باستاني ديگر اين شهر، مانند آمفي تئاترهاي به جاي مانده از رومي‌ها، جاذبه‌اي گردشگري محسوب شده و بخشي از جاذبه‌هايي است که براي گردشگران تفرجگاه‌هاي دريايي آنتاليا پيشنهاد مي‌شود.

شهر ميرا و کليساي جامع سنت نيکولاس آن، مدت‌ها مرکز توجه باستان‌شناسان غربي بوده است. يورگن بورخارد آلماني از جمله باستان شناساني است که سه سال از عمر خود را صرف تحقيقات و بررسي‌هاي باستان‌شناسي براي شناسايي اين شهر و کشف زواياي ناشناخته کليساي جامع آن کرد.اين تحقيقات که در فاصله سال‌هاي 1965 تا 1968 شکل گرفت، منجر به کشف کفپوش‌هاي موزاييکي و ديوار نگاره‌هايي شد که چشم هر بيننده‌اي را به خود معطوف مي‌کند.

اين قديمي‌ترين کليساي شهر ميرا، در قرن ششم ميلادي و برفراز مقبره سنت نيکولاس بنا شد ولي ساخت پايه‌هاي ساختمان کنوني کليسا به قرن نهم ميلادي برمي‌گردد.

مانفرد بکر هوبرتي، مبلغ آلماني مذهب کاتوليک مي‌گويد: در واقع سنت نيکولاس اميزه‌اي از دو چهره تاريخي است. اسقف ميرا که احتمالاً‌ در قرن چهارم زندگي مي‌کرده و راهبي به نام سيون (Sion) که اسقف شهر پينورا (pionra) بوده و در دهم دسامبر 564 ميلادي در شهر ليسيا در گذشته است. وي معتقد است: از اين دو شخصيت تاريخي است که چهره اسقف قدرتمند ميرا در قرن ششم ميلادي معرفي شده است.

مارتين لوتر، رهبر پروتستان‌ها، احترام به سنت نيکولاس را منع کرد و عملکرد او را در مقام ويژگي کودکي حضرت مسيح تغيير داد. اما برخلاف او و يارانش، کاتوليک‌ها،‌ همچنان بر نقش و شخصيت پيشين سنت‌ نيکولاس ايمان داشتند.

بکر هوبرتي چنين توضيح مي‌دهد: اصلاح طلبان هلندي مخالف کاتوليک (پروتستان‌ها) همچنان بر سنت نيکولاس وفادار ماندند.

در زمان مهاجرت هلندي‌ها به قاره آمريکا و تأسيس شهر نيو‌آمستردام که بعدها به نيويورک تغيير نام داد،‌ جشني جديد به نام جشن سينترکلاس (sinter klass) برپا کردند.

سينتر کلاس ، همان شخصي است که امروز او را به نام پدر کريسمس يا بابانوئل مي‌شناسند.
مردي که امروز در بين کودکان شهرتي جهاني پيدا کرده است.

سيد محمد برازنده

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد