زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

سيد محمد برازنده- در ميان ما آدمها، افرادي وجود دارند که طبعي گرم داشته و به همان اندازه افرداي را مي‌بينيم که طبيعت سردي دارند. شايد اين مثال ربطي به آنچه خواهيم نوشت نداشته باشد، اما در ميان شهرهاي زمين نيز، مناطقي را مي‌بينيم که به لطف نزديکي با خط گرم استوايي، گرمايي فوق‌العاده داشته و بسياري ديگر نيز به دليل دور بودن از اين خط و نزديکي به دو سر قطب زمين چهره‌اي سرد به خود گرفته اند.

روي صحبت اين گزارش، شهرهاي سرد جهان است. شهرهايي که علاوه بر سرد بودن پايتخت کشورهاي خود نيز محسوب مي‌شوند. شهرهايي مخصوص عاشقان برف و يخ که علاقه‌اي به آفتاب و سواحل شني کنار دريا ندارند. بنابراين، اگر شما هم از اين گروه جهانگردان هستيد به همراه داشتن لباس گرم را حين مطالعه ويژگيهاي اين پايتخت‌هاي سرد فراموش نکنيد.


1-آستانه، قزاقستان:


اين شهر که از سال 1997، عنوان پايتختي خود را از آلماتي گرفته است اگر چه به دليل معماري منحصر به فرد خود شهرتي جهاني پيدا کرده اما دماي منفي 52 درجه آن نيز، سرماي زايد الوصفي را نصيب آن کرده است. ساختمان‌هايي همچون کاخ صلح، کاخ رياست جمهوري آک‌‌اوردا يا مسجد نورآستانه که معمولاً در مسير هر بيننده‌اي قرار دارند از جمله بناهاي معروف اين شهر به شمار مي‌روند.بناي 105 متري بي‌ترک (Bay terek) و برج ديدباني آن سمبل اين شهر بوده و به گفته‌اي داستاني افسانه‌اي و تاريخي از درخت زندگي، پرنده افسانه‌اي شادي و تخم‌مرغ را در خود جاي داده است.


2-اولانباتور، مغولستان:


شهر اولانباتور که دماي آن در زمستان به 49 درجه زيرصفر نيز مي‌رسد در ساحل رودخانه تول قرار گرفته و دور تا دور آن را چهار کوه مقدس با جنگل‌هايي از درختان کاج به هم تنيده با سراشيب‌هاي شمالي و دامنه‌هاي چمنزار جنوبي پوشانده است.

تابستان‌هاي اين شهر گرم است، اما زمستان‌هايي بسيار خشن داشته به نحوي که حتي محلي‌هاي عادت کرده به اين آب و هوا نيز مجبور به پوشيدن پوستين‌هاي مخصوص از جنس پشم شتر مي‌شوند.


3-منيسک، بلاروس:


شهر منيسک برخلاف دماي منفي 40 درجه زمستاني خود به داشتن مردماني خون گرم شهرت دارد. خيابان‌هاي تميز، پارک‌هاي پر درخت و خيابان‌هايي که به لطف کم بودن گردشگر همواره خالي است. با اين وجود مملو از جاذبه‌هايي است که مورد طبع تمام بازديد‌کنندگان فرهنگي به شمار مي‌رود. سيرک منيسک از جمله مکان‌هايي است که ارزش يک‌بار ديدن را داشته و به خصوص محل خوبي براي تفريح کودکان به شمار مي‌رود. گذشته از تمام اين ويژ‌گي‌ها، ارزان بودن خدمات و هزينه‌هاي تفريحي اين شهر نسبت به اکثر شهرهاي اروپايي، موضوعي است که تا حد بسيار زيادي يخ دماي زيرصفر آن را براي گردشگران آب مي‌کند.


4-اوتاوا،‌ کانادا:


سرد بودن اوتاوا و دماي منفي 37 درجه اين شهر، شهروندان آن را همچون ديگر نقاط کانادا به سمت يک ورزش معروف زمستاني به نام هاکي روي يخ سوق داده است.

از جاذبه‌هاي معروف و طبيعي اين شهر که هر زمستان، شاهد علاقه‌مندان به ورزش‌هاي زمستاني همچون اسکيت و هاکي است، کانال رديو است که اولين ميراث جهاني آن نيز به شمار مي‌رود.

کانالي که از شهر گذشته و به بزرگترين ميدان يخ‌بازي طبيعي جهان تبديل شده است.


5-هلينسکي، فنلاند:


پايتخت سرد فنلاند را طبيعتي از دريا و مجمع‌الجزاير وسيع در برگرفته و به اين شهر چهره‌اي آميخته از ظاهر شهري شيک و با طبيعتي زيبا و جذاب داده است. پايين آمدن دماي اين شهر تا منفي 33 درجه در اواسط ماه زمستان اين فرصت را براي علاقه‌مندان ورزش‌هاي زمستاني به وجود مي‌آورد تا روي سطح يخي آن، به جست و خيز بپردازند.

پارک مرکزي اين شهر، مکاني است که تمام دوستداران ورزشهاي زمستاني،‌فرصت يادگيري انجام اين فعاليت‌ها را در آن پيدا مي‌کنند.


6-بوخارست، روماني:


اگر چه بوخارست، زمستان سرد زيبايي دارد، اما جمعيت گردشگران را بيشتر اوقات بايد در فصل بهار آن هنگام آب شدن بخ‌ها مشاهده کرد. زمستان‌هايي اين شهر منفي 32 درجه دما دارد با اين وجود، اين «پاريس کوچولوي" اروپا، به جاي جاذبه‌هاي زمستاني، مخلوطي از معماري نئوکلاسيک، برج‌هاي کهن رومي و ساختمان‌هاي عصر کمونيست را به گردشگران نمايش مي‌دهد که همواره به اين سبک به فريفتن آنها مي‌پردازند.

از نکات مهم اين شهر، همچون لقب آن، ارزاني خدماتي است که در مقايسه با شهر پاريس بسيار مقرون به صرفه‌تر است.


7-ويلينوس، ليتواني:


شهر ويلينوس که در سال 2009، عنوان مرکز فرهنگي اروپا را نيز يدک مي‌کشيد، از جمله شهرهاي اروپايي محسوب مي‌شود که داراي ويژگي‌هاي لازم براي گذراندن تعطيلات آخر هفته گردشگران است.

تنها در فاصله کمي از شهر، علاقمندان به اسنوموبايل، فرصت سواري روي اين دستگا‌ه‌هاي برف‌شکن را به دست آورده و مي‌توانند در مسيرهاي جنگلي و ميادين برفي آن سواري کنند.

درياچه آن که به لطف دماي منفي 30 درجه محيط، کاملاً منجمد مي‌شود بهترين مکان براي ماهي‌گيري و کباب‌ ماهي پس از يک سواري اسنوموبايلي بلند مدت است.

از ديگر ويژگي‌هاي گردشگري اين شهر امکان همراه شدن گردشگران با ساکنان محلي دهکده‌هاي اطراف و سپري کردن يک شب در ميان برف و درخت و سرما است.


8-تالين، استوني:


شهر تالين که در اين فصل از سال همچون ويلينوس به دمايي منفي 30 درجه مي‌رسد، با دهکده باستاني قرون وسطايي خود و سرزمين‌هايي سفيد و پوشيده از برف به جذب گردشگر مي‌پردازد. تنها بخش خطرناک اين شهر، حضور جمعيت گوزن‌هاي قطبي آن است که احتمال ايجاد مزاحمت‌هايي گاه جدي را براي گردشگران به وجود مي‌آورد.


9-نوک، گرينلند:


شهر منفي 5/29 درجه‌اي نوک با چهره‌ يخي و زيباي خود که ابتداي آنرا در بر گرفته به يکي از منحصر به فردترين پايتخت‌هاي جهان تبديل شده است. بازديدکنندگان اين شهر مي‌توانند براي ديدن سرزمين پوشيده از يخ آن با بالگرد روي اين شهر پرواز کرده و به مشاهده ويرانه‌هاي نورس (Norse) يا جست و خيزهاي وال‌هاي شناور در خطوط ساحلي آن بپردازند.

موزه ملي اين شهر که در محله قديمي نوک قرار دارد، بهترين مرکز براي شناخت بهتر گذشته يخزده گرينلند و طبيعت خيره کننده امروز آن است.


10-ورشو، لهستان:


حرص و ولع شهر در به خدمت گرفتن فرهنگ، تقريباً نيمي از جاذبه‌هاي فرهنگي اروپا را در آن قرار داده است. موزه‌ها، گالري‌ها و مناطق تاريخي، مناظر و محيط‌هاي فرهنگي همچون کاخ فرهنگ و علم که يکي از بلندترين بناهاي به جاي مانده از مکتب معماري دوره استالين در لهستان است به اين شهر ويژگي‌ خاصي بخشيده است.

ويژگي‌ که حتي در دماي 29 درجه زير صفر اين شهر هم يخ نمي‌زند

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد