زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

روستاي کندلوس يکي از روستاهاي استان مازندران واقع در شهرستان نوشهر و بخش کجور است. اين روستا در امتداد دره زانوس، و منطقه سرسبز و زيباي کجور، يکي از اولين و کهن ترين سکونت گاه هاي انسان در استان مازندران قرار دارد.
خانه هاي قديمي با نمايي از چوب، سقف هاي چوبي، پنجره هاي کوچک زيبا، ديوارهاي کاه گلي و کوچه هاي سنگ فرش شده، چشمه هاي آب معدني و نهرهاي جاري نماي روستاي کندلوس را مي سازند.
 
اگر به روستاهاي مختلف ايران رفته باشيد و آنها را با کندلوس مقايسه کنيد، اولين خصوصيتي که متوجه آن ميشويد، پاکيزگي و رعايت اصول بهداشتي دراين روستاست. درهمه جاي روستا سطل هاي زباله وجود دارند و همه اهالي در حفظ زيبايي و پاکيزگي دهکده تلاش ميکنند.
 
کندلوس فقط به خاطر طبيعت زيبا و سرسبزش شهره عام و خاص نيست بلکه وجود موزه مردم شناسي و موزه گياهان دارويي، آنرا از ديگر روستاها متمايز ساخته و به يکي از مکانهاي ديدني استان مازندران تبديل کرده است.
 
موزه کندلوس که اولين موزه روستايي در جهان است سوژه هاي منحصر به فردي را در خود جاي داده نظير سند شهر سمنگان محلي که رستم فردوسي با تهمينه ازدواج ميکند،کتاب خارستان سعدي ،صداي مظفر الدين شاه و فونو گراف و نظاير آن. همچنين کتابهاي خطي،نقاشيهاي پشت شيشه ،اشيافلزي،ظروف سفالي ،سکه هاي باستاني و بافته هاي مردم روستاها بخشي از اين مجموعه ميباشد.
 
موزه گياهان دارويي مجتمع کشاورزي کندلوس در سال 1365 با هدفهاي کشت، پرورش، توليد و بسته بندي گياهان اصلي دارويي و معطر و همچنين توليد اسانس ها و روغن هاي گياهي تاسيس شد و براي اولين بار در ايران مبادرت به برپايي باغ بوتانيک (موزه گياهان دارويي) در زميني به مساحت ده هکتار نمود که با کاشت بالغ بر 250 گونه گياه ژنتيک ارزشمند در ايران به توليد و عرضه محصولات گوناگون در زمينه هاي مختلف اقدام نموده و محصولات خود را به اکثر کشورهاي جهان صادر مي نمايد.
 
در کنار موزه مردم شناسي، مهمانسراي کندلوس قرار دارد که محيطي مناسب را براي اقامت چند روزه بازديد کنندگان فراهم کرده است. براي رسيدن به کندلوس از محور کرج ـ چالوس که به سمت چالوس حرکت کنيد 7 کيلومتر بعد از مرزن آباد به دوراهي کجور مي رسيد. در اين راه فرعي پس از طي 42 کيلومتر مسير کوهستاني به روستاي کندلوس مي رسيد.
 
بدون شک روستاي کندلوس از زيباترين مناطقي است که تا به حال و در همه عمرتان ديده ايد. روستاي 4 هزار ساله اي که همه زيبايي هايش را جايي ميان دره هاي البرز مرکزي در جنوب درياي خزر و ميان کوه ها پنهان کرده و از ديدنيهاي استان مازندران به شمار مي آيد.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد