زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

در مرکز شهر ساري عمارتي زيبا و قديمي جا خوش کرده که مدتي به عنوان اداره کل ميراث فرهنگي استفاده مي شد و حالا تبديل به يکي از موزه هاي ديدني اين شهر شده است. عمارت کلبادي ساري، با عمر 200ساله اش جايي است که در سفر به اين شهر حتما بايد از آن ديدن کنيد.
براي ديدن عمارت کلبادي ساري بايد به خيابان انقلاب و محله آب انبار نو برويد. محله اي که بيشتر بناهاي تاريخي ساري در محدوده آن قرار دارند و البته فعاليت هاي عمده تجاري ـ اداري شهر هم در اطراف اين محله صورت مي گيرد.
عمارت قاجاري کلبادي حتي اگر موزه فرهنگ و تاريخ شهر هم نبود باز با حجره‌ها، شاه‌ نشين، حمام اصطبل، حياط و گچ بري ها و شيشه هاي رنگي و ارسي هاي بلندش يک شاهکار معماري به حساب مي آمد. اين عمارت در زمان قاجار هم از خانه هاي بزرگان آن دوره مجلل تر و مهم تر بود که دليل آن، صاحبان بنا بودند که پايگاه سياسي داشتند و از سران نظامي کشور بوده اند.
اين بنا با چوب و آجر و سفال ساخته شده و شيوه معماري اش به تکيه هاي دوره قاجار شباهت دارد. خانه، از دو بخش اندروني و بيروني تشکيل شده و اندروني آن دو طبقه است با يک زيرزمين. در هر طبقه هم يک شاه نشين ساخته شده و اتاق هاي هر طبفه دو طرفه هستند.
اتاق اعيان و اشراف
اگر گذارتان به عمارت کلبادي ساري افتاد فراموش نکنيد که در شاه نشين طبقه دوم وقت بيشتري را صرف کنيد. اين شاه نشين از زيباترين اتاق هاي عمارت است و هنرهاي تزئيني دوره قاجاري در گوشه و کنار آن به چشم مي خورد. در بناهاي تاريخي، شاه نشين به زيبا ترين و بزرگترين اتاق هر طبقه گفته مي شود که در واقع حکم مهمانخانه را داشته و در آن تزيينات زيبايي مثل طاقچه ها و پنجره هاي ارسي و سقف چوبي زيبا و… به چشم مي خورد و در آن از مهمانان بلندپايه پذيرايي مي شود.
 
در اصلي خانه به کوچه آب انبار نو باز مي شود. دري بلند و چوبي با تزئينات فاخر که سردري آجري آن را پوشانده است. از ورودي که بگذريد، راهروي نسبتا باريکي را بايد طي کنيد تا به حياط که با چند پله، پايين تر از سطح زمين قرار دارد برسيد. وسط حياط يک حوض چند ضلعي خواهيد ديد و باغچه هايي که در اطراف آن ساخته شده اند.
اين عمارت در زمان قاجار هم از خانه هاي بزرگان آن دوره مجلل تر و مهم تر بود که دليل آن، صاحبان بنا بودند که پايگاه سياسي داشتند و از سران نظامي کشور بوده اند
تاريخچه عمارت
اين ساختمان حدود 200 سال قبل به دستور سردار جليل از امراء ارتش وقت ساخته شد و به نام فرزند بزرگش امير نصرت شکوه نظام، به اميريه معروف شد. امير نصرت در جواني فوت شد و سردار بنا را به نوه خود يعني منوچهرخان بخشيد. منوچهرخان کلبادي هم که بعدها از ملاکين منطقه و البته در دوره اي نماينده مردم ساري در مجلس شوراي ملي بود، در سال 1362 از دنيا رفت و اين بنا در سال 1370 در اختيار سازمان ميراث فرهنگي قرار گرفت. اين اثر در تاريخ 9 آبان 1377 با شماره ثبت 2148 به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
 
ديدني هاي محله تاريخي
محله آب انبار نو همان طور که گفتيم يکي از قديمي ترين محله هاي شهر ساري است که از گذشته، هسته مرکزي اين شهر به حساب مي آمده است. در اين محله به جز عمارت کلبادي، بناهاي تاريخي ديگري هم وجود دارد که در سفر به ساري مي توانيد از آنها ديدن کنيد. اين بناها عبارتند از: مدرسه علميه مصطفي خان، منزل اخوتيان، خانه فاضلي، آب انبار ميرزا مهدي، مسجد جامع و ساختمان دارايي. اين محله کوچه هاي باريک دارد و ساختمان هاي قديمي آن از چوب و آجر و سيمان ساخته شده اند.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد