زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

آب يکي از اين چشمه‌ها، آنقدر دماي بالايي دارد که تخم‌مرغ را در پنج دقيقه آب پز مي‌کند! در عين حال، برخي از اين چشمه‌ها، رنگ‌هاي زيبايي مانند قرمز و نارنجي و زرد به خود مي‌گيرند، درحالي که برخي ديگر، همراه با آب، گِل و قير را هم از دل زمين بيرون مي‌آورند و بعضي ديگر، آنقدر گاز دارند که به نظر مي‌رسد در حال جوشيدن است.
در کشورمان کوه‌هاي کهنسال آتشفشاني و گسل‌هاي بسيار کهن ديده مي‌شوند که باعث به وجود آمدن اين چشمه‌هاي بي‌نظير شده‌اند که براي درمان بسياري از بيماري‌ها و پيشگيري از عوارض جسماني، بسيار مفيد و مؤثرند.
گذر از آب هاي گرم معدني و استفاده از اثر شفابخش چشمه هاي آب گرم براي درمان برخي از بيماري‌ها، قدمتي چندهزار ساله دارد. اين روش در پزشکي نوين از جايگاهي بسيار مهم برخوردار بوده و توصيه شده است. شمار کيفيت و پراکنش چشمه هاي آب گرم در ايران نيز به گونه‌اي است که طبيعت درماني با استفاده از آب‌هاي گرم طبيعي را به عنوان يکي از مهم ترين منابع طبيعت گردي کشور تأکيد مي‌کند.
نقاهتگاه‌هاي ييلاقي:
اغلب چشمه‌هاي آب گرم ايران در دامنه‌هاي رشته کوه البرز قرار دارند، اما با اين وجود، شمار چشمه‌هاي آب گرم در ديگر نقاط کشور نيز قابل توجه است. برخي از انواع ديگر طبيعت درماني همچون لجن درماني نيز در مناطقي از کشور همچون درياچه «اروميه» و دامنه‌هاي قله آتشفشاني تفتان در بلوچستان رواج دارد. همچنين يکي از معمول‌ترين شيوه هاي طبيعت درماني در کشور ما، استفاده از نقاهتگاه‌هاي ييلاقي است. برخي از اين نقاهتگاه‌ها همچون کلاردشت، شاندرمن و جواهرده در مازندران، ديلمان در گيلان، شانديز در مشهد و سردشت در خوزستان، از شهرت ملي و بين‌المللي برخوردار هستند. اغلب نقاهتگاه‌هاي ييلاقي ايران، سالانه پذيراي هزاران مسافري هستند که از گوشه و کنار جهان به اين مناطق سفر مي‌کنند.
 
چشمه‌هاي بهشتي:
استان اردبيل با دارا بودن بيش از ۱۱۸ دهانه چشمه معدني، مقام اول را در ايران به خود اختصاص داده است و چشمه «قتورسويي» اردبيل با درجه اسيدي 7/2 دردص، به عنوان اسيدي‌ترين چشمه دنيا و چشمه «شابيل» اردبيل با آب گرم بالاي دماي ۵۰ درجه در ارتفاع ۲۷۰۰ متري، مرتفع‌ترين و «گاوميش گلي» سرعين پرآب‌ترين چشمه ايران، از اهميت ويژه‌اي در جهان برخوردار است .
پس از سرعين در استان اردبيل، شهر «نير» با داشتن بيش از ۲۶ دهنه آب معدني گرم و سرد، در رده دوم اهميت قرار دارد. تاريخ استفاده از آب درماني به هزاران سال قبل از ميلاد مسيح بر مي‌گردد و ارسطو و افلاطون و بقراط و ابوعلي سينا در اين باره مطالب فراواني نگاشته‌اند، درحالي که ساليان سال، استفاده از آب درماني، يک کار خرافي شناخته مي‌شد، اما مطالعات دانشمندان، بخصوص در انگلستان، به تدريج اثرات درماني اين قبيل چشمه‌ها را از نظر علمي اثبات کرد. در عين حال، به واسطه مواد شيميايي موجود در اين چشمه‌ها و حرارت بالا و يا به دليل وجود گازهاي مختلف، از کاربردهاي متنوعي در امور زراعي و پرورش گياهان و توليد محصولات گلخانه‌اي برخوردار هستند و در صنايع غذايي هم مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
اردبيل، منطقه‌اي است که مردمانش به خاطر وجود چشمه‌هاي فراوان، به آن لقب سرزمين «چشمه‌هاي بهشتي» را داده‌اند. اين درحالي است که آب شفابخش چشمه‌اي که بسياري از بيماران پوستي را به طرز شگفت‌انگيزي درمان کرده است، به نام «قتور سويي» يا «چشمه قطور» لقب گرفته است.
 
هشدار به بيماران:
درجه حرارت چشمه‌هايي مانند گاوميش گلي و قتورسويي و بسياري از چشمه‌هاي ديگر اردبيل، بسيار بالاست و براي درمان بيماري‌هاي مفاصل، رماتيسم و حتي بيماري‌هاي عصبي مفيد است.
افرادي که بيماري قلبي يا تنفسي دارند، براي استفاده از اين چشمه‌ها بايد بسيار مراقب خود باشند، چرا که گرماي بيش از اندازه آب، سبب باز شدن رگ‌ها مي‌شود و در نتيجه، شخص با افت فشار رو به رو مي‌شود، اما اگر از آب تني در چشمه‌هاي گرم خوشتان نمي‌آيد، حتماً سري به منطقه «ويلا دره» اردبيل بزنيد، جايي که آب چشمه‌هاي آن بسيار خنک و گازدار است و خيلي‌ها براي به دست آوردن آرامش اعصاب، به آنجا مي‌روند.
 
چشمه تاپ تاپان:
هنگامي که در سکوت کامل، کنار اين چشمه قرار مي‌گيريد و گوش‌هايتان را تيز مي‌کنيد، صداي تاپ تاپ آن را مي‌شنويد که با فشار گازهاي زيرزميني از دل زمين خارج مي‌شود. همين دليل کافي بود تا اهالي منطقه، نام «تاپ تاپان» را براي اين چشمه انتخاب کنند.
آب تني در چشمه تاپ تاپان هم مانند خيلي از چشمه‌هاي ديگر، خاصيت درماني دارد و باعث بهبود نسبي بعضي از بيماري‌هاي پوستي، يا درد مفاصل مي‌شود. اين چشمه شفابخش در کنار جاده آذرشهرـ عجب شير و در پنج کيلومتري آذر شهر در آذربايجان شرقي واقع شده است .
آب چشمه «تاپ تاپان» سرشار از املاحي مانند کلسيم، کلر، سولفات منيزيم و آهن است و توصيه مي‌شود فکر خوردن حتي يک جرعه از اين آب را از ذهنتان خارج کنيد، چرا که طعم گس چشمه، به راحتي ار گلوي شما پايين نخواهد رفت!
 
چشمه رنگين کمان:
چشمه «باداب سورت»، يکي ديگر از عجيب‌ترين چشمه‌هاي آب گرم ايران، در بخش چهار دانگه شهرستان ساري قرار دارد و از دو چشمه تشکيل شده که از نظر بو، مزه و رنگ با يکديگر متفاوت است.
يکي از اين چشمه‌ها، داراي رنگ قرمز و نارنجي و مزه‌ي آن تلخ است، اما چشمه‌ي ديگري در کنار اين چشمه قرار دارد که در فصول گرم سال مردم براي آب تني از آن استفاده مي‌کنند.
 
چشمه قيرجوشان:
به اعتقاد برخي از مردم محلي، آب اين چشمه، خون اژدهايي بوده که در جنگ با اسفنديار پهلوان اساطيري ايران، کشته شده و خون اژدها به شکل چشمه سرازير شده است!
اين درحالي است که آب چشمه، سياهِ سياه است و بوي نفت مي‌دهد! محدوده چشمه «قير جوشان» را که در پنج کيلومتري دهلران ايلام قرار گرفته است، با فنسي سقف‌دار پوشانده‌اند، چرا که در گذشته جانوران زيادي براي رفع تشنگي به اين چشمه مي‌آمدند و بعد از خوردن آب چشمه تلف مي‌شدند.
 
آب معدني در کوير:
در مرز استان‌هاي کرمان، يزد و خراسان جنوبي، جاده‌اي در حاشيه کوير پيش مي‌رود که به طبس مي‌رسد. در اينجا شما مي‌توانيد در کنار عجيب‌ترين چشمه ايران اتراق کنيد؛ چشمه‌اي در تنگه مرتضي علي، که آب گرم و آب سرد در اندک فاصله‌اي نسبت به هم، از زمين بيرون مي‌آيد. تنگه مرتضي علي را بايد نيم ساعتي برخلاف مسير آب بالا برويم تا به ديواره‌هايي بلند و پر از حفره و شيار برسيم. تراوش چشمه‌هاي آبگرم از درون بعضي از اين شيارها و حفره‌ها، از جاذبه‌هاي اصلي اين دره زيباست. در گذر از تنگه مرتضي علي، دره تنگ‌تر و تنگ‌تر مي‌شود و طراوت ناشي از چشمه‌هايي که از دل ديواره‌ها به بيرون تراوش مي‌کند، فضايي بس دلپذير و مفرح مي‌سازد.
 
داغ‌ترين چشمه خاورميانه:
دماي اين چشمه 84 درجه سانتي گراد است و يکي از داغ‌ترين چشمه‌هاي خاورميانه به حساب مي‌آيد. از چشمه «قينرجه» حرف مي‌زنيم، چشمه‌اي که در دامنه‌هاي سبلان جا خوش کرده و به قدري دماي آب آن بالاست که تخم مرغ را ظرف پنج دقيقه آب پز مي‌کند!
اين چشمه، که «قينرجه» نام دارد و در 22 کيلومتري غرب مشکين شهر واقع شده، هر ساله پذيراي بسياري از بيماراني است که از درد مفاصل و استخوان رنج مي‌برند. اين درحالي است که کنار اين چشمۀ داغ، چند شاهراه آبي وجود دارد که به قدري خنک است که هيچکس از شدت سردي، نمي‌تواند وارد آن شود!
 
چشمه گِل فشان:
از چشمه قير، چشمه‌هاي گازدار، چشمه آهکي گراوان و چشمه‌هاي رنگي باداب سورت که بگذريم، به چشمه گل فشان «پيرگل» در 80 کيلومتري جنوب شهر خاش در استان سيستان و بلوچستان مي‌رسيم.
از آب اين چشمه که به کوه‌هاي آتشفشاني تفتان نزديک است، هر چند دقيقه يک بار حباب‌هايي مخلوط از آب و گِل خارج مي‌شود و مي‌ترکد. اين درحالي است که کسي براي آب تني از اين چشمه استفاده نمي‌کند، اما به خاطر جنس خاکش، اهالي براي کوزه‌گري و سفالگري از آن بهره مي‌گيرند.
حباب‌هاي گل فشان «پيرگل»، مخلوطي از گل و آب است که ابتدا خاکستري رنگ است، اما بعد از سرازير شدن به کناره‌هاي حفره، رنگ صورتي روشن به خود مي‌گيرد. بوميان خاش، از چشمه «پير گل» براي درمان بيماري‌هاي پوستي استفاده مي‌کنند. آنها گِل‌هاي اين چشمه را به بدن خود مي‌مالند تا از خاصيت شفابخش آن بهره‌مند شوند.
 
چشمه «دمکش»:
آيا تا به حال چشمه‌اي را از نزديک ديده‌ايد که آب آن هر چند ساعت يک بار قطع و دوباره وصل شود؟ براي ديدن اين چشمه لازم نيست شال و کلاه کنيد و به عمق جنگل‌هاي آمازون برويد!
چشمه «دمکش» که در دهستان «اوشيان» از توابع چابکسر در استان گيلان قرار دارد، يکي از استثنايي ترين و شگفت‌انگيزترين چشمه‌هاي‌ کشورمان است که هنوز راز قطع و وصل شدن آب آن فاش نشده است. خيلي‌ها براي پيدا کردن پاسخي براي قطع و وصل شدن آب چشمه، بسيار تحقيق کرده‌اند، اما هنوز هيچ دليل مشخصي براي اين حالت پيدا نکرده‌اند.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد