زندگی کتابی است ، که بدون سفر یک صفحه آن بیشتر خوانده نمی شود.

                                                                                                                      

 

نبود جاده دسترسي مناسب، امکانات رفاهي و بهداشتي متناسب با حضور گردشگران داخلي و خارجي و عدم تبليغات و معرفي اين اثر از دلايل ناشناخته ماندن چمن متحرک تکا است. اما اين دليلي نمي شود تا ما از زيبايي هاي اين پديده عجيب و غريب و هميشه سبز صحبتي نکنيم.
«چملي گول» در زبان محلي اين منطقه يعني «جزيره اي از چمن بر روي برکه»، چمن متحرک چملي، قطعه بزرگي از ني هايي است که از به هم چسبيدن ريشه آنها بدون ارتباط با زمين بر روي آب شناور مانده، تشکيل شده است.
اين چمن به صورت جزيره اي متحرک با مساحت بيش از 100 مترمربع بر روي برکه اي کوچک خودنمايي مي کند که با وزش باد و جريان هوا و يا تکان خاصي به جهات مختلف تغيير مسير داده و حرکت مي کند و همين امر موجب منحصر به فرد شدن اين جاذبه طبيعي شده است.
کل مساحت اين برکه عجيب به وسعت يک هکتار است در ميان دره اي عميق قرار گرفته که نيزارها، چمن سرسبز درختان بلند و گلهاي زيبا اطراف آن جلوه اي خاص و طبيعي و زيبا به آن بخشيده است.
چمن به صورت معلق و شناور در وسط اين برکه قرار گرفته و داراي پوشش گياهي کاملا مطلوب و مناسب است و حتي در فصل زمستان و سرماي هوا نيز چمن آن سبزي خود را از دست نمي دهد.
از علت حرکت و شناور بودن اين چمن شگفت انگيز اطلاعي دقيق در دست نيست اما برخي کارشناسان علت آن را منطبق و متناسب با حرکت وضعي زمين و عده اي ديگر ناشي از عوامل طبيعي و وزش باد مي دانند
قطعه چمن متحرک به صورت يک نيم قوس کماني که از پيرامون برکه جداست هنگام حرکت جاذبهء فوق العاده اي را ايجاد مي کند و از اين لحاظ يکي از مناطق مهم طبيعي و گردشگري آذربايجان غربي محسوب مي شود.عمق اين برکه زياد بوده و ماهي و مرغابي هاي وحشي در اطراف اين چمنزار جلوه و زيبايي خاصي را پديد مي آورد.
از علت حرکت و شناور بودن اين چمن شگفت انگيز اطلاعي دقيق در دست نيست اما برخي کارشناسان علت آن را منطبق و متناسب با حرکت وضعي زمين و عده اي ديگر ناشي از عوامل طبيعي و وزش باد مي دانند.
به علت لجن زار بودن و نيزار انبوه اطراف درياچه نزديک شدن به محدوده آن مشکل و تنها از طرف شرق درياچه يک راه باريک منتهي به محدوده و ساحل درياچه موجود است. اگر چمن در صورت حرکت به سواحل نزديک شد انسان مي تواند بر روي اين چمن بايستد اما اگر بر اثر وزش باد حرکت کرد بايد يا منتظر ماند دوباره چمن به سواحل نزديک شود يا مجبور به شنا کردن مي شويد.
عمق اين برکه زياد بوده و براساس سنجش اوليه 8 تا 15 متر تخمين زده شده و وجود مرغابي هاي وحشي در اطراف اين چمنزار جلوه و زيبايي خاصي پديد مي آورد. همچنين به دليل حرکت اين قطعه، عرض رودخانه در آن نقطه زياد شده و حدود 5 متر از قطر قطعه متحرک بيشتر شده است.
حرکت چمن متحرک تنها در اين فاصله کوتاه 6-5 متري است و عملا حرکت آن محسوس نمي باشد؛ ولي در صورت وجود باد و توقف کافي ميتوان به حرکت آن پي برد. به علت بزرگ و سنگين بودن چمن، امکان اينکه انسان بتواند بدون مشکل بر روي آن حرکت کند وجود دارد. تنها ممکن است در برخي نقاط به دليل نازک شدن چمن، در اثر فشار پايين رفته و پاها درون آب فرو رود.
بر اساس بررسي هاي به دست آمده اين منطقه متعلق به دور سوم زمين شناسي است و چمن نيز از ريشه هاي به هم تنيده ني ها درست شده است در اين راستا با وزش باد به راحتي حرکت مي کند.
چمن متحرک در روستاي وير در فاصله حدود 20 کيلومتري شرق شهر تکاب در استان آذربايجان غربي قرار دارد. چمن در سمت غرب روستا و در فاصله حدود 1 کيلومتري آن واقع شده که بايد پياده طي شود. و در اين فاصله مي توان از مناظر طبيعي اطراف اين درياچه نيز که بسيار بديع و منحصر به فرد مي باشد استفاده کرد. براي رفتن به اين چمن دو راه وجود دارد، راه اول از جاده تکاب به بدرلو است که بعد از روستاي يلقون آغاج و راه دوم از سمت تخت سليمان، از جاده همپا به بدرلو است و از نرسيده به روستاي قوشه بلاغ، به راه ميانبر قوشه بلاغ به بدرلو وارد شده و بعد از طي چند کيلومتر به روستاي «وير» مي رسد و چمن در اين روستا قرار دارد.

طراحی عکس نوشته رایگان ویژه مراسم شاد

DESIGN BY SOORI
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای مدیران این سایت محفوظ می باشد